| MihaelG a întrebat:

Am și eu o întrebare la care nu reușesc să mă lămuresc și anume: fata de care îmi place și care îmi este și colegă de clasă tocmai s-a despărțit recent de prietenul ei(maxim o lună). Acum vine întrebarea: cum ar trebui să procedez pentru a putea fi cu ea? Un coleg mi-a spus că ar trebui să cumpăr o floare(de preferat trandafir cică) și să scriu un bilețel cu cuvinte frumoase și sa i le pun în bancă. Voi ce credeți? Vă rog frumos să nu mă luați peste picior și drept prost că nu stiu cum sa procedez in acest caz pentru că chiar nu știu in acest domeniu sunt începător. Va rog dati-mi cat mai multe sfaturi și raspunsuri sau idei cu ce as putea face.va rog mult nu vrea sa o pierd încă o data nu voi mai suporta încă o pierdere a ei.Va mulțumesc mult.
Celor carea vor ajuta, si sper va aceștia sa fie in număr cât mai mare. Bănuiesc că vor exista persoane care ma vor ajuta, si scuzați daca am incadrat întrebarea in categoria greșită dar chiar nu am știut unde ar putea fi încadrată.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Deci, sfatul meu...
Lasa chestii alea siropoase, ca nu esti in filme.
O iei frumos de spate asa de sold, o conduci frumos undeva unde sunteti doar voi doi si ii "ceri" o intalnire.
Prin ceri, ma refer sa-i spui ceva gen: "Eu vineri merg la un suc/film, daca vrei poti veni cu mine, ce spui?", daca zice da, e foarte bine, daca zice nu, tot bine, daca zice ca e ocupata vineri sau ca nu poate din nu stiu ce motive, spui "bine, oferta ramane valabila, cand vrei sa iesim, ma cauti" si aia e.
Uita-te la toti care au iubita, cati din ei vezi sa faca chestii d-astea siropoase?
Acum desigur asta e doar sfatul si modul in care as actiona eu, daca tu vrei sa incerci sa faci altfel e alegerea ta.

| BigLike a răspuns:

Bai Florin stiu senimentul deci nu esti singurul care este in situtia ta sincer eu in loc sa iti dau exemple din filme romantice cu tot felul de ''dulcegarii'' incearca in felul urmator : nu-i spune din start ca o placi incearca sa iti dai seama daca ea are sentimente pentru tine sau te vede doar ca prieten fi oportunist cauta momentul perfect in care este singura du-te la ea priveste-o in ochi (eu asa am aflat daca fata de care imi place are senttimente pentru mine) incearca sa vorbesti cu ea sa o intrebi lucruri despre ea sa o cunosti mai bine iar pasul urmator i spui ceva de genu : stii ai vrea sa te cnduc dupa scoala? sau invit-o la un suc o cafea ce beti voi sau in parc (te-as sfatui sa o conduci acasa este mai firesc stii, pe urm dupa ce lucrurilese aliniaza o sa o scoti tu si la suc) revenind daca accepta si nu i se pare ciudat in drum spre casa unde locuieste abordeazo cu lucruri marunte (de exemplu poti sa i care geanta) incearca sa o tii de mana daca se poate (ex: imi plac unchiile tale i prinzi mana ca sa te uiti mai bine la unghii si dupa ai putea sa o intrebi stii e ok daca te tin de mana? in functie de raspunsul ei iti faci planuri pentru ca daca accepta e fain i place de tine daca nu atunci ori i este frica (de fapt e timida) ori nu te place te vrea doar ca prieten ) dup ce o conduci ai putea sa i spui daca ar vrea sa o conduci si maine sau sa beci ceva pentru ca pur si simplu vrei sa o cunosti mai bine. (cand o conduci a 2 oara aiputea sa i spui ca iti cam place de ea) bafta scuze ca am scris atat sper sa te ajute la mine a mers oricum daca nu va iesii nimic nu te intrista frate mai sunt i altele ver vedea. succes sa imi scrii cum a fost

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu as recomanda sa o ia de sold, fund sau alte parti ale corpului, ca risca sa primeasca o palma peste ochi, fiind totusi un gest prea intim si nelalocul lui, mai ales la acest moment, cand ei nu sunt nici macar prieteni.

Eu as recomada sa-i vorbeasca, pur si simplu, sincer si deschis, eventual cand pleaca de la scoala spre casa, sa se ofere sa o conduca si sa o intrebe daca vrea sa fie prietena lui, fara flori si biletele, pentru ca nu-i cazul. Abia se discuta despre o posibila prietenie... mai tarziu, daca are sanse si este acceptat, poate sa mearga la intalnire si cu flori, ciocolata samd.

| sabin89 a răspuns:

Pai, cum sa zic...Trebuie sa nu te vada disperat; asta e o conditie foarte importanta. Fetelor nu la place sa fie "sufocate". Nu cred nici ca e buna ideea cu floarea si cu biletelul. Fa mai bine niste incercari de a-i atrage prietenia intai (intelegi ce zic: prietenia, nu dragostea). Sigur, tu ai in vedere mai mult decat doar prietenie, dar primii pasi asa se fac. Foloseste orice ocazie pentru a ii spune ceva, a o intreba ceva, a o ajuta daca are vreo nevoie, vreo problema chiar si numai cu un sfat (sau sfaturi). Fa-o pe ea sa ii placa de tine, sa inceapa sa iti simta lipsa atunci cand nu esti in preajma ei. Cand s-a ajuns la o astfel de faza, nu va fi greu sa faci pasul urmator, care poate fi sa o conduci pana acasa, sau sa o inviti la un suc, sau la o plimbare... orice, dupa caz. Toate astea (invitatia la un suc etc) vin mult mai usor, aproape vin de la sine dupa ce pui mai intai baza de care ziceam: prietenia.