| zeratw a întrebat:

Vreau sa pun si eu aici o intreabre care ma framanta rau de tot.de prin 19 mai am inceput sa vorbesc cu o fata si de cam de atunci pana acum sunt si impreuna cu ea, dar dupa ce a trecut un timp eu petrecadn zi de zi cu ea..mereu aducea vorba de fostul prieten, ba ma compara cu e cateodata si zicea ca eu sunt la fel de cuminte ca el.Ma rog. Mereu imi zice cu nu se mai gandeste la el, ca nu mai are nicio treaba, dar eu cred ca tot tine la el.Statea cu el din februarie sau martie, nu mai stiu sigur..In fine. Si chestia care ma deranjeaza e ca inca il mai are pe Instagram si ea mereu tresare cand ii da like la poze gen,ca nu i vine sa creada ca el inca mai da like, chiar si la pozele cu noi da like si ea ii da like mereu pe Instagram, nici nu mai sta la discutii. Odata ne uita la ea pe Instagram si el pusese o poza pe insta, glisam in jos si ea n a dat like atunci. dupa cateva ore cand ma duc acasa vad ca i-a dat ea like...nu prea ma enerveaza faza ca i da like, bine, poate putin, dar mereu tresare cand ii da el si nu inteleg.Dau funda pentru cea mai buna explicatie si ce se intampla.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cel mai bine ii spui care e problema.
Ceva gen "Draga mea, din cate vezi eu nu sunt fostul tau, el face parte din trecut asa ca scuteste-ma si nu-l mai adu in discutie ca personal nu-mi pasa de acest aspect, eu nu te compar cu fostele mele, asa ca nu ma compara tu cu fostul tau. Daca ma compari si il aduci pe fostul atat de des in discutie tind sa cred ca inca ai sentimente pentru el, asadar mai bine ne despartim si ma cauti cand te-ai detasat de trecut."

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Acum nu trebuie sa fi gelos pentru un like, sa fim seriosi, alta e problema.
Nu mai sta toata ziua pe capu ei, mai las-o si pe ea sa te caute.
Daor ai si tu o viata personala nu? Nu te dedici 100% unei relatii.
Cand iti vorbeste despre fostul, opreste-o.
Mai ai sa fi "psihologul" ei.
Oricum din cate vad eu te cam apropri de friend zone, daca nu esti deja...

| Violleta2022 a răspuns:

Socoteala clara tine prietenia lunga! spune o vorba din batrani, cfare-i tare-tare adevarata!
Sfatul meu este sa-i spui fetei foarte clar ca te deranjeaza compartia cu fostul ei de dinainte, ca este un dobitoc, ca de era unul bun il tinea si nu era acum cu tine, ca doresti sa-l streaga de pe Instagram, Fb si alte site-uri si sa nu mai cmunice cu el, pentru ca acum este cu tine si nu-i corect fata de tine.
In plus, sa inceteze sa mai tariasca in tercut si sa nu te mai compare sau sa aduca vorba ce facea ea cu fostul, ca-i extrem de urat si jignitor la adresa ta.
Deci, daca te vrea de prieten/ sau iubit, sa discutati prezentul si viitorul si trecutul cu fostii, sa-l discute acasa cu prietenele, ca nu-i frumos si nici sanatos sa o faca in fata ta.

Imi aduc aminte de un caz similar cand un fost amic de-al meu imi tot spunea la fiecare gest pecare-l faceam cum facea fost lui. L-am rugat la sfarsitul plimbarii sa inceteze cu fost lui amica ca ma deranjeaza, dar a continuat si urmatoare intalnire si... l-am lasat in mijlocul strazii si am plecat.
A venit sa-si ceara scuze si sa-l iert, ca el nu poate sa o uite si ca ma compara pentru ca o iubea pe aia avem multe in comun. Crede-ma ca m-a lovit cu maciuca in cap si nu am putut rezitsa, mai ales ca aia dupa care el plangea l-a lasat cu buzele umflate si a plecat cu altul, ceea ce am facut si eu imediat dupa intrevederea asta, pentru ca boul dadea intr-una cu fost lui.

Deci, daca fata asta te place si vrea sa iasa cu tine, sa inchida definitiv capoitolul "fostul'fostii" sa traiasca prezentul si... sa-si cupleze creierul cand deschide gurita, ca sa nu va afecteze relatia.

| Clorox a răspuns:

Cred ca-i destul de clar ca inca tine la el...

| mudokins78 a răspuns:

Încă îl iubeşte!
Nu ai ce să îi faci.
Poate ar trebui să o ţi mai ocupată cu altceva să nu se mai gândească la fostul.
Uite! -eu am avut aceeaşi problemă cu fosta.
Nu mai ţinea legatura cu fostul, dar tot timpul făcea comparaţii între mine şi vreo 4-5 foşti amanţi.
Azi aşa, mâine la fel, până într-o zi când i-am spus în faţă. -dacă mă mai compari cu toţi handicapaţii cu care ai stat, te poţi duce după ei!
Tu nu vezi că, dacă ar mai fi avut ceva pentru tine, nu v'ati fi despărţit!
Dar acum eşti cu mine! -mă iubeşti sau nu? Ea mi-a spus că mă iubeşte, dar nu am mai crezut-o!
Eu am preferat să o părăsesc!
Dacă nu a reuşit să se vindece, să treacă peste fosta relaţie.
Îmi imaginez cum ar fi în pat! -oh, Georgele! Şi pe tine te chiamă Ionel(să zicem)
Ce dracu relaţie mai e şi aia? Sunt cu fizicu lângă tine, dar mintea mea e la Georgel.
Ia o hotărâre! Nu sta! Timpul trece şi chiar dacă îl "uită" tot nu va fi ok relaţia asta!
Şi aşa ca o chestie mai personală!, asta e nesimţire din partea ei să dea like, să tresară, etc de faţă cu tine! (Clar semne că te ţine de rezervă!)
Nu ştiu ce să mai zic, dar e dezamăgitor cum se poartă femeile din ziua de azi. Succes

| ElSueno a răspuns:

2017, anul in care devi gelos din cauza unui like.

| Alexuta921 a răspuns:

Poate mai are sentimente pentru el, daca este asa trebuie sa accepti situatia.

| Chiper_Vlad_1989 a răspuns:

Nu înțeleg la ce te așteptai la fetele din ziua de azi, toate au instinctul de curva in ele. Folosesc persoane pentru propria imagine, interese si tot felul de cacaturi... 98% din fete sunt usuratice fara scapare, ma refer la generația actuala, trist.

| c0rvus a răspuns:

Daca situatia este exact cum ai prezentat-o, mergi mai departe fara ea.

| Catalin_Albu_1997 a răspuns:

Frate normal ca ea inca mai tine la el dar ea sta cu tine pentru ca vrea sa il faca pe el gelos in genul sa vada ce a pierdut
Toate femeile sunt asa au un singur neuron si acele foarte mic
Eu iti dau un sfat sper sa nu te superi pe mine "LAS-O" cât poti de repede ca ea la prima conversatie cu fostul ei prieten daca acele ii spune sa iasa la un suc sau orice ea te uita
Cel mai bine căutați o fata care sa tina cu adevarat la tine nu minorosite d-astea ok
Bafta

| Ryss a răspuns (pentru Catalin_Albu_1997):

Tu ai un singur neuron, şi ăla foarte mic, fiindcă tragi concluzii prostești.winking