| carbon21 a întrebat:

Salutare, sunt cu o fata de un an și doua luni, ne înțelegem super bine și suntem amândoi pe aceeași lungime de unda. Vreau sa o fac sa se simtă iubita și apreciata, ceva sfaturi de exemplu cum sa o alint mai bine, cum sa o complimentez? Ce le place femeilor și fetelor sa audă in general? Ma gândesc ca după un an "te iubesc" ii deja o obișnuința.

Răspuns Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Dacă vă înțelegeți atât de bine, e clar că deja se simte iubită și apreciată. happy
Totuși, nu e rău s-o surprinzi uneori cu câte un gest frumos, gen un buchet de flori fără nicio ocazie, o mică bijuterie care te face și pe tine fericit numai pentru că o vezi pe ea fericită...
Nu există rețetă standard pentru o relație, depinde de fiecare. Și crede-mă pe cuvânt, sunt căsătorit de 20 de ani - "te iubesc" nu se uzează niciodată. happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca te apreciaza asa cum esti daca sunteti de atata timp impreuna. De ce mai vrei sfaturi? Te va vedea schimbat si nu se stie ce poate fi pe viitor in relatia voastra.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Caută cartea cele 5 limbaje ale iubirii.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa fi tu nu sa înveți de la cineva cum sa te comporți altfel.
Te apreciez si respect pentru ce vrei sa faci, asta denota ca tu chiar ai sentimente pentru ea si cred ca este suficient. Daca o iubesti, o respecti, ii oferi atenție si afectiune esti un om ok, restul dorințelor vin de la sine sau le vei afla prin comunicare.

| WhiteLife a răspuns:

Îți recomand cartea "Creierul lui, creierul ei", e foarte faina și gasesti multe explicații pentru comportamentul fetelor (și al băieților, o puteți citi împreună) și dacă înțelegi cum funcționează o să înțelegi și ce-i place. O alta carte foarte faina e "Cele cinci limbaje ale iubirii", asta e mai cunoscuta (probabil o găsești in majoritatea librăriilor). Autorul e ceva consilier și explică faptul că sunt 5 limbaje diferite prin care oamenii își explică iubirea. Daca tu o exprimi într-un fel și partenerul o exprimă diferit s-ar putea sa nu vă dați seama și să nu vă simțiți iubiți (de exemplu, sa presupunem că ție îți plac cadourile și îi faci tot timpul cadouri partenerei, dar acesta nu e limbajul ei și ea se așteaptă la altceva din partea ta și așa nu se simte iubita). E foarte faina și se citește destul de ușor happy

Răspuns utilizator avertizat
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Să fii mai atent la pasiunile ei (colecționează ceva, etc.) și să o ajuți să avanseze.

| Andra9pk a răspuns:

Atata timp cat tu o respecti, ai grija de ea, iti arati afectiunea fata de ea si o faci sa se simta importanta pentru tine, automat ea se va simti iubita. Nu trebuie sa ii spui de 10ori pe zi "te iubesc",demonstreaza asta. Imbratiseaz-o fara motiv,sarut-o asa, dintr-odata, spune-i ca e frumoasa chiar si cand sta nearanjata in casa. Arata-i ca iti pasa de ce crede ea, de parerile ei, de cum se simte, ofera-i incredere.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns (pentru Andra9pk):

Ai dat un răspuns foarte bun.

| M1989 a răspuns:

Trebuie sa fi tu natural, mai bine un te iubesc sincer de cat alinturi din sfaturi...fa ceea ce iti spune inima si nu cere sfaturi in privinta asta ca o sa ai de pierdut.