| maria :) a întrebat:

Sincer nici nu stiu cum sa incep.Intr-un cuvant problema mea ar fi ca am 21 de ani, nu am avut prieten niciodata si habar nu am cu ce se mananca o relatie si intrebarea ar fi : e o rusine acest lucru?
Tin sa mentionez faptul ca personal nu imi e rusine, insa cand sunt intrebata si recunosc sunt privita drept o ciudata (ceea ce ma face sa evit raspunsul, uneori >)- cei drept aceasta reactie am vazut-o doar din partea fetelor. Asadar o alta intrebare ar fi: baietii ce ar crede?

Răspuns Câştigător
| Mina a răspuns:

Nu e o rusine! Trebuie doar sa cunosti persoana potrivita, esti genul care nu isi face prieten doar de dragul de a avea unul si trebuie sa fii mandra de acest lucru.
Ce ar crede baietii? Ar face coada la usa ta, daca ar afla ca mai exista si asemenea fete. happy

15 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

@maria, sunt baiat si iti spun ca nu vad nimic anormal in asta. Poate ca unii au avut o relatie sau mai multe pana la aceasta varsta. Asta e viata lor. Nu trebuie sa vrei o relatie doar pentru ca toti au. Important este ce simti tu. Probabil nu ai intalnit inca baiatul pe care sa il vrei alaturi de tine. Eu am 20 de ani si desi am avut cateva relatii momentan nu am niciun gand in a ma implica in alta. Si starea asta poate dura 1 zi, 1 luna, 1 an, mai multi ani. Nu pot sti. Asa cum la fel de bine tu iti poti pune intrebarea aceasta si maine sa cunosti barbatul visurilor tale. Timpul e rezolvarea tuturor problemelor. Tu poti fi chiar norocoasa din acest punct de vedere pentru ca atunci cand vei vrea sa fii cu un baiat, probabil acel baiat chiar te va merita. Asta pentru ca va trebui neaparat sa aiba calitatile pe care cauti tu la unul. Altfel nu te-ar putea cuceri. Mi-ar placea sa putem vorbi mai multe. Sper sa imi trimiti un id de mess pe privat.

mira
| mira a răspuns:

Nu este nicio rusine.Destinul te asteapta pitit undeva.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sunt alte lucruri rusinoase in viata, asta nu e unul din ele...traieste asa cum iti place. De aia ai judecata si constiinta, ca sa poti aprecia singura ce alegeri faci. Cat despre relatii, sunt altii care n-au reusit sa duca una pana la capat nici din zeci de incercari, de ce ai crede ca ei stiu mai mult decat tine? E oarecum simplu daca facem un rezumat al relatiilor: vreti sa fiti impreuna? bine, nu? nu. Lasa curcile sa se minuneze si fa ce iti place tie, nu ce vor altiihappy Sunt tot mai multi oameni, dar mai frecvent in lumea civilizata, care isi dau seama ca sunt mai fericiti singuri. Cand se va intampla, fii cu mintea deschisa si inima sincera, asta e important. Si totusi face parte din tinerete, nu-ti refuza ocazia atunci cand apare. Macar daca vei dori sa fii singura pe viitor sa stii de ce alegi asa. Iar daca prinzi gustul, cauta sa nu ranesti prea mult pe cei din jur.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Of, bacemi, vulpoi batran!hee hee

| campanario a răspuns:

Stai linistita draga mea eu am aproape 24 ani si nu am prieten si nici nu am avut nici o relatie durabila in care sa zic ca am fost cu cineva. Candva, cineva o sa ne iubeasca si pe noi.Nici nu iti pòti da seama ce bine e cand te intinzi in pat, si ce mare e patul cand nu ai pe nimeni pe langa tine laughing. Bucura'te de viata ca o sa vina si el candva, un el care o sa fie doar al tau.Succes si tie si mie laughing :*

| Farcas a răspuns:

Majoritatea fetele te considera,, ciudata,, pentru ca deja ele sunt satule de... Tu nu ai de ce sa te rusinezi cu acest lucru. Daca nu ai avut inca o relatie ai avut motivele tale, ti-ai vazut de scoala si de viata iar de acum poti incepe sa iesi si tu cu prieteni/baieti in oras.Nu mai lua in serios ce spun alti si arata`le ca nu te doare tratandu`le cu indiferenta.Inca ai o viata intreaga la dispozitie sa cunosti tainele iubire si eventual sa intalnesti barbatul potrivit.

| Farcas a răspuns:

@maryana5 scuze daca ma bag unde nu trebuie dar Maria s-a referit ca nu a avut pana acum nici o relatie sentimentala nu amicala.Si scuze daca zic asta dar ti se pare ciudat? Inseamna ca deja esti satula de...baieti oh go on

| maryana5 a răspuns:

Chiar nu ai fost asa...mai apropiata cu un baiat? confused Sa-l ai macar ca un bun amic nu neaparat o relatie straight face

Ccciuuuddat worried

| Lorelai a răspuns:

Nu e nimic anormal! Inca nu ai intalnit baiatul potrivit! De ce te intereseaza atat de mult ce cred altii? Tu ar trebui sa fii mai increzatoare si cand te intreaba cineva sa spui adevaral pentru ca cu atitudinea pe care o ai tu evitand raspunsurile s. a. m. d nu face decat sa scoata in evidenta rusinea ta fata de ei, pana si tu te crezi o ciudata in fata lor.

identitate
| identitate a răspuns:

Nu e o rusine insa cred ca e o "mica" problema.Trebuie sa inveti sa nu ai asteptari prea mari de la relatii in general si de la cele in 2 in mod special.In sensul ca nu e nici o branza daca "pierzi", sa intelegi ca poti sa o iei oricand de la capat si sa traiesti pentru ceea ce simti tu pentru ceilalti, nu invers.Altfel,la un moment dat, o sa renunti oricum la singuratate si o sa-ti proiectezi toate asteptarile pe el, tot ce ai tinut in tine pana atunci si o sa fie totul prea intens.Risti sa fii sufocanta sau ca "el" sa profite de pe urma ta.Nu exista "oamenii negri" si "omul alb", toti sunt "gri". Mai exact o relatie are partile ei bune si cele mai grele (sa nu spun relehappy ).
Asta nu inseamna sa treci in extrema cealalta...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut primul iubit la 12 ani big grin

| maria :) explică:

In primul rand va multumesc pentru pareri.

| maria :) explică:

In primul rand va multumesc pentru opinii.
Maryana5: nu nu am avut nici un bun amic; desi pot sa spun ca pe durata liceului am avut coleg de banca cu, care m-am inteles f bine dar nu am intrat in discutii legate de viata personala.
Ark : hmmm motivul ...adevarul ii ca sunt mult mai multe motive care in timp s-au transformat intr-o funie lunga. A inceput cu niste sechele din copilarie lasate de asa zise "prietene" => inceputul neincrederii in mine si aparitia interiorizarii; dupa care am devenit mult mai timida decat eram si am ajuns sa ma inchid singura intre 4 pereti... refuzand sa ies pe afara sa cunosc noi persoane. Partea buna ar fi ca de cand am plecat de acasa la facultate am cam revenit cu picioarele pe pamant dc pot spune asa, am progresat din punctul de vedere al propriei opinii despre mine si am revenit la sociabila pe care o aveam o data; pb ar mai ramane ca sunt un pic mai reticenta cand vine vb de persoane noi in sensul in care nu ma pot deschide ca un cadou pus sub brad -> am nevoie de timp.

| ark a răspuns:

Mie personal mi se pare putin ciudat ca n-ai avut macar un prieten acolo pana la varsta asta, dar nu-i asa grav daca ai un motiv intemeiat pentru treaba asta. In cazul asta chiar sunt curios si as vrea sa aflu care-i motivul pentru care ai stat singura asa de mult.
Referitor la intrebare, nu cred ca e o rusine treaba asta, inca mai ai timp de asa ceva happy.