| Ceamachito a întrebat:

Salutare tuturor! Tocmai ce am intrat în această comunitate, deoarece am niște probleme în familie și nu știu cum să procedez. Am 16 ani și sunt din București. La vârsta de 4 ani mi-am pierdut vederea în urma unei boli genetice. Mama este angajată la mine cu carte de muncă, iar pentru asta avem un venit lunar. Locuim într-o casă mică, cu două camere, însă cu arcadă, nu ușă. Familia mea nu mă încurajează cu nimic. Eu cânt la orgă și nici pe plan profesional nu mă încurajează, vor să stau toată viața lângă ei, crezând că nu pot fi independent. În urmă cu ceva timp, m-am mutat aici cu iubita mea, tot nevăzătoare, însă ea este majoră. Au acceptat cam greu, însă mai bine nu mai acceptau, deoarece în tot acest timp când fata a stat la noi, s-au comportat urât cu ea. La modul subtil și nu numai. Nu intru în foarte multe detalii în privința asta, însă ce vreau să iasă în evidență este că și-a dorit foarte mult să locuim aici, însă a fost determinată de acțiuniile părinților mei să plece. Am suferit amândoi foarte mult și încă o facem, fiindcă sunt împotriva noastră și trebuie să ne ascundem relația, dar am rămas împreună și la 18 ani voi pleca mutându-mă cu ea. Problema este că familia mea nu încetează să mă distrugă psihic. Nu am voie să ies nicăieri, am ajuns să fug să mă văd cu prietenii, fiindcă nu vor să mai mă văd cu ea. Vorbesc foarte urât de ea, tatăl meu ba chiar m-a lovit, mă amenință. De câteva ori au fost la poliție reclamând că fug de acasă. Mă amenință că poate să îi facă rău iubitei mele că e majoră, corupere de minori. Mă amenință că mă bagă la cămin, deși uneori îmi doresc să fiu acolo decât să mai stau în această tensiune. Noi ne iubim foarte mult și merge totul bine între noi doi, doar că din cauza faptului că sunt minor, nu putem să ne mutăm împreună. Vreau să știu dacă poate să îi facă vreun rău din punct de vedere legal și dacă pot pleca de aici. Nu mai suport tensiunea și stresul. Nu mai mă pot odihni bine, nu mai mă concentrez pe activitățile benefice mie, muzica, sport, citit, deoarece nu mă simt bine deloc aici. De asemenea, tatăl meu obișnuiește să bea și să fie violent. Spre exemplu dacă acum vreau să ies cu un prieten, nu am voie deoarece ei cred că mă văd cu ea. Și dacă plec pur și simplu, țipă foarte urât la telefon, merg la poliție și amenință că o bagă la pușcărie. Ei spun că ea m-a învățat să fiu independent, că ea m-a învățat să vreau să ies la evenimente, să cânt și să încep să am și banii mei, au ajuns să îmi spună că îmi pune droguri în pastile datorită faptului că îi iau mereu apărarea în fața tuturor și că trec și prin foc pentru ea. Vă mulțumesc celor care ați ajuns la finalul mesajului meu.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu le mai spune părinților nimic de ea, astea pta sa fii major și sa va puteți căsători. E bine ca poți munci pentru a te întreține. Roagă-te lui Dumnezeu sa îți dea putere și ajutor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Înveți să ai răbdare.

| mihai69 a răspuns:

Doar o scurtă paranteză; îs curios cum un nevăzător a putut scrie un mesaj așa lung, dar mai ales cum va putea citi răspunsurile.
Eniuei...
Bănuiesc eu că ai peste 16 ani; deci împotriva iubitei tale nu poate fi luată nicio măsură legală pentru că nu a comis nicio infracțiune.
Baftă și multă tărie să reziști. Nu în ultimul rând, apelează la telefonul copilului și la autoritatea tutelară, mai ales când părinții tăi sunt violenți.

| dullcat a răspuns:

Buna.E anormal ca proprii parinti sa se comporte asa.Tu ar trebui sa fii cat se poate de incurajat in ce priveste pasiunile tale si nevoia de independenta.Aceasta atitudine e foarte sanatoasa si chiar de dorit, orice copil trebuie sa se maturizeze si sa se desprinda de sub aripa parintilor. Dar suna ca si cum ai tai nu doresc sa te lase sa pleci din cuib, le este foarte frica. Ar trebui sa fie fericiti ca ai gasit o asa fata, care te intelege profund si vrea sa te ajute sa fii independent.Din pacate, cred ca tot ce poti face e sa astepti pana la varsta de 18 ani. Eu nu am o parere deloc buna despre camine sau centre de plasament, asa ca oricat de nedrept suna, tind sa cred ca tot cu propria familie e mai bine.

| anonim3247 a răspuns:

Ai scris - La vârsta de 4 ani mi-am pierdut vederea în urma unei boli genetice
- cum ai scris tot textul din întrebare?
- cum citești răspunsurile?

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

La ce școală de nevăzători ești în București?

| Ceamachito explică (pentru anonim3247):

Verifică în setări funcția talkback sau narator pe pc, te sfătuiesc să nu pornești aceste funcții că îți vei pierde controlul asupra device-ului, este o sinteză vocală care mă ajută să navighez spunandu-mi fiecare element de pe ecran, inclusiv texte, litere etc.

| anonim3247 a răspuns (pentru Ceamachito):

Spune școala unde înveți sau cartierul unde este.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Îți spun eu ceva - e în același loc de vreo 35 de ani.

| Ceamachito explică (pentru anonim3247):

Dacă tu chiar crezi că glumesc cu așa ceva, nu e ok. Vatra luminoasă. Și acest nume l-am ales dintr-o carte scrisă de Pittacus Lore, citită to cu sinteză vocală fiindcă o am pdf

| anonim3247 a răspuns (pentru Ceamachito):

Bine, ești nevăzător.
Măcar să știi - școala e undeva unde săreau gardul și jucau fotbal în curtea școlii unii de prin zonă acum 40 de ani.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Erau - copii români, evrei, irakieni, sirieni, un polonez ăștia care săreau gardul la școala aia și jucau fotbal acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citind prima parte a mesajului, am crezut că e din cauza bolii tale, adică de aceea ai avea părinți mai precauți și grijulii.

Citind ultima parte a mesajului tău, ceea cu ce te confrunți are o altă denumire. Abuz!
Tu îi poți denunța dacă ei nu încetează cu acest comportament. Și sincer, dacă tu mai ales susții că te-ai săturat de acel mediu, ai tot dreptul să-i denunți.
Să te hiperprotejeze părintele e una, să te manipuleze și chiar să nu te încurajeze să mergi la work, ca în final să fii independent, e alta.
Tu poți să-i denunți, nu ei pe tine sau ei pe prietena ta.

Aș fi mai adăugat ceva, dar hai că nu vreau să mă cred polițistă sau să fac pe scriitoarea de romane polițiste, așa că nu-ți voi expune și gândul meu cel mai deep legat de problema și familia ta.

| ZappyTv69 a răspuns:

Skill issue a fost când a scos taică-tu... din mama ta prea târziu.

Apropo, copilul asta nu are nici o vina pentru părinții lui de cacao.

| ZappyTv69 a răspuns:

Bună!

Ei încă te consideră băiețelul lor, de-asta nu acceptă să te muți, și încă nu cred ca tu esti capabil să te descurci.

Ai mai spus că au ceva cu prietena ta, probabil ei cred ca în continuare ce am spus și mai sus, și le este frică să nu te ducă pe "drumuri greșite" această fată.

Este admirabil ca tu poti sa te descurci, și ca poți cânta la orga. Bravo! Ei încă te cred micuț, și ca sunt visele copilăriei, care nu țin mult timp.

Atitudinea lor este foarte bună, dar ar trebui să înțeleagă că te maturizezi și tu!

Crede-mă, nu te vor duce la cămin! Folosesc o tehnică ieftină de șantaj emoțional ca să te sperie puțin și să te liniștească (asta cred ei).

Încearcă să vorbești cu cel cu care te înțelegi mai bine, să îi explici ca te deranjează comportamentul lor, și ca ar trebui să-și schimbe atitudinea față de iubita ta. Spune-le că tu esti fericit pentru ca ai găsit pe cineva care sa te înțeleagă.

Ți-aș recomanda să mergi la un psiholog câteva ședințe, să mai vorbiti, să te destinzi. El sigur ți-ar da și ceva sfaturi, și să îți zică cum sa te calmezi când te enervezi foarte tare pe ei.

Succes, sper sa te fi ajutat măcar 1% happy

| NumănumescBrBr a răspuns:

Îmi pare rău să aud despre situația ta dificilă în familie. Este important să știi că nu ești singur și că există resurse și organizații care pot ajuta în astfel de situații.

În ceea ce privește întrebările tale, legal vorbind, iubita ta este majoră și astfel nu poate fi acuzată de corupere de minori. De asemenea, ca minor, ai dreptul să pleci de acasă dacă există motive întemeiate, cum ar fi abuzul fizic sau emoțional.

Recomand să iei legătura cu o organizație care se ocupă de drepturile copilului și care poate să îți ofere sfaturi și sprijin în această situație. În București, există organizații precum Salvați Copiii, Asociația Telefonul Copilului, Centrul de Resurse pentru Femei, care ar putea să te ajute.

Este important să ții cont și de siguranța ta fizică și psihologică, mai ales dacă tatăl tău devine violent. În astfel de situații, este important să te asiguri că ai acces la un loc SIGUR și să nu rămâi SINGUR în preajma unei persoane care îți poate face rău.

Îți doresc mult succes și sper să găsești sprijinul și ajutorul de care ai nevoie în această situație dificilă.

Funda, te rog!