| LaurentiuSotea2847 a întrebat:

Salutare tuturor! Am o problema legata de actuala mea iubita si vreau sa va cer parerea si sa va spun totul cat mai pe scurt, fara sa o lungesc. Sunt impreuna cu iubita mea de o aproximativ o luna, ea m-a mai placut si in trecut, prin 2017 dar atunci nu am putut fi cu ea deoarece aveam o alta relatie. Pana sa fiu impreuna cu ea se comporta cu mine frumos, imi vorbea frumos cat si in prima saptamana de relatie dupa care comportamentul ei i s-a schimbat... Spre exemplu, de foarte multe ori ridica tonul la mine, uneori ma jigneste, ma loveste, de foarte multe ori dupa ce o sarut pare scarbita, pot vedea asta pe fata ei, daca incerc sa ma joc cu ea spune sa o las in pace, de multe ori cand incerc sa fiu mai apropiat de ea (sa o tin in brate, sa o sarut) se plange ba ca o doare nu stiu ce si sa nu o mai tin cum o tin, ca exagerez cu pupatul (ca o sarut pe obraz, pe frunte), in timp ce fac dragoste cu ea pare satisfacuta dar imediat dupa ce am terminat se schimba radical, e foarte scurta si la obiect, tonalitatea i se schimba, se comporta ca si cum nu ar fi vrut sa o facem sau ca si cum nu ar fi facut-o cu iubitul ei ci cu unul random. Mereu i-am facut poftele si chiar si cand nu am avut bani tot m-am zbatut si i-am facut pe plac, ce a vrut aia i-am luat... Chiar si inainte de a fi impreuna. Eu mereu i-am vorbit frumos si m-am comportat cu ea ok, i-am acordat mereu atentie, timpul meu dar datorita gesturilor pe care le face am inceput si eu sa ma racesc fata de ea, sa ii vorbesc urat pe ton (nu prin cuvinte fiindca nu pot), am acceptat-o cu tot cu trecutul ei care nu este unul tocmai ok, majoritatea baietilor au respins-o datorita trecutului, cu toate ca m-a deranjat ca trecutul i l-am aflat pe parcursul relatiei (tot de la ea) ci nu de la inceput cum ar fi fost cat mai ok incat sa pot lua o decizie de la inceput in ceea ce priveste relatia cu ea. Fostii ei o loveau, profitau de ea, nu ii faceau poftele asa cum i le fac eu, nu ii vorbeau frumos asa cum o fac eu, nu ii acordau atata atentie precum ii acord eu. Si totusi se comporta cu mine atat de urat incat nu stiu, parca as fi prostul ei si nu vreau sa cred ca ma foloseste doar pentru ceea ce am, pentru bani si ca ii fac poftele (probabil am invatat-o prost). A spus de mai multe ori ca se schimba in privinta comportamentului ei dar nu da nici un semn.Tin la ea foarte mult fiindca o cunosc de ani de zile si chiar pot spune ca o iubesc, o plac foarte mult dar vreau sa va intreb si pe voi. Oare mai are rost sa continui aceasta relatie? Fosta mea iubita inca ma cauta si ar vrea sa fie cu mine, in comparatie cu actuala mea iubita, fosta avea un comportament exemplar si ma dragalasa mult mai mult decat o face ea, de fapt nici nu o prea face.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii, pentru ce ai sta intr-o relatie atat de urata si frustranta?
II faci o favoare sau iti afce ea tie? Ca aici nu-i vorba de respect catusi de putin din partea ei, oadat ce-si bate joc cum vrea ea.
Nu cred ca te mai place, dar acum se razbuna pentru anul ala cand ai respins-o, fiindca tot comportamentul ei acru, vulgar, frustrant, cicalitor este ca o pedeapsa pentru tine, fiindca asa vrea ea sa te calce in picioare acum.
Sincera sa fiu: mai bine stai singur decat cu asa femeie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai are rost.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Toate aceste lucruri nu au legătură cu tine,iubita ta a trecut prin multe,dacă a avut relații distructive în care a oferit mai mult de cât a primit atunci se explica,are teama de abandon, teama ca vei pleca,ca o sa sufere din nou etc.
Trebuie sa ii acorzi timp,sa discuți cu ea frumos despre aceste aspecte,nu sa o judeci și sa o compari cu " fosta iubita" care era " exemplara" și te răsfața ca pe un bebeluș,înseamnă că dacă tu încă te gândești la fosta și la cum aceasta te vrea înapoi,da de înțeles că nici tu nu ești prea wow,la modul de ce mai este " fosta", nu? într o relație nu totul este roz, mai sunt și momente de genul.
Ai grija de cum tratezi situația, iubita ta are nevoie de timp, dacă nu a primit " iubire" atunci nu știe cum sa o accepte de la tine.
Cat de fosta ta relatiehappy, de ce ți ai mai făcut relație cu săraca fata dacă tu o plângi pe fosta?

| Danny28 a răspuns (pentru Alexia999997777777777777):

Pe bune? Are nevoie de timp iubita lui? De ce sa ii acorde timp unei frustrate care isi bate joc de el si il umileste? Presupun ca daca baiatul este victima, nu-i nicio problema, dar daca el era agresorul, iar ea victima, faceati toate urat.

| Tokyo44 a răspuns:

Posibil sa te folosească ( sex și sau bani )
As renunța la ea.
Ai dreptul sa fii fericit / apreciat

| Oviatafrumoasa a răspuns:

Dacă a avut relații abuzive în trecut înseamnă că îi e greu sa se acomodeze cu cineva care ii oferă iubire nu durere. Reacțiile ei sunt inconstiente și e doar un răspuns al traumei traite, ii este greu sa înțeleagă ca cineva o iubește cu adevărat. Pe de alta parte, înțeleg prin ce treci și trebuie sa înțelegi ca nu ești obligat sa ii accepți comportamentul dacă nu ii faci față. Ideal ar fi sa ai o discuție matură cu ea și sa ii explici toată situația și ca în modul acesta nu poți continua. Sa o compari cu fosta iubita nu este o opțiune. Mult succes!