| BellaRagazza007 a întrebat:

Salutare, sper sa ma ajutati si pe mine ca am o mare problema cu tata. l meu. deeci, tata de obicei este intelegator, nu ani 80 ( deci nu este comunist), este deschis la minte, un tata modern. faptul e ca, de multe ori ma enerveaza rau de tot. exemplu: azi vine acasa, nervos dupa munca, si incepe sa se urle la mine, din ori ce prostie, si zic prostie, deci nu kiestii seriose.

La nervi, i.am zis ca asa incep sa fumez, ca sa. i dau adevarate motive sa se urle la mine... voi ce ziceti, ar fi bine sa incep doar pentru. o scurta perioada sa fumez. ca sa. i arat adevaratele prostii?

mersi.

Răspuns Câştigător
| rosedanielle a răspuns:

Buna.
Sfatul meu este sa incerci sa discuti deschis cu tatal tau si sa ii spui ca te deranjeaza faptul ca tipa la tine din orice nimic. Stii tu, grijile de peste zi se lasa la usa inainte de a intra in casa.
Daca nu reusesti, detaseaza-te, asculta muzica fa orice iti place tie, nicidecum nu iti strica organismul, ca mai rau va fi.Vei regreta apoi.

21 răspunsuri:
| deutza_9446 a răspuns:

Cati ani ai?

| † RคŁûċค ◕ a răspuns:

Nuu...nu iti strica tu organistul.pentru o chestie care va trece in curandhee hee din proprie experienta happy

| LauraLl a răspuns:

Nu cred ca a trebui as il enervezi. spun asta pentru ca si eu am un tata la fel de intelegator, dar (ca al tau) cateodata ma enerveaza... dar imi amintesc ca el se enerveaza pentru ca el munceste si vine obosit de la munca, iar pe mine ma gaseste tot cu capu' in calculator...pe mess.asa cum m. a lasat.deci e o prostie sa il mai enervez in plus!

| AndyNyappy5 a răspuns:

NU! o sa-ti fie foarte greu sa te lasi.sad nu...

| clofu a răspuns:

Buna.mare chestie.sa fumezi, oricum tot pe banii lui o sa fumezi.incearca sa nu il mai bagi in seama cand tipa la tine, sau fa cumva, sa ii dovedesti ca orice ar face nu te demoralizeaza, parerea mea!
Pawave

| babyblue a răspuns:

Nu, pentru ca o data ce te apuci de fumat, greu renunti.
Si in plus, iti pui viata in pericol.

| Slavian a răspuns:

Razbunarea moarte are laughing

| angel13 a răspuns:

Nu! Incearca sa intelegi ca are si el probleme si nu are pe cine sa isi verse nervii, cum poate faci si tu si altii si eu...
Incearca sa vorbesti cu el cand e intr-o stare calma, eventual intr-o zi in care nu se duce la servici, incearca sa ii explici ca te deranjeaza cand tipa fara prea multe motive... daca nu merge, vorbeste cu mama ta, poate rezolva ea!winking Bafta!

| LittlEAngeL_2780 a răspuns:

As incepe prin a-ti spune sa nu te apuci de fumat!
Iar cat despre tatal tau. Incearca sa-l eviti ori de cate ori vine nervos de la servici. Iar daca el se ia primul de tine. Ignora`l. Cred ca e cel mai bine happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu chiar nu gandesti un pic? Ai facut o prostie certandu-te cu tatal tau si acum vrei sa faci una si mai mare, apucandu-te de fumat si afectandu-ti sanatatea. Nu-i da ocazii sa urle la tine si nu o sa mai urle. Oricum ar fi trebuie sa-ti intelegi tatal, in ziua de azi parintii se lovesc de destule probleme, la locul de munca si in societate, nu mai are nevoie si acasa. Numai bine!

| mAReEe a răspuns:

Uite sunt alaturi de tine, dar daca vine de la munca stresat, atunci am o propunere:ia-l pe latura sensibila:''tati, de ce urli asa la mine? Nu e mare lucru''. Dar. daca crezi ca decazi purtand aceasta discutie, atunci nu-l baga pur si simplu in seama, spune-i ca si tu ai problemele tale iti ajung si alea, nu mai e nevoie sa urle si el la tine. Skumpa meah, nu te apucah, te implor de tzigari, fiind ca nu mai scapi...Nu are rost s te expui la acest pericol din cauza asta, esti o fata tanara presupun, doar ca problema e ca trebuie sa gandesthy liber, fara s te bagi in belele. Iti dai seama ce ar zice mama ta la auzul acestor cuvinte:''M-am apucat de fumat''. Te rog, nu incerca, gaseste alte ''prostii'' pe care sa i le dovedesthy, dar nu unele care sa te afecteaza pe termen lung, ca o nota proasta la scoala, fumatul, sexul.Ai grija ce faci, cu drag mArEeEkiss

| BellaRagazza007 explică:

Mersi mult de raspunsuri. ori cum @deutza am aproape 15 ani.

| baru a răspuns:

Salut. Incearca, sa nu judeci pe nimenea. Incearca, de la fiecare om sa iei cei mai bun. Faptul ca vrei sa te apuci de fumat, nu rezolva cu nimica situatia ta si a parintelui tau. Totul se face cu cap, si intelegere. Atunci esti tare, cand reusesti sa faci pe cineva sa se schimbe, asa cum vrei tu, sau asa cum trebuie. Mai departe, tatal tau, ca multi altii are tot felul de probleme pe care nu poate sa le discute cu tine, sau prefera sa duca greul singur, ca tu sa nu simti. In acest caz, tu trebuie sa fi cea care aplaneaza situatia, ca sa-i dovedesti ca intr-adevar greseste. Daca tatal tau ar bea? Te-ai apuca si tu de bautura? Cam cum ati arata amandoi dupa o sticla de, mai stiu eu ce? Ca atare, fi inteleapta, pune-ti capul la contributie, si in asa fel sa te comporti, ca sa reusesti sa-l faci sa renunte la anumite apucaturi care nu-ti plac. Nu se rezolva nici o problema nicaieri, cu bataie sau tipete, sau alcool. Asa ca; La treaba. Sper ca nu te-ai suparat pe mine? Pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi nu ar trebui să faci așa ceva pentru că dupa aia nu te mai poți opri din fumat, este un viciu nenorocit, nu te răzbuna pe tine din cine știe ce prostii, pentru că fumând iți faci rau ție.

| gigiro a răspuns:

Mai bine l-ai intreba, ca intre barbati: "tata, ce te supara atat de tare la mine? " Vei fi surprins de ce vei auzi. Acesta ar fi un adevarat semn de maturitate si nu fumatul. Discutiile serioase, fac de 1000 de ori mai mult decat un psihiatru sau recurgerea la alte metode mai mult sau mai putin ortodoxe.

| andreeasim1 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai de ce nu incepi sa te droghezi? sai arati tu lui cine e seful? pune mana si fa de toate destrabaleazate, umbla aiurea, lasa-te de scoala. ce fumatul e o problema? pune-l la punct, nu te lasa condusa de el, doar ai viata ta. ce stie el despre prostiile care le faci? nimic.pai ia arata-i tu de ce esti in stare.

| denysa_5493 a răspuns:

Sfatul meu este sa incercati sa va intelegeti reciproc pentru ca prin certuri nu se ajunge nicaieri iar lucrurile decilcate cum ar fi faptul ca fumezi ar trebui spuse atunci cand parintii sunt intelegatori pentru a nu se creea o mai mare agitatie

| andreea_6591 a răspuns:

Nuuuuuuu

Răspuns utilizator avertizat
| Kozy a răspuns:

Parerea mea e ca are 13 ani dupa cum vorbeste. Asta chiar da dovada de copilarie.