| RayKzor51 a întrebat:

Salut! Voiam să vă întreb cum reușesc unii să aibă relații de 2-4 ani? Este vorba de iubire sau își oferă mai mult timp? Cei care sunteți împreună de atâta timp, care este secretul? Am avut câteva relații, dar după 5 luni s-au încheiat. Niciodată nu am reușit să am o relație de lungă durată. Văd destui oameni cu relații lungi, dar ei par neasumați. Cum pot avea o relatie de lunga durata? (respectul, comunicarea si iubirea le am oferit in relatii, dar degeaba, vreau alte variante)

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt unii care au relatii si de peste 20 ani? ce zici de aia?
tine de fiecare om in parte si mai ales de varsta ta. Ca e complicat sa zici ca nu poti avea o relatie de 5 ani la 18 ani

| Miruna333 a răspuns:

Depinde de tine si ce persoana ai langa tine, ca tu o alegi.
Nu exista o reteta pentru relatie de durata. Este vorba de valori comune, respect, comunicare, intelegere, efort reciproc, si iubire. Insa, iubirea nu conteaza daca cele de mai sus sunt indeplinite.
Sunt oameni care au chimie, dar pur si simplu nu sunt compatibili. Multi se arunca mult prea rapid in relatii, si dupa inchid ochii la greselile partenerului, pentru ca se gandesc ca au investit mult timp in relatie si continua.
Nu toate relatii lungi sunt lapte si miere, unele sunt autentice, pe cand altele sunt pline de minciuni, certuri la ordinea zilei, reprosuri si stau impreuna pentru confort si din obisnuinta.
Multor persoane nu le mai e aminte sa treaca la cunoscut alte persoane, noi inceputuri si tot asa, stiu ce persoana au langa ei si sunt confortabili. Insa, nu toate relatiile sunt la fel.
Daca fiecare relatie a ta s-a incheiat dupa 5 luni, ar trebui sa identifici, pe o foaie de hartie, care a fost motivul, de unde a pornit, si sa iti pui foarte multe intrebari. Cu cat pui mai multe intrebari, cu atat poti sa identifici buba care face ca istoria sa se repete. Numai astfel, poti sa rupi bucla care tot se repeta.
Citeste si cele 5 Limbaje ale iubirii, este o carte care se citeste imediat, este foarte utila si demonstreaza de ce multe relatii se destrama, pentru ca oamenii din relatie nu sunt atat de investiti la cuvintele si dorintele partenerului. efectiv nu isi aud si asculta partenerul.
Pentru o relatie serioasa, sanatoasa, ai nevoie de o persoana pe masura. Daca te simti bine langa o persoana, radeti, glumiti si totul pare ok, nu inseamna neaparat ca puteti avea o relatie.
Cum am spus si mai spus, este vorba si de la valorile comune. De asta este cel mai bine sa nu te arunci in relatii si sa cunosti persoana de langa tine inainte sa initiezi o relatie cu aceasta.

| Miruna333 a răspuns:

Am uitat sa precizez ca si varsta joaca un rol foarte important. Daca esti adolescent, nu te astepta la relatii de lunga durata, acolo e joaca de copii, experienta, nimic altceva.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Tu abia acum mergi la facultate, esti tinerel.
Ai multe de invatat despre relatiile interumane si despre oameni, in general.
Ia fiecare relatie ca pe o lectie din care inveti mai mult pentru urmatoarea. Te perfectionezi, ca sa zic asa.
Nu mai cauta relatia, cauta fata. Cand o gasesti, ai sa simti ca 10-20 de ani nu sunt de-ajuns

| MineaPeter a răspuns (pentru Miruna333):

Mai contează și cine face primul pas și cum anume îl face!
De pildă, se consideră că este firesc ca bărbatul să aibă primul inițiativa într-o relație, pe principiul "Femeile sunt flori în grădina vieții, iar bărbații le culeg". Sigur că se poate și invers, în cazul părinților mei mama l-a vânat pe tata, iar el a cedat și s-a lăsat atras. Dar din păcate nu s-au potrivit, nici el nu era cu adevărat pregătit să aibă o familie și să devină părinte, nici mama nu voia o familie cu copil și în care ea să fie fidelă și gospodină. Una peste alta, fiecare partener trebuie să fie ager și lucid când se începe o relație, mai ales una soldată cu căsătorie și familie, și să aibă grijă de la început să nu aleagă ce nu trebuie și să nu se cunune în "săptămâna oarbă", precum spunea tata! Altfel se lasă cu vieți stricate și cu copii (ne)terminați din punct de vedere psihic și social. Cu atât mai mult dacă și "el", și "ea" au deja experiență prealabilă cu sexul opus, nu au voie să greșească!

| DandG2304 a răspuns:

Am avut o relatie de 2 ani care trebuia sa nu ajunga nici la 6 luni, dar am tras de ea aiurea si tot am dat sanse degeaba, iar in prezent am o relatie de aproape 1 an in care amandoi ne miram ca a trecut timpul atat de repede.
Sunt teorii care spun ca in 6 luni pica masca de pe fata unui om atunci cand intra intr-o relatie. Dar asta nu este tot, mai depinde si motivul pentru care intri intr-o relatie (ca sa nu fii singur sau ca sa iti faci o familie?), cat de iertator esti si cat de dispus esti sa faci sacrificii.

| Miruna333 a răspuns (pentru MineaPeter):

Clar ca barbatul trebuie sa initieze si sa fie mereu saritor, sa initieze orice lucru dupa si sa depuna efort. Insa, multi au ajuns sa fie lenesi si cred ca o relatie se tine cu leneveala la serial dupa munca si atat

| RayKzor51 explică (pentru suntserios):

Cunosc pe cineva care are 16 ani și e impreuna cu iubita lui de 4 ani laughing)) iar la 19 ani ai mei, nu am reușit sa mențin o relatie mai mult de 5 luni, simt ca ori dau de persoane toxice, ori se plictisesc de mine într-o relație?‍♂️

| RayKzor51 explică (pentru DandG2304):

Am vrut sa am pe cineva alături și sa fim fericiți, dar ca în orice relație apar certuri și perioade grele și rele, dar persoanele respective au renunțat ușor?‍♂️ pur și simplu am văzut certuri și conflicte mult mai rele, decat ce am avut eu și au rămas relațiile intacte, dar la mine au plecat :/ de parca s au plictisit de mine și nu stiu ce gresesc

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru RayKzor51):

Nici nu cred ca e cazul ca la 16 si 19 ani sa ai relatii de durata... exti la varsta in care cauti totusi.