| Hdyxfwfb a întrebat:

Salut tuturor. Am o întrebare importantă şi vreau nişte răspunsuri serioase. Cum pot vorbi cu un părinte (mamă/tată) despre primul sărut, dar despre primul act sexual?

Răspuns Câştigător
| Iulian998876 a răspuns:

Cu părinții trebuie sa vorbești deschis...

7 răspunsuri:
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Raspunsul meu probabil iti va fi nefolositor iar eu de obicei nu las răspunsuri nefolositoare insa.

Nu este nevoie sa discuți cu părinții despre asa ceva. Daca ai ajuns la primul act sexual, cel mai probabil esti destul de mare pentru a avea un anumit nivel de intimitate de care te poti bucura. Nu este nevoie sa le spui lor.

Acum, daca esti mai tanar si ai anumite intrebari legate de primul act sexual sau primul sărut, eu iti recomand sa găsești o altă sursă. Este destul de incomod sa vorbesti cu ai tai asta. Intreaba aici spre exemplu sau cauta pe internet.

happy

| DevaPathPain a răspuns (pentru Bratu_Andrew_2000):

Sper ca glumesti. Pana acum erai cat-de-cat rational si ok, dar asta e prea mizerabil. Cum naiba sa-i spui unui copil sa se indeparteze de parinti? Ei trebuie sa-i fie cele mai apropiate persoane din lumea asta.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru DevaPathPain):

Da, de acord cu tine. Insa nu e neapărat nevoie sa vorbesti despre chestiile astea cu ei ca sa fie apropiati. Crede-ma ca eu nu am vorbit despre asta cu ei si totusi sunt cele mai apropiate persoane mie. Le spun despre relatii si despre ce simt pentru o fată, însă nu și ce am facut in pat cu ea. Mai ales in ziua de azi cand poti afla orice vrei atat de usor online. Intreab-o orice altceva si stii ce? Intreab-o si chestiile astea daca chiar vrei. Eu sunt de parere ca nu este necesar dar mna. Fiecare cu opiniile lui.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru DevaPathPain):

Stii care cred eu ca este cea mai buna intrebare legata de actul sexual? In loc sa întrebi cum se face, ceea ce poti afla usor din alte surse fara sa-i pui sa iti explice ce fac ei intre ei noaptea, mai bine întrebi CU CINE se face. Asta nu găsești pe net. In felul asta, daca asculti de ei nu iti pierzi virginitatea in ceva relatie nesemnificativă sau in ceva situatie FWB. Cand iti place de o fata si esti gata sa începi o relație cu ea, povesteste-le despre ea. Vezi ce părere au. Merită oare sa faci pasul cel mare cu acea fata? E momentul si peraoana potrivita? Parintii tai au experienta si citesc o persoana imediat. Isi da seama daca o fata te iubeste sau diar te foloseste, cand tu nu ai cum sa vezi asta. Te pot avertiza in privinta ei daca e cazul. Asta dupa parerea mea este o intrebare mult mai buna.

| DevaPathPain a răspuns:

Spune-le pur si simplu ca ai niste intrebari. In parinti poti avea incredere 100%, ei sunt in clipa asta singurele persoane care te iubesc desavarsit si neconditionat. Spune-le tot, tot, tot.

| ONR1R2 a răspuns:

Wtffffff primul act sexual ai ancurcat o rau daca aude taticulul
Mai ales daca ai 17 15 ani mai bine vorbeste cu maicata La taicatu nu stiu daca ai sanse

| Poatenshhahsh a răspuns:

Păi depinde ce părinți ai. Primul sărit daca il iei asa. Am gagica si m-am pupat cu ea dar mai pe ocolite gen daca te intreaba sau ii spui un sfat sau ii ceri ca am o prietena/prieten si am pupato sărutato are ceva sau ce sa mai fac si De act sexual nici un părinte nu ar fi fericit sa afle asa ceva Dar dacă ai vrea sa ii spui spuneo mai pe ocolite si ai grija. Baftăwinking