| nyoentox2002 a întrebat:

Simt că efectiv nu mai pot,am senzația că nimeni nu mă suporta, toată lumea are o părere proasta despre mine și în firma care lucrez am o imagine proasta că cică sunt drogat, dar eu nici măcar nu m-am drogat vreodata. Acum o lună nu am mai putut (s-au acumulat toate: frustrari, invidie, gânduri din trecut) și am făcut supradoza de 10 pastile de imovane și m-a luat salvarea și am pus la story sa atrag atenția fetelor. Nu știu cum să mai scap din starea asta, anxietatea asta ba pleaca, ba vine și asta foarte foarte des, simt că nu sunt bun de nimic, că trăiesc degeaba, ca sunt cel mai urat om din lume și că nici o fata nu mă vrea. Adică simt că nu sunt genul nimănui și asta mi se zice treptat că nu sunt bun de nimic că sunt redus mintal. Am 22 ani și mereu sunt stresat, mai ales când mă gândesc la viitor că trece timpul pe langa mine, mereu îmi caut jumătatea dar simt că este foarte greu sa o găsesc, ba sunt combinate, ba au 15 ani, ba sunt la sute de km distanta și mereu mă gândesc că toate fetele dar m-ar vedea în realitate ar fugi de mine. De ce am așa mult ghinion? Parca mi-ar veni să îmi iau viața, nici nu știu încotro să mă îndrept, am vrut sa mă duc în străinătate să îmi iau o mașină poate mă face mai fericit să pun poze pe Facebook,insta cu ea să mă laud sa atrag atenția, să mă plimb pe strada cu muzica etc! Mereu mă gândesc că toate fetele o să mă placa doar in poze și în realitate o să fuga de mine! Mereu când văd mereu cupluri in parc și în oraș parca mai simt și mai naspa și se aduna și mai multe frustrari, că sunt un ghinionist și nu prea am avut relații la viață mea, doar 2-3 relații amărâte care au ținut maxim o săptămână!

11 răspunsuri:
| StoicAnalysis a răspuns:

Nici eu nu am avut cine stie ce relatii, cam la acelasi capitol stau ca si tine. Si am 26 de ani. Dar eu trag si lupt in continuare pentru mine, sa-mi fie mie bine. nu pentru altul. Viata este grea pe partea sociala cand ai anxietate si descuajari de genul. Inteleg senzatia foarte bine. Dar rezolvarile la problemele astea le obtii cand faci schimbari in viata ta.

Eu acum 4-5 ani aveam un job cu minim pe economie si stateam cu parintii si cu un frate intr-o garsoniera. Crezi ca eram incantat de situatie? Am luptat si am tras sa ajung undeva mai bine. Si peste 3 ani de munca, cursuri de calificare si vorbit cu superiorii de la servici, am ajuns sa ocup un loc de munca in departamentul de inginerie. Apoi mi-am permis sa ma mut singur intr-o chirie. Apoi m-am apucat de facut si facultatea. Am terminat anul I si acum astept sa termin restul de 3 ani ramasi pentru a obtine licenta si calificarea. 3 ani pe care sunt nevoit sa-i astept.

Intre timp mai schimb in viata mea si altele. incerc sa fiu din ce in ce mai sociabil, invat sa comunic asertiv, sa nu ma mai supar. Am ajuns in punctul in care la locul de munca iau totul la modul profesional. Nu ma supar, nu rabufnesc, nu clachez, ci doar incerc sa dau tot ce am mai bun.

Am si eu destule defecte, dar nu contemplez prea mult la ele. ci incerc sa le compensez cu calitatile pe care incerc sa le obtin. Sunt si eu destul de uratel ( Ma clasific undeva pe la un 4-5 din 10), sunt mic de statura ( am 1.65), uneori ma balbai cand sunt prea entuziasmat sau prea anxios, invat destul de greu din greseli si tind sa fiu si lenes de obicei.
Dar unde pot sa rectific din ele, muncesc sa le schimb. Ce nu pot schimba, compensez cu alte calitati.

Toata viata mea m-am confruntat cu probleme. Unele mai mari decat altele. Dar am incercat sa nu caut refugiu in alcoolism, uz de droguri, fumat, mancat excesiv sau sa bag la aparate. Pentru ca aveam in jurul meu foarte multe exemple de oameni care aveau aceste vicii si care erau mult mai jos decat eram eu. Si cumva stiam ca singura metoda sa ies din asta este sa urc, nu sa ma las in deriva.

Munceste pentru tine, da din coate stanga dreapta, fa-ti poftele, distreaza-te. Oamenii mereu vor sta pe langa alti oameni care sunt fericiti, nu care sunt depresivi.

| Miruna333 a răspuns:

Imi amintesc intrebarile tale despre aspectul fizic. Continui sa te plangi.
Te plangi si tot te plangi, stiu ca este frustrant, dar ce faci in legatura cu asta? Tot te plangi si nu faci nimic in aceasta privinta? Oare astepti sa se rezolve totul de la sine?
Fa terapie si gaseste solutii la problemele tale. Una este sa te descarci unui prieten cand ceva te depaseste, pe moment, si alta este sa tot continui sa iti plangi de mila.

| 1onur a răspuns:

Tu pentru Dumnezeu contezi cu Adevărat chiar de, tu te desconsideri din cauza unor oamenii care răd de tine, fac mișto de tine, își bat joc de înfățișarea ta, tu pentru Dumnezeu însemni absolut totul.

Nu există om fără de greșeli, nu există om fără de păcate important este să înțelegi că sufletul tău și inima ta valorează cu Adevărat mai mult decât îți poți da tu seama, întreaga ta viață pe lumea asta, fiindcă viața pe care nisa dat nu înseamnă cât de frumos ai tenul, cât de frumos poți zâmbi forțat pentru o părere bună a celor din jurul tău, și te chinui să fi plăcut la niște"prietenii" să-le dai falsa impresie despre tine,"cât de bine o duci " pe când tu de fapt ești gol pe dinăuntru tău și rătăcit iar ori de câte ori te vei chinui săi impresionezi pe oamenii care nu contezi pentru ei, tu te vei pierde pe tine însuți! Pentru a stârni, avea atenția celor lalți, asta însemnând.

Că tu renunți la sinele tău cel Adevărat pe care ești ca om, te dai pe tine însuți loaparte pentru? A fi ceși doresc ei? Să devi iartă mă te rog frumos câți adreses cuvântul ăsta (sclavul) aprecierlor (false) a celorlalți? Pentru asta ești tu înstare Doamne Dumnezeule ferește să renunți la tot? Pentru stare celorlați? Dacă ei ar întâmpina o problemă ce te faci? Ai accepta să-ți fie călcat/ă inima sufletul în picioare dor ca să mai rămâneți "prietenii"? Tu nu realizezi? Nu-ți dai seama că nu ești decât un pasanamnet temporar pentru nevoile și stările lor? Tu ești în stare să-ți faci rău pentru ei, dar ei ar fi în stare săte întrebe măcar o dată cum ești? Cum te simți? Ai pățit ceva? Ce ai pe inima ta și sufletulu tău? Care din "prietenii " tăi au fost acolo când ai dat de probleme Adevărate? Care și câți și-au întins mână cu Adevărat fără scopurile lor "nobile" pe pa spatele tău! Care din ei te cunosc cu Adevărat? Și te acceptă pentru tine cel Adevărată, nu cel care pozezi pe instragam...la story.

Dumnezeul este singur care iubește Incodiționat.El te acceptă fără săi faci vreo impresie. El te acceptă fără să-ți cântărească portofelul să-ți analizele Hainele de pe tine, poți avea tenul iritat, poți acea dinți cariați n-are nevoie nevoie de zâmbetele "frumose" la el în față trebuie să fi cu inimă deschisă cu sufletul deschis nu-l interesează câte afaceri, și câte păcate, greșeli ai dăi voie să fie pe același drum cu tine și să nu-ți mai faci rău din propille fapte Dumnezeu niciodată nu-ți va pune cântarul în față, dar oamenii falși ți-l vor pune sub picioare fiindcă pentru ei contează ce ai de oferit și cantitatea nu calitatea pe care o ai în inima ta si sufletul tău.

Păi ia zi tu acum nu-i și normal? să nu ști în contro s-o iei dacă minorele de 15 ani nu se uită la tine? 22parcă? Nu poți fi cu un picior în păcat iar cu celălalt să încerci săte pui pe drumul cel bun.Ori ești cu amândouă piciore pe pământ ori săte în probleme singur!

Evrei 12:13 VDC

croiți cărări drepte cu picioarele voastre, pentru ca cel ce șchiopătează să nu se abată din cale, ci mai degrabă să fie vindecat.

Aicia tu alegi ori șchiopăteazi ori te pui pe drumul așa cum spune unul din tătici mei.

Dumnezeul dacă îți vede inima și sufletul cu Adevărat să ști că o să începii să vezi...să cunoști...sa simți oamenii de toate felurile.Dar dacă începi săte asemeni lor departe nu ajungi.

Când ești cu Dumnezeul pe același drum păi să fi cu el peste tot chiar lumea întreagă îți este în potrivă la el sa nu renunți ca renunți la tot ce ar însemna bine pentru tine. Oamenii se schimbă când dau de ceși doresc. Dumnezeu rămâne la fel cum Tea cunoscut de la bun început și n-are de gând săte dea laoparte pentru nimeni din potrivă ne va ține pe toți lângă el atâta cât ne este în alegerea noastră putința noastră, în credința noastră față de el.

Nu alerga după o femeie, și iubește cu Adevărat o femeie cel iubește cu Adevărat pe Dumnezeu nu pe tine fiindcă dacă iubirea acelei femei, fete este mai mare pentru Dumnezeu, pentru copii ei acea femei iubește cu Adevărat. Iar datoria ta ca bărbat, băiat este să muncești pentru familia ta cât îți stă în putere și voință.

Lasă minorele în pace!

| Cipi1212 a răspuns:

Nu trebuie să te sinucizi că nu te înțelege nimeni. E problema lor.

| JohnnydeFeer a răspuns:

Fericirea nu consta in alti.

| Anonim027 a răspuns:

Tu ai nevoie de Hristos in inima ta, pune te pe genunchi si roaga-te, cheamă-l caci va veni langa tine si te va asculta in tot ce vei avea de spus si in schimb vei primii Pacea Lui, eliberare, har si mai mult decat atât viata vesnica care o putem avea doar prin credinta in El, vorbeste cu El si spune i tot ce te apasa

Răspuns utilizator avertizat
| Gabi8567 a răspuns:

Îmi pare foarte rău să aud prin ce treci și apreciez curajul de a împărtăși asta. Când te simți copleșit de aceste gânduri negative și anxietate, poate părea că nu există o cale de ieșire, dar există soluții care te pot ajuta. În primul rând, este foarte important să vorbești cu cineva în care ai încredere, fie că e vorba de un prieten apropiat, un membru al familiei sau un psiholog. Un profesionist în sănătate mentală poate să-ți ofere sprijinul necesar și tehnici concrete pentru a te ajuta să gestionezi aceste stări.
Faptul că ai trecut printr-o supradoză și ai avut gânduri de suicid este un semnal clar că ai nevoie de ajutor și că starea ta de bine ar trebui să fie prioritară. Anxietatea și depresia sunt condiții care pot fi tratate, iar sprijinul potrivit poate face o mare diferență.
Este esențial să știi că valoarea ta nu este determinată de ce cred ceilalți despre tine sau de cum arăți, și nici de lucruri materiale precum o mașină. Relațiile autentice se construiesc pe cine ești cu adevărat, nu pe imaginea ta exterioară. Deși poate fi frustrant să cauți dragostea și să simți că nu găsești pe cineva potrivit, este important să ai răbdare și să lucrezi în același timp la încrederea în tine.
Te încurajez să iei măsuri pentru a primi ajutor, să vorbești cu cineva despre ceea ce simți, și să știi că nu ești singur în această luptă. E normal să simți că viața e copleșitoare uneori, dar există speranță și soluții, chiar dacă acum poate părea greu de văzut. Ai un viitor în față și merită să-l explorezi cu sprijinul și resursele potrivite.

| cassyona a răspuns:

Repede mergi degrabă la un duhovnic și spovedește asta! Spune ca ai luat pastilele! Și sa îți zică rugaciunea aceea de dezlegare. Ești doar slăbit emotional și trăiești sentimente de vinovatie și rușine exagerate! E o iluzie! Nu ești vinovat cu nimic! Nu e vina ta! E doar un moment, o perioada! E din cauza prostilor din jurul tau! De ce le dai crezare? Te-au șters ei la fund când erai mic cumva și au avut ei grija de tine? Ce-ti pasa de niste trecatori in viata ta? Prietenii vin si pleaca! E inutil sa ii asculti, crezi, bagi in seama! Va trece! Dar ai nevoie sa mergi des la duhovnic! Și sa te ierți pe tine prin părinții tăi! Du-te și baga o sesiune de plâns sincer și spune-i ori mamei, ori tatălui ce te doare! Sa se roage la Maica Domnului sa îți dea sanatate si Înțelepciune! Asta e! Ai o pasa proasta! Acum. Ai nevoie de ajutor! Cere-l! Lasă rusinea! Rusinea e pentru prosti. Ai mare grija la impulsivitatea ta și tendinta de a te răzbuna contra ta! Nu te mai răzbuna pe tine! Iubeste-te asa! Plângi și iubeste-te! Ia-te în brate! O sa treacă! Nu ai făcut nimic grav! Și în niciun caz din voia ta sau a lui Dumnezeu! Intareste-ti credința în Dumnezeu, impaca-te din nou cu el! Cere și ți se va da, bate și ți se va deschide! Roaga-te sincer pentru sufletul tău, încercat!

| nyoentox2002 explică (pentru cassyona):

Eu nu cred în biserică și în preoti

| cassyona a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dar te-ai iertat, da? Stii ca nu e vina ta!