| victoriaesthetician a întrebat:

Salutare tuturor. Voi cum faceți sa nu puneți nimic la inima? Seful meu de la munca si actualul meu prieten mi-a stricat toată dispoziția pentru toată ziua. Mi-am cumpărat o rochița lunga cu spatele gol si o tăietura intr-o parte si l-am întrebat cum îmi sta.Iar el a zis ca arat ca o curva si dacă o sa ies in oraș toți o vrea sa ma f … Sincer așa am rămas dezamagita de el si de modul lui de a vorbi.Am observat ca mereu vorbește urat de femei si la general de oameni. După ce vorbesc cu el parca nu mai am energie in mine. Astazi după cuvintele lui am simțit nevoia sa mananc 3 ciocolate. Am simțit așa o lipsa mare de energie. Nu m-am gandit ca niște cuvinte pot sa ma afecteze atât de tare.Voi credeți in puterea cuvintelor? Cum sa fac sa fiu indiferenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti sa nu pui nimic la inima.
Ideea este sa te concentrezi pe tine, rochita ar trebui sa o iei ca te face sa te simti frumoasa nu sperand ca ceilalti oameni te vor considera frumoasa. Fa-ti niste prietene, daca nu ai, si cerele si lor opinia.
Prietenul/seful tau pare o persoana directa/nepasatoare/ingnoranta ceea ce nu este neaparat un lucru rau. Ceea ce a spus probabil nu este fals dar a spus-o fara sa ii pese de cum te vei simtii tu ceea ce denota ca te considera inlocuibila.
Acum tu trebuie sa te gandesti de ce stai cu el.
Stai cu el pentru ca doresti o oarecare siguranta? Atunci concetreazate pe acest lucru si nu pune foarte mult pret pe ceea ce crede el despre tine, nu asta este interesul tau.
Vrei o persoana iubitoare cu care sa intemeiezi o familie? Este evident ca nu este genul ala de persona, sau cel putin nu cu tine.
Poti incerca sa vorbesti cu el si sa il intrebi ce asteptari are de la o femei, cum crede ca ar trebui sa se imbrace(cu toate ca stim deja raspunsul).
Intr-o relatie sef-angjat vor exista niste constrageri din partea sefului deoarece nu stie daca stai cu el din interes sau pentru ca il iubesti motiv pentru care acesta nu va lua relatia foarte in serios asa ca nici tu nu trebuie sa o iei...
Deja deviez de la subiect si probabil delirez.
Asta este doar o opinie personala.

| victoriaesthetician explică (pentru anonim_4396):

Wow nu m-am așteptat la un răspuns atât de bun. M-am regăsit in ceea ce ai scris. Într-adevăr stau cu el pentru siguranța dar si el ma folosește pentru munca.(sunt un lucrător ieftin) însă deja am început sa lucrez la un vis de al meu si il voi lasa pe el.Tu l-ai descris foarte bine pe el. Exact asa si este. Am sa iau in considerație răspunsul tău. Multumesc mult.happy

| victoriaesthetician explică (pentru anonim_4396):

Se pare ca tu pricepi bine la oameni. Într-adevăr l-am întrebat o data despre familie, căsătorie, copii si mi-a spus direct,, niciodată,,.Si dacă vreodată o va face numai cu contract matrimonial. Iar de copii a zis ca sunt doar niște probleme si nu vrea deloc.

36 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Eu nu am învățat cum să nu mai pun la inimă, însă am învățat să fug mâncând pământul atunci când cineva se poartă așa cu mine și să nu accept să fiu tratată așa.

| victoriaesthetician explică (pentru AnotherGirl):

Multumesc de sfat.Așa si voi face.happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Seful tau i ti este si prietenul tau? Unde l ai gasit? Ce varsta ai?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Mai stai cu el inca?laughing) e un nesimtit! Nu ai de ce sa te simti tu naspa pentru ca un nesimtit iti spune asa ceva. El e cel care ar trebui sa se simta naspa pentru ce a facut. Merita din plin sa devina fostul prieten.

| victoriaesthetician explică (pentru Aasdfghj):

As vrea foarte mult sa ma despart de el. Multumesc de răspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Asa-i cand te incurci cu seful, isi permite sa fie sef si acasa si sa te puna jos cand are el chef.

Sa-mi fie cu iertare daca de la atata lucru ti-a arat cum este sa fii ultima femeie in fata lui, doar pentru ca ai vrea sa porti o rochie indrazneata, crede-ma ca asta este ultimul om de pe fata pamantului pe care l-ai vrea de sot!

Da-i papucii si cauta-ti un barbat care sa te iubeasca si sa te aprecieze asa cum esti si nu te mai culca cu sefii, ca se transforma in tirani si acasa!

| SilentRain a răspuns:

Schimba iubitul nu rochița!

Asta nu-i iubire, iubitul tau e toxic

| Holiday a răspuns:

E vara, e soare, pune-ti rochia aia misto si pleaca la mare sa te distrezi. Sigur iti revine buna dispozitie.

| Brizbriz a răspuns:

Simplu, iti iei catrafusele si pleci de langa badaranul ala... IMBECIL
pentru ca langa el, aia nu e viata, e cosmar

| AliGab a răspuns:

O intrebare de rahat...la ce Dumnezeu va faceti cont pe TPU? Doar sa va bateti joc? ...clar ai mintea in colturi

| victoriaesthetician explică (pentru AliGab):

Bea apa si linisteste-te. Nu trebuie sa scrii ca sa jignești.

| anonimuIl a răspuns:

Tu trebuia să îi spui - Dragule, ești vechi și expirat, e timpul să caut unul nou și proaspăt.

| victoriaesthetician explică (pentru anonimuIl):

Chiar e vechi si expirat : d dacă ai ziceam așa ceva zburam peste fereastra :d dar o să-i zic in gandul meu :d

| SingleForOne a răspuns:

Da, "puterea cuvintelor" este reală, iar unii oameni au nevoie de experiențe și antrenamente serioase (emoționae, sociale si mentale - vorbesc serios). Ca să fii indiferentă si perseverentă, ai putea învăța si practica despre stoicism, de exemplu, ar mai fi să cunoști despre diferite personalități, si cum să reacționezi la acestea. Jordan Peterson este un exemplu in acest sens (ca o persoană contemporana, dar deseori face referire la Carl Jung si Aleksandr Solzhenitsyn), Alan Watts (o persoană modernă, din secolul trecut). Înțelegi unde bat.
Sincer, eu nu aș vedea un viitor cu acea persoană, doar dacă înveți intensiv despre a fi indiferenta, si de la indiferență sa devii activ in schimbarea gandirii si vietii oamenilor (dar asta este superior caracterului său)

| victoriaesthetician explică (pentru SingleForOne):

Sincer nici eu nu mai vad nici un viitor cu el. Multumesc de răspuns.

| sweetys a răspuns:

Daca asta a fost raspunsul lui, e clar ce gandeste el despre alte femei, ca le-ar cotai, deci nu stiu ce incredere ai putea sa ai in el. Ar trebui sa renunti la persoana care nu stie sa te aprecieze si arunca cu astfel de vorbe si care iti ia energia.

| victoriaesthetician explică (pentru sweetys):

Corect spus,, nu știe sa aprecieze,,. Multumesc de răspuns

| MihaiSpeedster a răspuns:

Deci dacă în stadiul ăsta face mutre și vorbește urât, crede-mă, că peste 2-3 ani, sau după ce vă luați, o să te și caftească.
În al doilea rând, e prost.
Dacă într-adevăr toți bărbații se vor uita la tine cu poftă, el ar trebui să se simtă norocos că are așa femeie arătoasă, și că e invidiat de ceilalți bărbați. Și fericit că l-ai ales pe el, când ai Slavă Domnului, de unde alege.
Dacă nu știe să aprecieze asta, repet, e prost. Cu litere mari.

| victoriaesthetician explică (pentru MihaiSpeedster):

Si eu consider ca e prost. Eu într-adevăr arat binișor.Tot timpul pe strada se uita oamenii la mine, unii îmi cer numărul sau Instagramului dar eu nu-l dau. Iar eu de cate ori arat bine sau îmi fac poze prin casa el îmi zice ca nu contează deloc fizicul si nu este important deloc cum arat chiar dacă nu il întreb, de aceea refuz sa stau prin preajma lui.Ca femeie vreau sa fiu apreciata si iubita Multumesc de răspuns.happy

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, incearca sa -ti asumi matur PROPIILE PARERI DESPRE TINE si pe cele ale celor din jur doar sa le respecti dar la final de conversatie sa-ti spui in gand, eu tot parerea mea o sustin.
si nu mai intra nimic la inima.

| victoriaesthetician explică (pentru HUAWEHUAWE):

Vai,așa am sa fac happy Multumesc mult de răspuns happy

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru victoriaesthetician):

Cu placere happy

| MrAM a răspuns:

Problema nu consta in a fi tu indiferenta. Trebuie sa te intrebi cat ai sa mai suporti sa stai langa o persoana de genu. Daca el e un gunoi de om si tu te respecti o sa ajungi la situatia inevitabila sa alegi. Din experienta mea cu persoane iti spun ca nu isi va revizui comportamentul. E doar o chestiune de timp

| victoriaesthetician explică (pentru MrAM):

Salut,am observat si eu ca nu se schimba.(doar poate in mai rău) Cu trei ani in urma fix așa mi-a spus la o bluza. Deja am început sa aleg pentru ca chiar e greu sa fii intr-o relație cu un astfel de bărbat. Multumesc de răspuns.

| MrAM a răspuns (pentru victoriaesthetician):

Din ce ai descris pare a fi un narcisis toxic. Poate nu e constient de asta insa te poate manipula si tortura emotional. La inceputul relatiei pare parsoana cea mai iubitoare, iti ofera multa afectiune si atentie. Dupa ce obține validare, sex sau ce doreste incepe sa se joace cu tine si sa-si arate adevarata fața. Abuzandu-te emotional, psihic si uneori fizic. Dupa care iar se poarta cu tine de parca esti ce mai importanta persoana de pe pamant. Schema asta de rece cald e folosita pentru a-ti oferi validare si a-ti scade stima de sine cu scopul de a te manipula cum vrea el. Daca nu ma crezi cauta pe internet. Am avut deaface cu persoane de genu si e ok sa le eviti pe cat de mult posibil. Succes!

| victoriaesthetician explică (pentru MrAM):

Foarte corect.Ma simt torturata de el psihic. Cind sunt cu el parca am frica. Si nu vreau niciodată sa ies cu el in lume ca ma tem de reacția lui. Niciodată nu știu la ce ma pot aștepta de la el. De mult era să-l las dacă nu era munca care ma leagă de el. Multumesc de răspuns.

| Ka0ru a răspuns:

Desparte-te de dobitocul ala misogin.

| Gabryel85 a răspuns:

Nu pune la inimă. Arăți bine oricum, indiferent de vestimentație. :-)

| StripperRaoul a răspuns:

Esti tu prea sexy atunci. daca o zis asa. ar trebui sa te bucuri si sa l ignori pe prost

| victoriaesthetician explică (pentru StripperRaoul):

Multumesc de răspuns. Am să-l ignor pe prost.

| StripperRaoul a răspuns (pentru victoriaesthetician):

laughing ce tare ai zis. pai da daca tie iti place nu mai poti tu ce zice ala. simte te bine nu vezi cati tineri mor de tineri. bucura te de orice prostie nu te simti vinovata cu nimic treci peste toate ai numa o viata. ia o piatra daca vrei si dai la unu in cap bine nu un bolovan si gata. in 5 minute uita ce ai facut. asa is si eu ma tot gandeam dc o zis asa dc s-a uitat asa etc

| MasterYii a răspuns:

Porc! Nu te iubeste e un vierme

| victoriaesthetician explică (pentru MasterYii):

Mi-a mai zis cineva ca nu ma iubește.