| Miriam92928 a întrebat:

Simt ca mama ma sufoca uneori cu prea multa iubire înțeleg ca ma iubește dar ma simt sufocata poate e asa și din cauza ca m-a crescut singura fara tatăl meu biologic doar ea cu tatăl meu vitreg eu am 16 ani i-am zis ca ma simt sufocata dar ea încă are momente când ma sufocata cu prea multa iubire. Cam ce ar trebui să fac în legătură cu mama?

3 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

O asiguri ca stii ca te iubeste.
Poate mama ta isi doreste sa simta ca si tu o iubesti. Arata-i asta mai des.

| ioana748 a răspuns:

Sa o sufoci si tu cu iubire.
Glumesc, ofera- i un moment de iubire pe zi, gen o imbratisare lunga, un sărut pe frunte si spune- i ca i mai spui si maine ca o iubesti.
O mama care te iubește este cel mai frumos lucru care ti se putea intampla.
Esti om norocos.
Ai sa intelegi mai tarziu, acum este normal sa vrei putin aer.

| SVL a răspuns:

Dacă spui că ai 16 ani e normal să te simți puțin sufocată de iubirea mamei tale. La vârsta adolescenței tinerii simt nevoia de spațiu, de intimitate. E vârsta în care te formezi ca individ, îți dezvolți personalitatea și individualitatea. La fel ca acele păsări care învață să zboare din cuib, pentru că au crescut și cuibul a rămas cam mic, și tu simți nevoia să te eliberezi puțin din prea multa grijă și iubire a mamei. Arată-i că o iubești la fel de mult. Asigur-o de iubirea ta, prin vorbe, îmbrățișări în intimitatea voastră. Acum nu realizezi, dar peste ani o să-ți dorești ca mama să te iubească așa, să se manifeste așa. Dacă acum o respingi sau fugi de iubirea ei, mai târziu s-ar putea ca ea să își manifeste iubirea mai puțin, pentru a nu te supăra sau sufoca. Cel mai bine e să lași lucrurile să decurgă natural, iubirea mamei e nemuritoare și e cel mai bun lucru în viață.