| carbon21 a întrebat:

Salutare, ca rog sa ma ajutați cu un sfat, am fost cu o fata 4 ani de zile totul a fost frumos doar ca in urma cu 4 luni ea s-a despărțit de mine, am încercat 2 săptămâni sa o împac sa-mi cer iertare, am dorit împăcarea foarte mult pentru ca am iubit-o, dar ea nu a vrut nici un ruptul capului. Timpul a trecut și mi-am găsit pe altcineva, mai frumoasa, mai despteapta decât ea, mai intelegatoare. Dar o parte din mine nu o poate uita pe fosta, prima mea iubita, prima dragoste și la propriu și la figurat la fel am fost și eu pentru ea. Ma bate gândul sa ii scriu, dar am fost blocat pe toate platformele și de atunci nu mi-a scris nimic chiar dacă maică-mea i-a zis ca am gânduri suicidale și eram picat, vomitam nu puteam sa mănânc, sa dorm, între timp ce ea se distra și posta pe story-uri. Și acum când ma uit la story-urile ei nu o văd ca e fericita, nu ii mai zâmbește ochii ca și atunci când era cu mine, știu ca și ea a suferit dar are rost sa ii scriu, sau sunt eu sado maso și imi doresc atât de mult sa-mi fac rău singur? Chiar nu știu ceva sfaturi, va mulțumesc!

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima iubire nu se uita.
Chiar daca v-ati despartit, veti avea ca reper prima dragoste. Nu trebuie sa fiti dusmani, puteti ramane prieteni pe viata, chiar si cu "marea dragoste" incheiata (asa este si la mine, si la multe alte cunostinte d-ale mele).
Faptul ca sotul/sotia il/o cunoaste pe predecesor/oare devine o provocare in cuplu, sa arate fiecare ca este la inaltimea "marii iubiri" (sau cel putin "se apropie).

| AnemonaP a răspuns:

Consulta un psihiatru dacă doresti sa îți faci rau, nu este ok. Dacă ai relație, pentru ce ai vrea sa ii dai mesaj? O vei uita la un moment dat, nu ii mai da atâta importantă. Aia cu sinucisul chiar a fost jenant.

| carbon21 explică (pentru AnemonaP):

Pai in primele 1-2 săptămâni mi-a fost mai greu, m-am refugiat in sala și am slăbit 30 kg, am făcut mușchi sunt un alt om. Dacă maică-mea a luat in serios când i-am zis ca ma bag cu mașina intr-un cap de pod ce sa-i fac dacă a sunat-o disparată pe fosta? Am fost picat recunosc ca a durut al dracu de tare si am scăpat cu greu. Imi iubesc prea mult viața ca sa mi-o iau, când ești picat normal ca mai zici prostii… da rapid unu altul ca ratat ca morții lor!

| AnemonaP a răspuns (pentru carbon21):

Scuze, am inteles ca a fost strategie. De obicei, tipii folosesc asta ca șantaj sa se împace cu fostele. Imi pare rau sa aud asta. Ai nevoie de ajutor ca sa treci peste asta.

| AnemonaP a răspuns:

Ești ok? Ce ai fumat?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ele trec mai departe mult mai usor ca noi de cele mai multe ori. Nu iti bate capul. Chiar daca tremura carnea pe ea sa fie din nou cu tine, nu o sa recunoasca asta. Cel mai probabil mindrie feminina stupida, altele de-astea. Am vazut si la virste mai inaintate faze de genul esti cu un om 5-10 ani, faceti o gramada de chestii impreuna, colindati lumea in lung si in lat, apoi cand va despartiti - ma refer la ce face gagica - iei si stergi toate pozele de pe FB in care era si el. Pana mea, penibil... dar asta e. Om fi noi mai puternici fizic de obicei, dar la despartiri de regula sintem aia care trecem mai greu peste, poate intr-o oarecare masura ramane o cicatrice sufleteasca care nu se vindeca niciodata.

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca v-ati despărțit fara motiv.Chiar dacă ai facut tu ceva rau sau nu, ea putea pur si simplu sa nu mai aibă sentimente pentru tine si aia e.Crezi ca daca pui pe cineva sa ii spuna ca mori se schimba situația? De ce si-ar strica cineva viata sau fericirea pentru viata sau fericirea altuia?

Spui ca ai gasit una mai bun, mai frumoasa si mai deșteaptă.Nu uita ca asa proasta, rea si urâtă a fost alegerea ta si uite ca mai plângi după ea.Comparatiile astea nu se fac.

Si pe urma, cred ca ar trebui să te desparți si de actuala pentru ca o ti doar de pansament si nu merita. Daca tu esti cu gândul in alta parte nu chinuii un alt om langa tine doar sa ai pe cineva.Las-o in pace si vezi de viata ta, iar daca fosta nu vrea sa mai interacționeze cu tine las-o in pace si pe ea, iar cand te vindeci fă-ți o relație.

Și app, tu vezi in ochii ei ceia ce vrei tu sa vezi, ca de stiut nu ai de unde sa stii cat e ea de fericita.

| 1997onur a răspuns:

O iubești cu adevărat?

| Silwian a răspuns:

Daca te a parasit sa fie sanatoasa! Daca o iubesti cu adevarat las o in pace!

| Dormeo a răspuns:

Mergi la psiholog ca nu esti normal

| raMLesS a răspuns (pentru Dormeo):

Eu am vrut sa il fac distrus si sa il iau la... de terminat simp prost ce e, dar m-am calmat cand ti-am vazut comentariul.

| carbon21 explică (pentru raMLesS):

Sa-ti iau eu fam in peleu de milog și ratat, întreabă oamenii ceva și va dați voi mari șmecheri cu 8 clase, am mai multă școala decât ai tu ani de viața prietenas, vezi ca …. Nu înlocuiesc virgula ratstule!

| raMLesS a răspuns (pentru carbon21):

Esti ultima mostra de barbat si tu imi raspunzi mie... plangi pentru o femeie si ai tupeu sa ma injuri pampalaule.
Stai cuminte in banca ta terminatule ca am si facultatea terminata dar am si o viata spre deosebire de tine si castig intr-o luna cat castigi tu intr-un an.
Ai avut si tu 2 femei la viata ta, si alea cu handicap si te crezi cineva laughing Stai in parcat ca esti vai de p... ta

| Emma24dsxd a răspuns:

Are ea un motiv pentru care numai vrea..sunt 4 ani pana la urma

| ivees a răspuns:

Prima iubire nu se uită niciodată, oricât de mult ai vrea s-o faci. O să o porți in gând toata viata, dar asta nu trebuie să-ți influențeze relațiile pe care le vei avea. Cu toții am trecut sau vom trece la un moment dat prin această situație. Înțeleg că v-ați iubit mult și că ați petrecut clipe frumoase împreună, dar dacă așa a fost să fie, poate nu a fost sufletul tău pereche și te așteaptă ceva mult mai bun în viitor. Ție poate acum, nu ți-e dor de ea la propriu, ți-e dor de amintirile cu ea, pentru că este o despărțire destul de recentă. Sfatul meu este să nu te mai întorci în trecut, pentru ca ciorba reîncălzită nu are niciodată același gust, oricât de tare ți-ai dori. Dacă ea a trecut peste, încearcă și tu să o faci. Pentru fiecare dintre noi este ceva deosebit pus deoparte, care o să apara atunci când este momentul potrivit.

| ADK a răspuns:

Salut.

Pare rău să aud (mă rog, citesc) cele spuse, aproximativ îmi pot da seama cum e. Într-adevăr la băieți dragostea ruptă este mai dureroasă decât la fete (dpdv al cazurilor suicidale). De aia se spune să ne comportăm cât mai frumos... ca să nu suferim pe urmă. Totuși, detaliază puțin mai mult motivul despărțirii dacă vrei să te ajutăm. Deși odată ce ea a pus capac, probabil ai greșit tu (și probabil destul de mult) însă nu vreau să te învinuiesc aiurea și să-ți creez o stare mai stresantă decât acum. Nu mai căuta să iei legătura cu ea, deja te-a respins, mai ales dacă știe că ești într-o relație. Personal îți spun că dacă o fată cu care ai fost, știe că acum ești cu alta, sunt foarte mici șansele ca ea să te mai caute vreodată, dar îți dau un pont: asigură-te că te vede fericit în actuala căsnicie, și s-ar putea să te caute, însă nu te lăsa nici tu căutat prea repede dacă ea totuși te-a lăsat câțiva ani să suferi pe nemerite (dacă asta crezi tu, în timpul ăsta un om e-n stare să facă o mulțime de lucruri suicidale, dacă pe ea n-a interesat-o, deja șansele sunt extrem de mici să o mai intereseze vreodată). Dar vezi ce faci și cu actuala, că alergând după 2 iepuri nu o să împuști niciunul, gândește-te bine, după vechia încearcă să nu mai umblii, nu mai merită că se poate întâmpla iarăși același lucru. Dacă zici să postează fotografii unde ea nu mai este fericită, poate fi și motivul pe care-l invoci tu, dar și oricare alt motiv personal de-al ei, așa că nu te îmbăta cu apă rece. Un coleg îți spune să mergi la psiholog, personal nu consider suficient fiindcă emoțional vorbind nu are ce să-ți facă, dar aici pe site poți sta puțin de vorbă cu un număr de inși care pot îndeplinii cu brio rolul unui psiholog.

Încă un lucru, și-o bate și băieții joc de o fată, dar sigur este și invers și de multe ori pe nemerite. O dată ce a apărut un război între un băiat și o fată, pacea nu o să mai fie niciodată ce-a fost înainte, mai bine caută prietenii noi decât să revii la cele vechi mai ales dacă au existat tot felul de discuții, n-o să se schimbe nimic, doar mai rău va fi.

| unsimplubaiat123 a răspuns:

E cwrva