| PlasMatic a întrebat:

Sincer sa va spun m-am cam saturat de viata asta, stau si ma gandesc acum cat de prost sunt, hai sa va explic de ce. lucrez intr-un loc foarteeee bun de munca, cand ajung sa iau salariu imi iau cate o haina una alta restul banilor iau bere si bag la aparate cateodata da rar, vreau sa ma las de fumat ca nu imi permit sa imi iau zilnic un pachet de tigari, mereu zic maine ma las maine ma las, si maine aprind o tigare si zic poimaine, beau cafea ca prostu. mereu zic o sa fac si eu sala sa fac niste muschi sa arat bine, de fapt realizez ca m-am cocosat si arat foarte inestetic, mereu zic maine maine maine ma apuc de sala, bacu l-am picat la mate, si tot nu ma apuc sa invat pentru la anul, gagica nu am am 23 de ani, nu am din cauza ca nu sunt badaran ca alti si daca vb frumos cu fetele ma iau de prost, deci o ajuns lumea sa creada ca nu imi plac femeile, prieteni nu prea am ca toti is golani si nu vreau sa fiu si eu urmatorul golan, am 1 chestie de care sunt mandru, citesc mult... DECI VA CER AJUTORUL cu sfaturi, vreau de maine sa incep o viata noua, sa fiu altfel sa simt si eu ca merita viata traita dati-mi sfaturi va rog, sugestii raspunsuri, dau si voturi si funda orice e nevoie sa recompensez, da simt ca asa nu mai pot, vreau o schimbare si vreau sa o fac de maine! mersi tuturor

Răspuns Câştigător
| tabittha a răspuns:

Ai nevoie de vointa si multa inca! Ma bucur sa vad ca din ultimele randuri scrise aici pari destul de hotarat sa te schimbi. Te felicit! Acum sfatul meu: Fa-ti inainte de toate o organizare in cap. Gandeste-te ce-ti place si ce nu-ti place la tine, fa chiar o lista scrisa si incearca sa "lucrezi" o perioada de o saptamana-doua sa spunem la fiecare lucru pe care vrei sa-l schimbi, bine mai mult la lasatul de fumat si de baut cafea, nici aia nu face bine in cantitati mari si cere tot timpul tigara. Dupa care ocupa-te de aspectul fizic, fa-ti un stil al tau, care sa te bucure cand il vezi in oglinda. Daca ai probleme cu depresiile, dupa cum mi se pare mie, fiind un gen mai delasator, poti sa-ti scrii biletele cu ceea ce-ti doresti sa faci si cu indemnuri pentru a nu renunta, pe care sa le lipesti pe oglinda, prin camera ta, unde sa dai cu ochii tot timpul de ele. Uite pe primul ti-l dau eu, tu trebuie decat sa-l scrii, dar mare cat un perete ti-ar trebui:"Nu lasa pe maine ce poti face azi"! Asta eu am trait-o pe pielea mea si e un proverb 100% adevarat si bun. Cultiva-ti increderea in tine ca de asta ai nevoie. Poti sa incerci sa te inscrii la bac-ul de anul viitor, poate reusesti sa-l treci si diploma aia de bac te va face sa te simti extraordinar. Va fi un pas mare! Apoi poti sa incerci sa cuceresti o fata, insa nu ca un om disperat, ci ca un om stapan pe sine. De asemenea daca telasi de tigari poti incerca sa strangi niste banuti, chiar daca nu multi si sa-ti permiti la un moment dat chiar si o vacanta. Sunt multe pe care le poti face, dar toate acestea necesita vointa si consecventa. Nu trebuie sa te complaci intr-o existenta atat de pasiva! Curaj, ca se poate! Multa sanatate si numai bine!

12 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Miine in mod sigur se va intimpla schimbarea.Am spus miine pentrua realiza un viitor apropiat, dar nu-ti pot spune anul.

| alexutza1183 a răspuns:

Problema ta este ca nu pui piciorul in prag (cum se zice), tot timpul maine si iar maine...nu cred ca este nevoie sa te impinga cineva de la spate,ar trebui sa ai putin "curaj" sa ii zic asa si tu daca chiar iti doresti sa mergi la sala, sa inveti, sa te lasi de fumat si toate cele ai nevoie de FOARTE MULTA VOINTA.Incearca dimineata cand te trezesti,primul lucru sa nu fie tigara,du-te si fa-ti abonament la sala (ca dee platesti pentru el) si vei merge cu siguranta deoarece nu cred ca arunci asa in vant banii...
Jocurile de noroc sunt o mare prostie, in timp dau dependenta la fel ca si fumatul si sunt incurabile dupa parerea mea, deci...RENUNTAA!(poti face altceva cu acei bani)
Cu iubita ce sa iti zic,vine si randul tau nu te stresa vei gasi o fata pe masura ta care sa te iubeasca...
Prieteni iti poti face,sunt multi baieti de treaba care nu se ocupa cu prostii.
Prostu nu cred ca esti avand in vedere ca scrii corect si e FOARTE BINE ca citesti,deoarece iti formezi o cultura generala, ei uite asa cum citesti carti, citeste si cate ceva pentru bac si va fi ok.
Ambitioneaza-te si totul va iesi exact asa cum iti doresti
Mult succes!

| anka89 a răspuns:

Deci tu esti bine sa nu te plangi! eu sunt in grecia de 3 ani si lucrez la un hotel de 5***** la SPA (masaj,mahichiura, pedichiura etc) nu pot sa zic salariul foarte bun nu ma pot plange de bani, scoala nu am terminat-o pe a trebiut sa lucrez de la 16 ani deoarece dupa o cearta goaznica cu mama am plecat de acasa, dar aici nu te intreaba nimeni daca ai terminat sau nu.in sfarsit sa nu te obosesc am venit aici sa stang bani sa fac si eu ceva in viata, pana cand intr-o zi am aflat de un prieten de al meu cara ii grec are 24 de ani si are leucemie, m-am gandit atat de mult si am ajuns la concluzia PENTRU CE LUCREZ? dar fara bani nu poti face nimicsad asa ca lucrez si prea putin strang, nu te gandi ca am prieteni aici sau vreun gagic dar ies si ma distrez oricat de obosita as fi de la servici.asa ca viata trebuie traita, iesi distreaza-te pentru ca ai doar 23 de ani de gagica... o sa fie si pentru tine si daca nu e ceva serios mai bine deoarece nu esti de pe acum de nunta ...arunca cate un futailaughing ca nu strica.nu iti ocupa timpul cu gandit la ceva nou.atunci cand te framanti si te gandesti nu se intampla nimic.SUCCES in noua ta viatawinking

| LonelyLoner92 a răspuns:

Deci, sa le luam pe rand:

1. Nu zice nimeni sa nu bei bere, dar despre tigari iti recomand sa imi urmezi sfatul. Iata cum m-am lasat eu de fumat.

2. Acum 3 ani cand eram pe a 9-a, ma apucasem de fumat. Am fumat 3 luni, octombrie, noiembrie si decembrie, datorita faptului ca stateam numai prin baruri cu colegii mei de clasa.

Dar apoi, in decembrie 2009, m-am operat de apendicita si inainte de operatie cand doctorul mi-a facut o radiografie, a observat ca plamanii mei erau cam negri. Asa m-am lasat de fumat.

3. Am 19 ani, acum eu sunt la facultate, si sunt virgin, din pacate nu am avut niciodata vreo prietena sad, la fel din acelasi motiv ca si tine, ca vorbesc frumos, am note bune, dar ele considera ca sunt un fraier, oricum, nu le iau in seama, pentru ca mi-am dat seama ca sunt niste pe@n@rame si ca sunt cu mult sub nivelul meu si nu ma intereseaza ce spune lumea.

Asa ca, daca vrei sa iti schimbi radical viata, trebuie sa ai ambitie.
Baftawinking sper sa treci peste aceste momente grelewinking

| 95Cosmin a răspuns:

Nu prea pot sa te ajuta in asa ceva dar poate daca nu mai dai bani pe bautura si fumat, si te duci la un pshiholog el te va putea ajuta, nu e rusine, orice om are nevoie de un ajutor in viata si cred ca un pshiholog te va putea ajuta. Nu glumesc, Multa sanatate si bafta in continuare. happy

| miradoniz a răspuns:

Cafea beau și eu prea multăhee hee Ca și ceilalți,cred că dacă vrei să începi ceva,mai bine începi azi,decât mâinehee hee toată lumea ți-a dat sfaturi frumoase, eu zic că ești deja bine îndrumat:deci trec la detaliihee hee ori nu ai spus totul, ori problema ta principală este că te PLICTISEȘTI.Nu sunt sigură că o prietena ar schimba ceva-când problema ești tu; poate ele își dau seama,și de asta nu ai prietenă-nu pentru că ai fi prea de treabă(dar e bună astahee hee Ca să revin,de ce nu încerci să găsești ceva ce îți face plăcere-decât încă o corvoadă? dacă nu ai chef să mergi la sală-poate ai putea închiria o bucată de pământ în jurul orașului în care stai-și sa o lucrezi! (bine, acum nu știu dacă este posibil din punct de vedere financiar) dar ai avea parte de efort fizic din belșug-și de ceva"roade" mai practicehee hee + gustoase dacă nu folosești prea multe îngrășămintehee hee iar un "gentleman farmer"are farmecul luihee hee iar dacă spui că îți place să citești-mă întreb ce părere ai de Oscar Wilde? are un stil puțin particular, și ar fi genial dacă l-ai putea citi în engleză-jocurile de cuvinte sunt savuroase!

| d1onn5o a răspuns:

Lasa MAINE, exista AZI, nu de maine te lasi, de AZI.
Daca toti lasi treaba pe MAINE, te mai lasi tu de fumat cand(daca) va muri universul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei! Ceea ce spui tu aici sunt doar dorinţe ale tale pe care nu le-ai realizat. Am auzit doar "vreau",dar "am şi făcut" nu am auzit. Tu la asta trebuie să treci. De la vreau,la fac şi am reuşit. Dacă vrei ceva cu adevărat şi crezi în asta cu tărie,nu te lăsa descurajat de nimic.În primul rând ar trebuie să-ţi recapti încrederea în tine. Nu eşti prost, asta e clar.Lasă într-o zi totul deoparte şi stai singur, doar tu cu tine. Gândeşte-te şi cunoaşte-te. Pune-ţi întrebări şi răspunde singur la ele.Educă-te să faci lucrurile pe care le vrei, care îţi plac. Spune "de azi nu mai fumez" şi ţine-te de asta.Ai ambiţie,tu eşti singurul care îţi gestionează lucrurile din viaţa ta, nimeni altcineva.Te laşi manipulat de nişte ţigări,aparate,băutură? Asta vrei de la viaţă? Doar atât? Sunt sigură că nu.În legătură cu fetele, dacă stai în casă cu siguranţă nu ai cum să găseşti una pe placul tău. Ieşi să cunoşti pentru că sunt sigură că o să găseşti şi fata care să-ţi placă. Nu toate sunt la fel, iar asta trebuie să-ţi dea speranţe.Ai încredere în tine şi nu uita că lucrurile pe care le vrei cel mai mult se vor întâmpla în momentele la care te aştepţi cel mai puţin. Uite un citat care s-ar putea să-ţi dea puţin de gândit: Viaţă e grea. Acesta este un mare adevăr, unul dintre cele mai mari. Este un adevăr mare fiindcă odată ce-l cunoaştem suntem în stare să-l depăşim. Atunci când ştim că viaţa e grea şi acceptăm cu seninătate aceasta realitate - atunci viaţa nu mai e grea. Odată acceptat faptul, el încetează să conteze.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum s-a mai spus, iti trebuie vointa multa. Se poate sa fi si usor depresiv daca nu gasesti IN TINE o motivatie suficienta care sa te canalizeze spre rezultatele dorite. Nu te apuca de o gramada de lucruri deodata. Incepe pe rand, in ordinea importantei si urgentei lor. Succes si sa auzim de bine!

| ramonica1979 a răspuns:

PlasMatic, iti dau eu raspunsul. Sunt sigur ca nu e un raspuns la care sa te astepti dar este o realitate. Toti oamenii au nevoie sa fie fericiti, impliniti, problema e ca pare ceva greu de realizat. Este, daca cauti in locul gresit. Eu am 30 ani, m-am simtit la fel ca tine dar undeva in inima mea stiam ca viata trebuie sa fie mai mult decat simpla distractie si stiam ca am nevoie de o schimbare si mai stiam ca acea schimbare mi-o poate da doar Dumnezeu. Vezi tu, toti oamenii au un gol in inima lor si ei incearca sa umple acel gol cu distractie, femei, bautura...stiu eu, dar acel gol poate fi umplut in realitate doar de Dumnezeu. Eu am gasit un dumnezeu care m-a acceptat, asa imperfecta cum eram, care m-a iubit desi eu l-am respins si l-am batjocorit, un dumnezeu care m-a primit cu bratele deschise cand i-am cerut sa ma ierte de pacate si sa imi dea o viata noua si un scop in lumea asta. Crede-ma, e un lucru extraordinar sa fii impacat cu Dumnezeu si sa stii ca atunci cand viata se va termina vei merge in cer, pentru ca dumnezeu a iertat pacatele tale. Poate te gandeti ca esti tanar si vrei sa te distrezi, 23 de ani e o varsta frumoasa, dar nu vei reusi sa fii cu adevatat fericit si nu vei reusi sa ai o pace si o bucurie stabila in inima ta decat in momentul in care te vei impaca cu creatorul tau. Ce mi-a placut la tine este sinceritatea ta. Nu multi oameni sunt indeajuns de sinceri ca sa recunoasca ca nu sunt fericiti, ca viata asta parca e asa de seaca uneori, dar tu ai fost creat cu un scop bine stabilit inainte de a te naste chiar, dar ca sa afli acest scop va trebui sa te intorci de la pacatul tau, sa il primesti pe ISUS HRISTOS in inima ta si abia atunci vei fi bucuros si vei avea o pace si o siguranta pe care lumea nu are cum sa ti-o ofere. Nici banii, nici faima, nici femeile, nimic in lume nu iti poate oferi ceea ce tu ai nevoie in inima ta. Prietenii de cele mai multe ori nu sunt sinceri si trebuie sa pui o masca pe fata ta ca sa pari altcineva decat ce esti tu, cel putin asta am experimentat eu, dar Isus e un prieten asa de bun. El stie ce este mai bine pentru viata ta.
Tu esti pacatos si pacatele tale stau intre tine si Dumnezeu de acea ai nevoie sa te impaci cu Dumnezeu si sa il rogi sa te ierte si sa iti dea un nou inceput mai bun. Isus are lucruri asa de bune pentru tine si pentru viata ta, un viitor bun, fara regrete.
Te rog foarte mult sa iei in considerare raspunsul acesta, sa te gandesti la ce ti-am spus si in intimitatea camerei tale roaga-l pe dumnezeu sa te ierte ca poate nu l-ai cautat pana acum, roaga-l sa te ierte de pacate si sa iti dea o viata noua.
Ma uitam la raspunsurile de mai jos si e trist ca nu se gaseste cineva care sa dea cartile pe fata. Ce tu ai nevoie e de un nou inceput cu Dumnezeu, daca incerci prin puterea ta, oricat de multa vointa ai avea, vei ajunge in acelasi loc, trist, nefericit, poate cu multi bani dar la ce folos.Normal e bine sa ia bani, dar sa nu domine ei viata ta.
apropo, din ce oras esti? poate te-as putea ajuta cu ceva, dar depinde de unde esti.
ramonaflorea79@yahoo.com. Iti dau ID - ul meu, pentru ca nu pot sa comunic pe TPU, inca sunt junior.

Multumesc pentru rabdare. Sper ca ti-am putut fi de folos.

| Mirela_7378 a răspuns:

Mai lasa`te de fumat ai ambitie.Gandeste optimist.Du-te mai des in discoteci si asa o sa-ti gasesti o fata care sa te aprecieze.

| Ganduridevara a răspuns:

Ca sa te lasi de tigari trebuie sa ai ambitie si intr-adevar sa zici de maine gata si asa sa fie ocupati timpou cu ceva de fiecare data cand iti vine sa fumezi ia o guma si tot mesteco.cu fetele ca sa ai o prietena fii tu insati nici preaa detreaba sa nu te ia de prost insa nici badaran ca nu ii va placea nu trebuie sa faci sala ca sa ai muschi si nu stiu ce fa o data pe saptamana ca sa te intretii si este foarte ok. lasate de aparate inloc sa iti bagi banii in aparate banii aia pune-i deoparte pentru ca stii vb aia,, zile negre,, niciodata nuh stii cand pot aparea. ca sa incepi o viata noua renunta la vechiile obiceiuri si treci peste ele insa trebuie sa vrei cu adevarat sa ai ambitie in tine. iesi si cu prietenii ca este foarte ok sa iesi din tipar pentru o noapte nu iti va face rau o sa iti aduci aminte de adolescenta cate faceai.insa sa nu o iei pe calea ce gresita. nu ai cum sa te saturi de viata cand mereu e ceva nou. fa-ti prieteni noi iesi mai des in oras in timpul liber.fa-ti o prietena da care sa stii ca nu sta cu tine doar pentru a profita.stiu ca e greu de gasit insa. daca ai rabdare ai so gasesti daca nu stai cu parintii mai du-te in vizita pe la ei acordale si lor atentie pentru ca au nevoie.mereu cand copii cresc uita de parinti si nu este bine ca le doare zic ca nu avem timp de ei si ca i-am uitat... daca ai nepoti sau ceva iesi prin parc cu ei.ai cu ce sa iti ocupi timpul faoo da lasate de tigarile alea! daca intradevarvrei schimbarea aia cand iti impui ceva tinete de cuvantul tau nu te mintii pe tine ca te lasi si apoi sa nu o faci.ca asa vei continuaa cu anii. crede in tine si in ideile tale reuseste ce iti propui si viata ti se va schimba:*
Ssper sa fii bine si sa ai o viata frumoasa:*>big grin