| socmenge a întrebat:

Am si eu o problema si sunt deschis la sfaturi.

Nu am respect fata de propria persoana si nu prea sunt respectat. Daca incerc sa iau initiativa nu sunt luat in serios, imi vine sa sar pe ei.

Cum sa nu mai tolerez ca cei din jurul meu sa ma jigneasca,sa sa rasteasca,etc.

Eu sunt mai lasator,desi as vrea sa nu mai fiu asa, sa le spun ce ma doare direct in fata. Nici nu stiu cum sa spun asta.

O alta problema ar fi ca pun prea repede la suflet ceva ce ma deranjeaza,ma roade pe dinauntru si ma simt NEUTIL, UN NIMIC.

Daca aveti cateva sfaturi pentru mine, va multumesc.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ai nevoie de un/o prieten/a foarte bun/a, apoi tot ce-ai expus aici isi gaseste rezolvarea.

| pisoias a răspuns:

Daca tu nu te respecti, ce astepti de la ceilalti? Si apoi tu nu stii,, ca gura lumii n-o astupa decat pamantul,,?

| zurick a răspuns:

N-are sens să stai îmbufnat și să-ți plângi de milă, așa nu vei rezolva nimic.Ți-ar fi povara mult mai ușoară dacă ai avea încredere în tine. Dacă n-o faci tu, nu te mai aștepta să o facă alții.N-are sens să-ți pese de niște idioți care nu știu decât să jignească.

| Me01 a răspuns:

Respecta si vei fi respectat, incerca si fi mai nepăsător la ceea ce spune gura lumii.

| CatelusaCuParulCret a răspuns:

Cauta in tine si vei gasi ceva cu care sa te mandresti. Si atunci cand esti jignit gandeste-te la lucrul/lucrurile acelea.

| Alicezzz a răspuns:

Nu tr sa pui nimic la sufelet si nu tr sa te desconsideri niciodata.Incearca sa te impui cu voita cand ai ceva de facut, probabil ca nu ai o varsta matura acum si de aceea nu este bagat inseama. Dar poate in anii situatia se va schimba pentru tine. Daca cineva te jigneste in mod intentionat, nu este nevoie sa raspunzi agresiv, o faci doar daca vezi ca continua discutia, stii o replica data ignorant sau cu zambetul spune multe! Asa incerca sa iti faci viata frumoasa si sa te faci util pentru tine si cei din jurul tau, incerca sa faci unele lucruri din propier intiativa si o sa vezi ca o sa iti mult mai bine! Bafta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca sa te respecti nu inseamna sa fii inteligent sau sa ai un anumit corp, sa stai treaz toata noaptea, sa sari peste mese, sa lucrezi continuu. nu trebuie sa te simti inferior sub standardele ridicole care iti sunt impuse. nimeni nu iti poate spune ca nu te respecti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai ''respecta'' o persoana care nu se respecta? Nu cred ca ti-ar placea compania unei persoane care are numai pareri negative despre ea.
In primul rand, tu esti tu, trebuie sa te accepti asa cum esti si sa te respecti.
Daca tu nu esti sigur pe tine, cum sa te ia altii in serios?!
In al doilea rand, spune-ti parerea, indiferent daca ceilalti nu o vor accepta sau nu. Ai libertatea de a te exprima si nimeni nu te poate condamna pentru asta. In plus, daca parerile tale nu sunt respectate, nici tu nu mai respecta parerile celorlalti.
Pur si simplu, spune ce gandesti! Poate ca cineva gandeste la fel ca tine, dar nu are curaj sa o spuna.
Nu ai spus cati ani ai, nu inteleg de ce spui ca esti inutil. Te simti inutil pentru ca inca nu ti-ai descoperit scopul in viata, dar asta nu inseamna ca nu exista!
Capul sus!