| Andrey1352 a întrebat:

Salutare TPU, am o problema, simt ca totii colegii de clasa ma resping si ma dau la o parte, simt o dorinta de a ma izola singur, de ce toti colegii mei de clasa si elevii ma resping si fac misto de mine? Am 16 ani si la varsta de 8 ani am fost diagnosticat cu tulburari de spectru autist, oare din ce cauza sunt respins de elevi si de catre societate?

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Din cauză că mulți se tem de ceea ce nu înțeleg. Din cauză că, copiii sunt cruzi, adolescenții la fel, nu sunt suficient de copți la minte să-și dea seama cât de mult rănesc. Și sunt foarte puțini care primesc educația necesară în privința asta, adică să poată conștientiza că o persoană diferită nu trebuie neapărat disprețuită și marginalizată.
Ei te văd doar la suprafață, nu-ți cunosc problemele în profunzime, și din cauza asta se feresc și te resping. Pentru că ești altfel, pentru că te deosebești de "turmă". Îmi dau seama cât de dificil trebuie să fie pentru tine și te compătimesc sincer. Dar nu te descuraja și nu lăsa steagul jos. E doar o etapă din viața ta, pe viitor vei mai avea parte de astfel de reacții, dar vei întâlni și oameni care văd dincolo de aparențe și-ți vor fi apropiați.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai raspunul ti l-ai dat singur: pentru ca tu nu esti ca totii ceilalti copii, fiind autist!
Depinde totusi de tine, sa incerci sa-ti ajustezi comportamnetul, ca sa permiti si altora sa se apropie de tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cauza e ignoranta multor romani care nu sunt educati pe subiect, multi ajungand la randul lor sa aiba copii la fel de ignoranti si needucati.Imi pare rau, sper ca lucrurile se vor imbunatati pe viitor, deoarece observ ca generatiile actuale sunt mult mai interesate in probleme sociale si sunt capabile sa empatizeze considerabil fata de parinti sau bunici.