| Alex0000 a întrebat:

Salutare. Azi m-am certat cu tata pe tema banilor, si mai presus pe tema unui nenorocit de pc cerut de mine zile in urma. Ei bine, maine, este ziua mea, fac 15 ani. Si stiti cum e, asta daca doar la mine e, "nu suportam cand nu primim cadouri de ziua noastra". Ei bine, am scris pe o foita componentele unui pc pe care tata urma sa i-o dea unui baiat care lucra vreme in urma cu el. Baiatul asta lucreaza la o fabrica de pc-uri, si se descurca cu pc-urile bla bla bla. Astazi cand a sosit tata de la munca, venise in camera la mine, eu imi faceam temele cu laptop-ul(un laptop care face aproape 4-5 ani, de abeea daca-l mai pot folosii) si trebuia sa caut ceva pe net despre arta greaca. "Cica", - Tata: "AAAAaa, deci asaaaa, erai la calculator, nu-ti faceai temele(si asa face mereu) Las' ca vezi tu, maine sa vad lipita pe usa o foaie plina cu reguli. "Te las pă tine sa faci regulile, daca nu le vad, ne suparam". Dupa aceea, la masa, imi spune ca "ce componente sunt alea ma la tine, ce esti tu, esti un director dintr-o companie d-asta smechera rau", ce e pretul ala la tine, de unde crezi tu ca scot eu banii aia. Si, i-am spus, nici-o problema, mai schimbam din componente, daca sunt prea scumpe. Dupa, cica "hâhâ" de unde ma, n-am eu bani de asa ceva.(Eu inteleg problema cu banii, de fapt, noi nu suntem prea bogati, de fapt, suntem chiar saraci, dar era nevoie sa-mi raspunda asa?). Si nu stiu ce ma gasit pe mine, si i-am spus ca, cand o sa ma fac eu mare, o sa traiesc pe banii mei, si-o sa fac ce vreau eu. S-a enervat rau de tot, abeea daca m-ai rasufla, aproape ca pleca de la masa(ca-n alte ocazii in care, chiar nu inteleg de ce facea asta, pentru rahaturi de genul: "-(fratele meu): Băăă-i ăsta, i-a taci si dă-mi aia d-acolo", (la care eu ma enervam si-i raspundeam cu "Ia-ti-o tu singur "măi ăsta", cand o sa inveti sa vorbesti, atunci mai discutam".) -Precizez ca suntem in Spania(ne-am mutat acum 8 luni). Poate cateodata, nici eu nu ma mai cunosc pe mine insumi, poate am facut eu o greseala anume pentru care parintii se comporta asa cu mine. (Remind this: "- Cand o sa ma fac mare, o sa traiesc pe banii mei, viata mea, banii mei.") Si simt ca, chiar asa o sa fie. NU O SA LAS SCOALA NICI O CLIPA PENTRU "PRIETENIA CELOR DIN ANTURAJ", CARE PANA LA URMA, SE DOVEDESC A FII NISTE IDIOTI, MAI PE ROMANESTE, "AUROLACI". Probabil am primit eu o educatie mai "taraneasca". Poate ca parintii mei gandesc in alt fel. Oricum, in ziua de astazi, cand vreau sa discut ceva cu parintii, ei pana la urma inteleg alt ceva. Si cu asta, a ajuns si intrebarea mea. Ce-i asta? happy

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Si parintii, si tu, aveti dreptate.Ca intotdeauna, adevarul e la mijloc.Nu vorbesc de conflictul dintre generatii, dar vezi tu, la 15 ani tu ai un laptop.parintii tai l-au avut la 30-35 de ani. Tu poti sa spui, voi avea banii mei.etc,pentru ca esti in Spania, datorita lor.Si ei ar fi vrut ca si copii sa poata zice asa ceva.Te rog frumos,nu fii suparat pe ei, ei te iubesc si-ti vor binele, pentru tine fac totul.si tu inca nu stii ce inseamna munca. Crede-ma, in Austria, muncesc pentru 6-7 € pe ora.nu stiu cum e acolo.Dar stii cum se muncese aici? Ma simt sclava... Daca in viitor vei putea avea banii tai,frumosi, asta le-o vei datora.lor, ca daca ramaneai in tara.Simt ca esti un baiat deosebit,asa incat,nu te ambitiona ca un catar,si sa stii,ca la modul cum gandesti (e si meriul parintilor, nu?), cred ca vei ajunge departe.Capul plecat, sabia nu-l taie.din intelepciunile poporului roman. Sa nu uiti niciodata ca esti roman!

| dafna a răspuns:

Cu PS-ul te descurci, incet incet poate vei avea ce iti doresti, oricum sa nu te indoiesti ca parintii nu incearca din toate puterile sa iti ofere ce vrei, uneori insa nici ei nu pot tot.
Despre acel "Poate cateodata, nici eu nu ma mai cunosc pe mine insumi, poate am facut eu o greseala anume pentru care parintii se comporta asa cu mine ".
Chiar daca parintii uneori nu stiu cum sa se comporte, nu mereu gasesc modul cel mai bun de a se purta/exprima, ei tin la tine, traiesc pentru tine si ultimul lucru din lumea doresc sa iti faca rau. Poate uneori nu stiu sa arata asta, poate e si o mica problema de comunicare. Incearca tu sa comunicati si va fi bine.Si nu uita de multe ori cand te gandesti ca parinti acum "sunt altfel" sa iei in calcul ca pentru ei mutarea asta nu a fost poate usoara, e o tara noua, poate o limba noua, sunt printre straini. Vorbiti, comunicati, explicati faptele si cere explicatii si nu lasati raceala sa intervina intre voi.

| Moonster a răspuns:

La multi ani de pe acum, si sper sa te intelegi cu taicatu si sa il crezi si u ca este fff greu cu banii.

| Instinkt a răspuns:

Super tarelaughing zici ca e tata dar numai ca tata o face special.sa ma cert cu el si a 2 a zii ma trezesc cu cadoul care l-am vrut.happy

| liviubat a răspuns:

Ar trebui sa ii intelegi pe parintii tai care au alte prioritati si sa incerci sa te multumesti ce ceea ce isi permit ei sa iti ofere. Roaga-te sa fie sanatosi si sa aiba ce sa iti puna pe masa. Daca ai deja un pc la ce iti mai trebuie unul? Mai schimba un ram, un procesor daca merge prost, dar nu cere parintilor tai ceea ce nu iti pot oferi. Eu am avut primul pc tot la 15 ani si acum inca iti scriu de pe el cu toate ca au trecut 10 ani peste el. Incearca sa te maturizezi si sa incerci sa iti ajuti parintii mai mult si sa nu ii pui intr-o situatie jenanta, ca nu iti pot oferi tot ce iti doresti. Orice parinte ar face tot ce poate pentru copilul lor, dar cand nu fac ceva din ceea ce le cer copiii, au motive intemeiate. Multa bafta!