| Alexandru250201 a întrebat:

Sentimentele sunt tot una cu indragosteala?
Sentimentele pentru o persoana vin in timp dupa ce te ai indragostit?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Sentimentele pot fi de mai multe feluri, nu doar de dragoste, pot fi si de ură, invidie, gelozie, si așa mai departe.
Sentimentul de dragoste adevărată apare in timp, nu ai cum sa iubești o persoana din primele zile când nu știi nimic despre ea, aia e doar atracție. Când ajungi sa cunoști pe cineva cu adevărat cu bune si cu rele, într-o anume perioada de timp, bineînțeles, si ajungi sa ai sentimente pentru accea persoana, sa o iubești necondiționat, sa o accepți așa cum e, sa o si dorești fizic, să simți ca ai face orice pentru ea, aia este iubirea adevărată.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Stai, ce? laughing Pai actiunea de a te indragosti in sine vine la pachet cu niste sentimente clare. Cine a experimentat stie ca te simti cu capul in nori, totul e roz si pufos, vezi numai fericire, veselie, pozitivism in orice si asa mai departe.Lumea pare dintr-o data un loc mai bun in care simti ca poti face orice si nimeni nu te poate opri.

| ioana748 a răspuns:

Da, stii tu ceva.
Intai apare îndrăgosteala, chimia aceea inexplicabila.
Acest lucru nu implica si compatibilitate.
Daca cei doi se potrivesc, chimia se transforma in iubire.
Daca nu se potrivesc, îndrăgosteala dispare ca din senin
Concluzie: Îndrăgosteala nu este totuna cu iubirea.

| StoicAnalysis a răspuns:

Dragostea este un sentiment...

| Mindfulness a răspuns:

Dragostea și "îndrăgosteala"- este definita prin sentimente foarte puternice de simpatie, respect si fericire fata de anumite persoane cum ar fi : dragostea părintească, a unui frate sau dragostea față de persoana iubita. Îndrăgosteala este atunci când simți fluturi in stomac și ești fericit și bucuros, plin de viață, capeți aripi langa acea persoana de care simți acest sentiment.

| Korkodeln a răspuns:

Nu, dragostea e compatibilitatea maxima si dorinta cu a fi cu cineva o luna durata, eventual restul vietii. Nu are de a face cu frumusetea sau banii, dupa un timp te obisnuiesti cu oricine si daca doar atractia fizica va tin impreuna asta dispare destul de rapid.
Astea sunt sentimentele, in principal bazate pe atractie fizica, e felul organismului de a semnaliza ca ai gasit un partener potrivit pentru reproducere dar nu ca trebuie sa stai cu el mereu.

Dragostea este vrei sa stai cu acea persoana pentru totdeauna si la batranete, si la boala si cand nu mai e asa frumoasa si sa fie practi o parte din tine.

Din pacate multe cupluri se fac doar din atractie fizica si poate interes (ma marit cu ala ca are bani, o iau pe aia ca e buna de bula, etc). Astea dispar destul de repede si cuplurile se destrama si/sau duc o viata chinuita, se inseala, se cearta si tot asa, un calvar. Daca mai apar si copii e vai de viata lor.

Pe scurt daca intri intr-o relatie de lunga durata, convinge-te ca e dragoste, nu sentiment de atractie sau interes, altfel mai devreme sau mai tarziu veti regreta amandoi.