| SpawNury a întrebat:

Salutare. Nu stiu cum si de ce scriu asta aici, dar chiar sunt in cea mai distrusa stare din viata mea pe care o traiesc in clipele astea. Chiar acum cateva zeci de minute am aflat ca mama are cancer si ca ascunde asta de la mine. Stiam ca era bolnava dar nu ma asteptam la asa ceva, pur si simplu nu simt absolut nimic in afara de frica de a o pierde. Avand in vedere ca e in strainatate de cand aveam 12 ani, ne vedem foarte rar, acum am 20. (De 2 ori maxim pe an, pentru cateva zile). Ultima oara ne-am vazut vara trecuta, si nu era intr-o situatie foarte buna dar nici intr-una foarte negativa. Erau momente din cand in cand, cand nu putea sa se miste de dureri. Eu sunt si putin suparat pe ea ca nu mi-a zis asta. Chiar nu gandesc sanatos acum si as vrea niste sfaturi, niste incurajari ceva. Probabil nu ma voi abtine si o voi certa cand vorbim pe net. Ce trebuie sa fac? Nu stiu absolut nimic despre sanatate, boli etc. N-am ajuns niciodata in viata mea la spital, n-am mancat nici o injectie nimic. Poate sa scape de cancer? (nu stiu ce fel de cancer are.) Nu vreau s-o pierd. Multumesc.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu te pierde,nu dispera si,in nici un caz,nu te gandi s-o certi.
In povestea asta sunteti doi,mama ta si tu.
Ti-a ascuns adevarul tocmai ca sa nu suferi si si-a ascuns si propria-i suferinta,e foarte puternica mama ta!
Dar ce e in sufletul ei,n-ai vrea sa stii!
Si ea vrea sa te vada mare,sa se bucure de ce barbat ai ajuns,sa te vada la casa ta,realizat si fericit!
Nu ai idee cat de aprinsa e dorinta asta in ea si,daca ti-a ascuns boala, a ascuns-o nutrind speranta nebuna ca se va vindeca si toate aceste lucruri vor putea deveni o realitate!
S-o iubesti mult si sa i-o spui de milioane de ori, s-o asiguri de asta si s-o imbarbatezi!
De asta are nevoie din partea ta, acum.
Trebuie sa fii foarte curajos si, sa stii, daca e bine ingrijita sunt sanse sa depaseasca cu bine aceasta golgota!
Curaj!

11 răspunsuri:
| William a răspuns:

Mergi la mormantul Parintelui Arsenie Boca, multi s-au vindecat acolo.

| danay72 a răspuns:

Imi pare foarte rau de situatia ta.Nu are sens sa te certi cu ea, ci mai degraba sa o ajuti si sa fi langa ea cand trece prin momente dificile.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi unele articole utile.

| Laura927 a răspuns:

Stii ca ea doar incearca sa te protejeze si din aceasta cauza nu ti_a zis nimic!
Cancerul este o boala care poate fi tratată.
Tu încă nu stii ce parte a corpului ei este cancerigenă si nu poti trage concluzii pripite.
Daca o sa ii zici ca ai aflat de existența bolii ei cu siguranță nu o sa o ajuti.
Mai bine iti tii gura si nu ii zici nimic.
Incearca sa faci tot posibilul sa iti petreci timp cu ea, indiferent de unde s-ar afla ea.
Cu cat mai frumos te comporti cu ea si o sprijini cat mai mult cu atat se va simti mai bine in lupta cu boala!

| SpawNury explică (pentru Laura927):

Multumesc frumos, voi face ce zici tu. Acum dupa ce m-am calmat putin am mai luat niste informatii de la bunica. Mi-a zis ca are cancer la san si ca numai este in Norvegia (unde muncea impreuna cu tata) si ca s-au mutat in Turcia imediat ce m-am intors in Romania (septembrie 2013) unde este bine tratata. Multumesc inca odata pentru ajutor.

| Peaches a răspuns:

Iti inteleg supararea si furia de a nu fi stiut. Dar nu e momentul pentru reprosuri.Sustine-o moral, arata-i cat de mult o iubesti, transmite-i speranta, multa speranta, pentru ca sunt multe cazuri de cancer care s-au vindecat. Si tu ai nevoie de speranta, si tu ai nevoie sa crezi ca va fi bine. Convinge-te de asta si ajut-o sa lupte. Inveseleste-o, fa-o sa se simta mandra de tine si asa va avea mai multa putere.
II doresc din toata inima multa sanatate!

| horansgang a răspuns:

Mai nou am aflat că cancerul se poate trata, dar costă mult.

doamne fereşte să-ţi pierzi mama! parcă simt pe propria piele, dumnezeule.

ştiu că nu prea te-a ajutat răspunsul meu, dar sper din tot sufletul să nu o pierzi şi să fii fericit din nou!

însănătoşire gravnică.

Răspuns utilizator avertizat
| Siaa a răspuns:

Nu dispera! Stiu, e greu, dar incearca sa te gandesti ca pentru ea e si mai greu.Nu o certa, nu vei rezolva nimic cu asta, ba din potriva o vei face si mai trista.Incearca sa fii mai apropiat de ea, sa o spijini sa vorbiti mai mult. Daca ai posibilitatea mergi cu ea la doctor, mergi cu ea la plimbari, vorbiti despre orice.Gaseste-ti sprijinul intr-un prieten mai apropiat, asa iti va fi mai usor.
Daca cancerul este intr-o stadiu incipient poate fi tratat. Putem vorbi oricand daca ai nevoie de un prieten (: Fii tare, mama ta are nevoie de tine

| claudiuxfy a răspuns:

Salut. Sa stii ca sunt foarte multe persoane diagnosticate cu cancer si sunt sanse reale de a scapa, atata timp cat este descoperit la timp si se stie exact de ce tip e. Nu trebuie sa-ti pierzi sperantele certandu-te cu mama ca nu te-a informat, cu siguranta ea a ales metoda cea mai buna pentru tine ca tu sa fii fericit. Acum ca ai aflat acest lucru trebuie doar sa gandesti pozitiv, sa fii alaturi de ea si sa o sustii, ea are mai mare nevoie de incurajari fata de cum ai tu in momentul de fata. In aceste momente sprijinul familiei este cel mai important iar cu siguranta ea isi doreste sa vada in jurul ei persoane pline de viata care sa-i ofere incurajari, nici decum nu isi doreste sa vada fete intristate si suferinta. Multa sanatate mamei tale!

| SpawNury explică (pentru claudiuxfy):

Multumesc frumos pentru sfaturi, le voi lua in considerare.