| xIoanna a întrebat:

Salutare TPU, numele meu este Ioana, am 16 ani, şi aş dori să va explic o probleme.Deci,am venit astăzi de la liceu la 2:30 ok,mă duc eu în camera mea sus,fiind astăzi Vineri,m-am gândit să nu îmi fac temele,nah,mai aveam eu chef de teme Vinerea, până m-am îmbrăcat corespunzător casei. până alea alea, s-a făcut ora 3:00, am intrat puţin pe Laptop să mai ascult şi eu muzică, mă cheamăt mama la masă, ok..eu nu am auzit,având căştile în urechii când o văd că intră pe uşa,atunci am dat căştile jos când am observato, am întrebat-o de ce ţipă,şi ea a zis dacă îmi bat joc de ea,eu am zis nu,şi a început s-a ţipe şi mai rău i-am zis să termine că ne aud vecinii,a zis că sunt o ruşinea a casei,nu fac nimic în casă, pentru că mă făcut ruşinea casei,m-am enervat foarte tare,am ridicat şi eu tonul,şi a întrebat de ce ridic tonul? eu i-am răspuns că aşa m-a învăţat ea nah,nu prea a fost bine ce am făcut...dar cât timp mă jignit,eu am considerat că o jignire ok s-a supărat pe mine,a zis că sunt pedepsită.a zis să îi dau telefonul,eu i l-am dat,neavând ceva "preţios" în el,sinceră mie chiar nu îmi pasă că mi l-a luat, nu îmi prea pasă, îl ţin doar să mă sune...în rest nimic, sau doar să vorbesc cu o prietenă..nah,nu ştiu ce face ea prin telefon,dar sinceră să fiu,putea să caute zi şi noapte,a intrat ea pe WhatsApp, se uită şi pe acolo,se uită când vorbeam cu prietenă mea despre un băiat,nah, am zis că e destul de drăguţ,şi mă întrebat dacă îmi place de el,şi eu zisesem Ehh,mă întrebat ce înseamnă asta? şi eu i-am zis o discuţie normală, şi în adoua secundă, m-am trezit cu o palmă..nah,nu am făcut nimic,nu ar fi normal să o lovesc vine sora mea acasă,mai mare. şi mama a băgat o strâmbă că eu am fumat,vine soaramea la mine nervoasă în camera,şi mă întreabă de ce am fumat,şi nici nu îmi da o şansă să vorbesc,ţipă la mine,eu îi zic să tacă un pic,tace,şi eu i-am zis că nu am fumat.că a minţit maicamea,şi ea a zis cum să mintă?  şi eu i-am zis să plece.că nu am chef de lucruri tâmpite, i-am zis ca nu am venit niciodata acasa,fumat,batuta,nu am chiulit,si i-am zis lui soramea ce mai vrea? nu ma inteleg eu asa de bine cu ea,sunt o fire mai inchisa,ca nu am chiulit niciodata, si nu mai suport, chiar nu mai suport viata asa de rahat. doar ce o mai am pe prietena mea. fara ea, nu stiam cum sa rezist. Ce parere aveti? a fost vina mea?

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In momentul care te refugiezi in camera ta, ar fi bine sa ii zici mamei tale ca nu vei auzi daca ea va striga la tine pentru ca iti vei pune castile in urechi pentru a asculta muzica..nu crezi ca era mai corect sa o informezi?
Apoi daca mama tipa la tine, tu de ce ridici tonul mai ales ca erai vinovata?
Tu o ajuti la treburile casnice? crezi ca nu merita sa fie ajutata?
Nici un parinte nu doreste raul unui copil, asa ca, lasa supararea si cere-i iertare.
O zi bunahappy

| Radu284 a răspuns (pentru caramela):

Auzi, tu-ti informezi mama despre tot ce faci? Si cand te duci la baie de exemplu? De ce ar trebui sa-ti informezi parintii cand asculti muzica la casti?

| caramela a răspuns (pentru Radu284):

Pentru a stii ca asculti muzica la casti si nu vei putea auzi in cazul cand ea te va striga.
Nu imi informez mama, dar am patit-o cu fiica mea, era in clasa a 12 a si tot la fel a procedat, iar eu strigam de mama focului la ea, apoi de cate ori isi punea castile ma anunta.
O zi buna!

| William a răspuns:

Ce mama ciudata ai.

| anonimg a răspuns (pentru William):

Avatarul tau este la fel de ciudat. Te rog, schimba-l.

| mihai69 a răspuns:

Oarecum; știind că maică-ta e stresată, ar fi fost normal să nu cauți să amplifici tensiunea dintre voi, ci să o lași să se liniștească și să încerci pe urmă să-i explici. Dacă vrei musai să fii „tare-n gură", nu te mira că ești pedepsită, chiar și fără vină.

| anonimg a răspuns:

Este timpul pentru schimbari in familia ta. Si cu cine ar trebui sa inceapa schimbarile? Cu tine. Nu ca ai fi vinovata; ci pentru ca sa stii cum sa faci fata situatiilor conflictuale. N-ai incotro, si trebuie sa o faci si pe asta daca vrei sa ai liniste in casa.
Caminul devine un iad atunci cand Domnul Hristos este alungat din casa aceea. De aceea te sfatuiesc ca sa te rogi Lui pentru prezenta Sa si in casa ta. Pe genunchi, in camaruta ta, in gand sau cu voce tare, cere-I lui Dumnezeu ca El sa intervina in situatile acelea. Roaga-te pentru puterea de a rezista, dar si ca sa faca din caminul tau o bucurie. El te va asculta cu placere daca si tu vei asculta de El.
Aceasta este singura solutie. Caci nimeni nu va putea schimba inimile alor tai in afara de Dumnezeu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vina e mai mult a ta.
Gandeste-te ca mama ta vine obosita de la servici, poate actioneza mai impulsiv uneori, tie nu ti intampla uneori sa fii nervoasa cu prietenele tale?
E bine sa-ti ceri scuze de la mama, pentru printre putine fiinte care iti vor binele cu adevarat.
Cauta ca macar 10 -15 minute sa stai de vorba cu mama ta sa-i povesesti ce ai facut la scoala, sa-i zici de trairile tale, sunt o multime de lucruri care pot fi discutate intre mama si fiica
Te asigur ca daca iti dedici din timpul tau liber mamei, asfel de incidente nu vor avea loc. Fara ton ridicat, fara amentintari
Apoi asculti muzica cat vrei!

| Deliiiia a răspuns:

Incearca sa accepti comportamentul mamei tale si sa-i oferi dovezi de afectiune, astfel ti se vor intoarce. Nu trebuie sa fii de acord cu ea, dar trebuie s-o accepti.

| alegnablu a răspuns:

Are si m ama ta vina ei nu trebuia sa tipe la tine si cum sa pretinda din senin asa ca ai fumat... weird