| jotte a întrebat:

Sant casatorita am un copil de 4 ani nu ma inteleg cu sotul el este prea indiferent eu nu sunt asa stau cu socrii cu ei nu ma inteleg.am iertat multe ce mi-a facut nu stiu daca e bine sa stau cu el doar pentru copil ce sa fac?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa pleci daca el nu vrea sa vina cu tine, iti iei copilul si iti traiesti viata.

| mona a răspuns:

Cel mai bine e sa iti iei copilul si sa pleci[daca ai unde]chestia cu,, sa raman pentru copil,, nu cred ca mai e valabila in ziua de azi, decat sa ramai si copilu sa asiste la certuri si sa ramana traumatizat cu tot ce aude[la varsta lui deja inregistreaza tot]mai bine te lipsesti de tata-l copilului

| kasty a răspuns:

E o decizie grea pe care trebuie singura sa o iei.
nu trebuie sa stai cu el doar pentru copil, pentru ca mai tarziu el va realiza ce familie are, dar gandeste-te bine daca asa a fost el de la inceput mai indiferent, sau s-a schimbat ulterior.
sincer eu te-as sfatui sa vorbesti cu el si sa incercati sa va mutati singuri, doar voi trei.
incearca sa salvezi ce se poate salva, pentru copil dar si pentru tine, doar el este omul cu care ai ales sa iti petreci viata pentru ca il iubeai presupun. viata singura cu un copil nu este chiar asa usoara cum pare acum
numai bine!

| jotte explică (pentru kasty):

Imi iubesc sotul dar el nu vrea sa se mute.sant sigura ca o sa ne fie mai bine singuri dar nu vrea.am ajuns sa nu stiu ce vreau

| ramonax1989 a răspuns (pentru jotte):

Intotdeauna sunt probleme cand stai cu socrii sau chiar si cu parintii tai.cel mai bine e sa stati doar voi 2 si copilul. daca nu vrea, spune-i ca tu nu mai suporti sa stai si ca vrei sa pleci.pana la urma nu esti obligata sa inghiti atatea.si sa se gandeasca ca el nu mai e copil, ci are el un copil.

| ilovei a răspuns:

Parerea mea este ca nu are nici un rost sa stai pentru copil. Este viata ta,ai dreptul la fericire,si iti poti reface viata oricand. Cred ca cel mai bine ar fi sa discuti cu sotul tau,sa va puneti de acord si sa divortati. Ii poti spune ca isi poate vedea copilul oricand,sa ramaneti prieteni,insa nu mai poti indura indiferenta lui si alte lucruri. Multe femei aleg sa ramana langa barbat "pentru copil". Parerea mea este ca nu are rost. Traim intr-o lume mult prea moderna si dezvoltata, nu mai suntem pe vremea buncii, sa fie rusine sa cresti singura un copil si nici nu este greu, chiar daca e criza, de munca iti poti gasi si cu ziua, daca e pana acolo. Eu iti doresc succes si multa fericire!

| jotte explică (pentru ilovei):

BUNA.eu sant singura in Bucuresti nu am pe nimeni imi este greu cu chirie gradinita si cam asta e salariu.el nu vrea sa ne mutam in chirie ca vrea sa stam la mama lui iar eu nu ma inteleg cu ea tot timpul are ceva de comentat la adresa mea si ea si surorile lui.el imi zice sa fiu indiferent la ce spune ele dar m-au jignit prea mult si nu mai vreau sa ii vad(adica familia lui)el este sofer si vine mai rar acasa iar eu stau mai mult singura inchisa doar in camera mea nu prea ies.am cazut intr-o depresie plang mai tot timpul.iar el imi zice sa fiu mai indiferenta dar nu pot

| kasty a răspuns (pentru jotte):

Draga mea, faptul ca tu esti o persoana sensibila le face pe ele sa te poata rani
daca zice el sa fii indiferenta, incearca sa fii... ba mai mult riposteaza
sincer cred ca iti este greu, dar crezi ca singura cu copilul nu va fi mai greu? eu sunt convinsa ca da
eu stiu ce inseamna ca seara sa fie totul ok si dimi copilul sa aiba febra si sa nu ai cu cine sa-l lasi... sa suni disperata la serv sa te invoiesti si sa te gandesti cat vor mai accepta sefi asta. eu asta te sfatuiesc sa ripostezi la soacra si cumnate ca doar nu ele sunt stapane pe viata ta.
si el nu este indiferent, crede-ma, se gandeste ca ti-ar fi mai greu singura cu copilul in chirie.
pup si ai grija

| jotte explică (pentru kasty):

Iti multumesc ca ma incurajezi probabil am nevoie sa vb cu mai multa lume sa stiu ca am prieteni sa pot face fata la ei(adica familia lui) o sa incerc mai mult sa fiu mai stapana pe mine imi este greu dar sper sa reusesc

| kasty a răspuns (pentru jotte):

Eu zic ca merita pentru familia ta.
socri si cumnatele sunt rude adiacente asa ca nu-i baga in seama
sincer eu ii ignor de multe ori, iar cand ma calca prea rau pe coada ripostez si cateva luni e liniste si pace.
bazeaza-te decat pe el si pe tine, si ai sa vezi ca trec si perioadele astea dificile
pup si numai bine!