| Neferu_Mari_1999 a întrebat:

Saluut...as dari sa intreb :voi cum reusiti sa scapati de orgoliu?

Răspuns Câştigător
| AnnaCristinaa a răspuns:

Eu as renunta la orgoliu doar in cazul in care as considera ca am un motiv foarte bine intemeiat.
Uneori, e bine sa fii mai orgolios pentru ca asa nu o sa te ia nimeni de fraier, si poate ca unele persoane te vor aprecia mai mult.
Insa in unele cazuri trebuie sa lasi de la tine dar cu LIMITA! Altfel vei fi dezamagita pentru ca vei avea de pierdut...

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă nu merită, orgoliu este la loc de cinste.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Odata ce nu ai acest orgoliu in tine eu nu cred ca este o problema.

| pietrean a răspuns:

Orgoliu:parere foarte buna,adesea exagerata si nejustificata,despre sine insusi, despre valoarea si importanta sa sociala.
Daca este sa ma iau dupa definitie, cred ca ma consider orgolioasa, dar nu in sensul ei "mot a mot". Daca nu ma consideram eu singura "cea mai cea"(asa imi faceam curaj), poate nu reuseam sa trec prin viata si sa realizez tot ce am realizat.
Dar stiu sa-mi "folosesc orgoliul" doar cand este cazul.In restul cazurilor, ma educ, deoarece am pretentia ca sunt o femeie politicoasa, cu bun simt si stiu sa fac diferenta, atunci cand este cazul.
De orgoliu nu poti "scapa"; orice om are putin orgoliu in el, altfel nu este OM.

| Neferu_Mari_1999 explică (pentru pietrean):

Ai dreptate, multumesc mult pentru raspuns...

| Neferu_Mari_1999 explică (pentru pietrean):

Ai dreptate, multumesc mult pentru raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateodata reusesc, alteori nu. Ii las in pace pe toti si-mi vad de ale mele.

| BlueViP a răspuns:

Eu las orgoliul deoparte doar cand iubesc.