| Itstimetosayhello a întrebat:

vreau sa ma intreb,ce parere aveti de #metoo?
Eu cred ca e o miscare foarte buna,dar mie,personal,cunoscand mentalitatea oamenilor,mi-ar fi frica sa postez pe Facebook una din intamplarile de hartuire sexuala(care,culmea,mi s-au intamplat si cu fosti colegi de liceu sau cu prieteni de familie, oameni care pareau initial foarte ok).

Ma rog, ciudat este ce se intampla in universitati(parintiu mei care au facut facultatea in anii 80 mi-au povestit multe,dar nu i-am crezut),dar am vazut cateva exemple cu ochii mei(sau am trait).

Adesea am intalnit profesori/asistenti libidinosi(dar isi incercau si ei norocul,ma vedeau ca nu ii bag in seama defel si se potoleau, ce-i drept si eu incerc din anumite puncte de vedere sa impun respect si uneori reusesc).De exemplu, cand eram in anul 1 semestrul 1, un asistent arab la vreo 26-27 ani imi tot facea ochi dulci(la genul imi facea cu ochiul inca din prima saptamana de facultate),partea penibila e ca trebuia sa fac un fel de corecturi cu el si se uita super super insistent la mine,uneori daca nu era chemat de celalalt asistent statea in fata mea si a unor colegi si se uita chiar pervers,m-a deranjat si nu m-a deranjat, dar colegii mei si-au dat seama ca e topit dupa mine.

Pana la un punct, vedea ca nu-l bag in seama(asta pana prin decembrie anul 1) si a inceput sa faca afirmatii sexiste, chiar sa vorbeasca pervers.

Si tot nu l-am bagat in seama.Pana cand,intr-o zi,inainte de marea predare a proiectului/un colicviu,cand aveam seminarul dupa-amiaza,a tinut cam jumate de grupa dupa ore(printre care si pe mine) si m-a luat sa discute cu mine, si l-am rugat sa facem mai repede ca s-ar putea sa pierd maxitaxi ul care ma ducea acasa(fiind seara destul de tarziu).In momentul ala mi-a spus ca ma duce el acasa si ca pot avea incredere in el...
Asta asa, pe un ton super sigur pe el.In momentul ala m-am speriat si i-am spus ca e ok, o sa iau un taxi, vad eu cum fac.Si el mi-a tinut o intreaga morala ca sunt nerecunoscatoare si nesimtita si de atunci imi facuse doar probleme(era o mare pila a decanului de la facultate,ulterior am aflat).

De pilda, isi luase cativa aliati la mine in grupa, care ma intrebau periodic de ce nu am prieten si ma luau la misto ca sunt lesbiana sau ca nu am sentimente fata de nimeni.In plus,am aflat ulterior ca le-a spus si altor profesori cine sunt eu,ca sunt un copil razgaiat,nesimtit,prost crescut(in conditiile in care eu chiar invatam si eram super focusata pe ce aveam de facut )
A fost super ciudata experienta,asta in conditiile in care mama,care e pe moda veche, m-a educat super strict in ceea ce priveste sexualitatea si relatiile.
Si din aceasta cauza sunt si eu asa de selectiva.

Socul a fost mai mare cand aflasem ca in momentul in care imi facea avansuri, era cuplat cu alta studenta de a lui din anul 4.si ca au fost intr-o practica cu colegii fetei respective si el statea cu ea in camera si intretinea relatii intime cu ea de 3-4ori pe zi.Asadar,voia suplimente.
Intre timp eu nu mai sunt in grupa aia,dar am aflat ca s-au despartit, iar el s-a logodit cu o araboaica.

Si alta poveste super ciudata, din anul 2.Cu o colega din noua grupa.
A fost aproape toata grupa la un bal al bobocilor si ea a vorbit toata seara cu un asistent care are vreo 38 de ani(in conditiile in care ea, la 21 de ani avea prieten de 45).
Si la un moment dat ies afara, incep sa se sarute in public. apoi merg in baie si va dati seama ce a urmat.

17 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si eu am postat aici despre asta.Si cred ca este ok sa incercam sa combatem asta doar ca nu este atat de simplu.
Crede-ma am trait lucruri nasola si hartuiri de ordin penal.Dar nu avem curaj sa le facem publice deoarece ne temem ca vom fi criticati sau tot noi acuzati si probabil sunt oameni cunoscuti care ne-ar putea face probleme o data ce deschidem gura.

Răspuns utilizator avertizat
| Volsvagan70 a răspuns:

Si care e hartuirea sexuala? Te-a violat? Te-a batut?

Mai incetati ma odata, atata timp cat nu va fac aia nimic nu va mai plangeti.

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Tie ti se pare ca a hartui un om consta doar in al bate sau al viola. Uite din cauza oamenilor ca tine nu se face nimic impotriva acestor oameni.
Cand mergi in parc sa te relaxezi sau plimbi ca tot omul si unu dupa copac isi face o l.aba uitandu-se la tine sau mergand dupa tine cum numesti asta? Crezi ca trebuie sa suporti doar pentru ca nu tea violat?
Mergi la munca si seful iti pune mana pe fund te pipaie si iti spune ca daca nu faci si altceva decat munca te da afara.Asta ti se pare ca trebuie lasata asa doar pentru ca nu te-a trantit pe masa sa te f...a?
Un profesor la scoala te mangaie, iti face apropouri sexuale cand ar trebui sa fie ca si un parinte pentru tine care te indruma in viata.Ti se pare normal?
Tu te gandesti macar ca si femeile cat si barbati pot suferi o trauma si chiar sa isi piarda increderea in oameni din cauza obsedatilor astora bolnavi psihic? Macar realizezi ca de la hartuire de genu mai este un pas pana la bataie sau viol?

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Ce ai mentionat tu este rau, desigur. Ceea ce ai numit tu se poate numi hartuire sexuala si iti dau dreptate, dar ce i-a facut arabul ala nu se poate numi hartuire sexuala.

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Fiecare este in masura sa considere hartuire ceia ce il deranjaza si simte ca este hratuire.Sunt femei care considera ca sunt hartuite cand se striga dupa ele pe strada deci nu are neaparat o definitie sau un fix.
Ceia ce iti explicam este ca nu trebuie sa fie viol sau bataie ca sa o numesti hartuire.Am trait toate mentionate mai in sus de mine si poate chiar in plus si crede-ma nu e ok sa le rebzi sa nu le spui sau sa le accepti

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Hartuirea e hartuire si deranjul e deranj.
Daca striga cineva la tine nu te duci acum la politie.
Hartuire e ce ai spus mai sus, nu ca fluiera cineva sau te striga.

| Freya1 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Am spus ca pentru unele femei si aia este hartuire nu am spus ca pentru toate.Si sa stii ca sunt si barbati hartuiti

| Itstimetosayhello explică (pentru Freya1):

De acord.In plus, spuneam ca sunt o persoana care impune respect.Si aici ma referam la faptul ca sunt o persoana acida care pune piciorul in prag ori de cate ori ceva incorect se intampla(a nu se intelege ca sunt tupeista sau mahalagioaica sau scandalagioaica sau cu gura mare).Nu, pur si simplu nu pot accepta anumite lucruri.
In plus, am si un fizic impunator(1.81) si sunt un pic robusta.
Asadar, din moment ce a simtit reactia mea si a inceput sa-mi cunoasca personalitatea, nu cred ca era nebun sa ma violeze/sa ma bata sau mai stiu eu ce.Cred ca stia ca urmeaza sa merg pana in panzele albe(politie, reclamatii peste tot, etc) si nu cred ca risca.In schimb,cunosc o gramada de fete asa,micute,slabute si super timorate,care nu au curajul sa deschida gura.Voi, ca barbati, va dati seama ca lor o sa le prinda veriga subtire unul ca arabul ala?
Intelegeti ce zic, nu?
Si mai era si proful meu, nu conteaza ca era o diferenta de cativa ani intre noi.Vi s-a parut normal modul in care s-a razbunat pe mine? asta este,de fapt hartuirea.
Faptul ca l-am refuzat,si,in loc sa-si vada de treaba lui, a incercat sa-mi faca viata un calvar in facultate(poate nu a reusit asa cum si-a propus, dar tot mi-a facut cateva probleme). daca doar imi facea avansuri, l-as fi considerat doar mitocan, dar razbunarea pentru ce?
Macar asistentul ala de 38 de ani care s-a saturat cu colega mea avea acordul ei.Dar arabul cu mine? dupa ce a vazut ca nu-l bag in seama, a insistat.
Suplimentar, respect opinia, Volsvagar70, dar tu gandesti din perspectiva unui barbat.
Si nu zic ca esti de acuzat.Dar pune-te si in corpul unei femei.
Si nu zic aici de o femeie care se imbraca provocator.Ci de o femeie oarecare, care nici nu pune prea mult pret pe imbracaminte/nu se fardeaza deloc niciodata. Poate o femeie cu trasaturi interesante(blonda cu ochi verzi), poate trasaturi de nemtoaica/austriaca, dar foarte inalta si bine facuta

| Freya1 a răspuns (pentru Itstimetosayhello):

Da eu am fost de acord cu tine

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Itstimetosayhello):

Pai iti dau dreptate. Nu știam ca era profesorul tau. Am citit mai repede, nu vazusem ca era profesorul tau, scuze.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Freya1):

Fluieratul ala sau strigatul nu este o hartuire. Trebuie sa fii o fitoasa proasta cu figuri ca sa consideri chestiile alea ca pe o hartuire sau mai stiu eu ce.
Stiu ca exista barbati hartuiti sau chiar violati (sunt cam putini, recunosc).
Mergeam pe strada linistit si vad 3 fete care vorbesc si se uita la mine si ma trezesc cu ditamai flegma-n ochi. Recunosc ca n-am stat nici eu si i-am dat o palma acum, merita, nu-i asa?

| Itstimetosayhello explică (pentru Volsvagan70):

Asistent,am facut niste seminarii cu el in anul 1

| Dumitrache_Doina_1962 a răspuns (pentru Volsvagan70):

Faci o mare confuzie! A hartui, in cazul in discutie, inseamna a incerca, prin mijloace suparatoare (aluzii, gesturi, amenintari voalate sau explicite, brutalitate etc.) sa obtii de la persoana hartuita o "favoare" sexuala sau de alta natura imorala. Violul si bataia sunt fapte penale efective.

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Dumitrache_Doina_1962):

Am inteles asta, deja mi-a fost explicata treaba.

| TatianaIstrate a răspuns:

Https://cariera.ejobs.ro/metoo-hartuire-sexuala-la-locul-de-munca/ E important sa gasesti o persoana cu care sa vorbesti despre asta. Iar daca este vorba despre un caz de hartuire sexuala la birou cred ca acesta trebuie raportat celor din departamentul de HR. Mai multe despre am citit in articolul de mai sus. Si e foarte interesant subiectul.

| Dumitrache_Doina_1962 a răspuns:

Cred ca "miscarea" asta ar fi un bun prilej de a reconsidera legislatia si principiile pedagogice actuale, mult prea permisive, care lasa drum deschis libertinajului si abuzurilor din ambele sensuri! Violul este o crima in sine. Nu poti afirma ca o fiinta supusa unei asemenea infamii mai poate fi pe deplin recuperata fizic si psihic. A ucide si a viola sunt notiuni similare. Dar trebuie sa facem bine distinctia intre victima si provocator/oare. Lasand raspunderea legislativa pe seama specialistilor, sa dezbatem putin problemele comportamentale care ne sunt familiare.
Ce modele morale au tinerii din ziua de azi? Ma refer la noi, dar nici cu altii nu mi-e rusine. "Vedete" umplute prin toate zonele erogene cu mase plastice spongioase? Emisiuni de scandal, cu vip-uri de doi lei, pentru care carnalul elimina intelectul si genereaza preturi exorbitante pentru animatoare semidocte? Regulamente scolare calcate in picioare solidar de elevi si parinti? Profesori care nu pot da ceva ce nu au ei insisi: educatie?
Grav este ca majoritatea parintilor aproba tacit preocuparile neserioase ale odraslelor, cu scuza "lasa copilul sa invete sa se descurce". Oare, in asemenea climat moral, chiar inavata sa se descurce?
Se ia cu entuziasm in brate sintagma "educatie sexuala". Ce-o mai fi si asta? Oare "educatie" nu este deja un termen exhaustiv, deci care inglobeaza si aspectul reclamat? O mama și un pedagog nu trebuie sa-si educe fiica/fiul/ eleva/elevul de asa natura incat sa inteleaga ca cel mai bun garant al propriei sigurante este ea/el insasi/insusi? Asta implicand responsabilitatea propriului comportament sub aspectul alegerii anturajului, al atitudinii si semnalelor emise prin vocabular, atitudine, vestimentatie, machiaj, gesturi, principii morale etc? A bon entendeur, salut!