| Simina212 a întrebat:

Soacra mea face diferența foarte mare între mine și soția fratelui soțului meu. Pe mine când merg la ea ma pune la munca și pe ea nu o pune. Am fost la ea cu soțul meu ca venise fratele lui acasă, m-am dus pentru soțul meu cu el, nu pentru soacra. Soacra m-a făcut în tot felul de față cu cumnatul meu și cu soția lui, atunci soțul meu s-a enervat si s-a certat foarte tare cu soacra, deși e mama lui el niciodată nu a acceptat sa se poarte urât cu mine.Ce pot face în aceasta situație ca să nu mai iasă cearta? Soacra zice ca eu nu fac nimic și nu sunt bună pentru băiatul ei, dar eu muncesc și la ea cand merg ca ma pune ea muncesc sa nu mai iasă cearta deși soțul zice sa stau liniștită ca muncesc destul acasă. El ma înțelege, cu el nu am probleme, dacă nu ar fi mama lui totul ar fi perfect chiar dacă nu stam cu ea vine la noi și face circ și acolo. Abia o da soțul meu afara ca ea nu vrea sa iasa.Ce putem face în situația asta?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa divortezi, daca nu-ti convine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa mai raresti interactiunile cu ea

| andreierdna91 a răspuns:

Salutare.
Asa sunt soacrele, nu se vor schimba niciodata. Acolo problema e la sotul tau. Spui ca se cearta cu ea, dar cu siguranta nu stie sa se certe... adica nu stie sa ii spuna lucruri care sa o atinga in adevaratul sens al cuvantului si nici nu ia masuri. Ia sa vedem ce ar face soacra daca sotul tau i-ar inchide usa in nas si i-ar spune "Mai intri la mine in casa cand inveti sa te comporti". Sau sa o refuze de fiecare data cand il cheama la ea "Mai vin cand inveti sa vorbesti cu sotia sau macar sa taci complet". Si nu doar sa spuna, chiar sa puna in practica. Daca nu "ii pui cu botul pe labe" pe astia batrani au impresia ca ei sunt dumnezei doar pentru ca au varsta si se pot comporta cu copiii lor si cu sotii/sotiile lor ca cu niste persoame cu dizabilitati psihice (sa faca doar ce vor ei ca stiu ei mai bine).