| anca_cojocaru a întrebat:

Sora mea mi-a marturisit ca e insarcinata. Sa-i spun mamei?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o problema complicata si depinde de multi factori: daca sora ta e majora, daca are loc de munca, care e relatia ei cu tatal copilului...
Mi se pare cea mai buna idee sa vorbesti serios cu sora ta, sa-i arati ca o sarcina este un subiect serios, ca daca o duce o termen oricum toata lumea va afla (si nu e nici o rusine sa aduci un copil pe lume, e mai degraba o minune), ca un copil nu e o papusa pe care s-o arunci pe ascuns, ca o eventuala intrerupere de sarcina e o decizie grea care o va marca pe toata viata (va trebui sa traiasca cu vina de a-si fi ucis pruncul). Cred ca daca discutati linistit si matur, veti cadea de acord ca trebuie sa va anuntati parintii.
Cea mai gresita idee mi se pare aceea de a-i spune mamei tale insistand sa se prefaca ca nu stie. Este o chestie iresponsabila si lipsita de corectitudine. Oricum va afla si va considera ca esti un om de nimic care nici macar nu e in stare sa-si asume propriile fapte.
Daca tu crezi ca e mai bine sa-i spui mamei, spune-i asta surorii tale si apoi discuta cu mama.

15 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Mai intai stai de vorba cu ea..., intreab-o daca are nevoie de ajutor si pe cat posibil, ajut-o! Mama s-ar putea sa aiba o reactie violenta, cine stie la ce s-ar putea ajunge... Cu toate acestea, poti sta de vorba cu mama voastra, prezentandu-i situatia intr-un mod ipotetic..., asa vei afla ce gandeste, cum reactioneza... Daca nu par a fi probleme, vorbesti iar cu sora ta si o lasi pe ea sa-i spuna... Pana la urma mama oricum va afla, daca sarcina va fi dusa la termen si in caz ca nu va fi alaturi de sora ta, cineva trebuie sa ramana alaturi de ea, tu fiind sora ei, ar trebui sa o sprijini... E o situatie delicata...

pupimik
| pupimik a răspuns:

Depinde cum ar reactiona mama. Daca sora ta e minora...ai putea sa ii spui mamei... dar sa ii ceri sa nu ii zica surorii tale nimic.Mama ta o poate intreba de menstuatie...cand i-a venit ultima oara...ca din cate isi aminteste ea nu i-a venit de mai bine de o luna.si ar putea merge la ginecolog...sa se convinga ca totul e inregula.Asa macar nu te vei certa tu cu ea.

| LuS[z] a răspuns:

daca te-a rugat sa pastrezi secretul in niciun caz iar daca nu incearca sa vorbesti cu ea sa o convingi ca asa e cel mai bine.

| mariazet45 a răspuns:

Sfatuieste-o da-i spuna ea iar daca nu doreste acest lucru incearca sa aduci vorba cu mama ta dar mai pe ocolite discutati mai intai ipotetic sa vezi ce parere are si daca chiar nu merge trebuie sa te decizi si sa-i spui nu ca sa simta ca o parasti ci ca sa puteti lua masurile ce le considerati de cuviinta in cunostinta de cauza si in acord cu mama. Sper ca nu e minora ca altfel ar trebuie sa-i spui imediat. Dar trebuie sa discuti cu ea si sa-i zici ca o sa o sprijini indiferent ce decizie va lua ceea ce ar trebui sa faca si mama ta dupa ce va afla.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

parerea mea este ca ar trebui sa o lasi pe ea sa-i spuna, cand va considera ca e necesar. Si sa te bucuri ca a vrut sa impartaseasca aceasta experienta cu tine. Si ca a avut incredere in tine.

| stardeea a răspuns:

nu ai dreptu asta, ea trebuie sa ii spuna e viitorul ei, poti doar sa o sa o sfatuiesti sa ii spune mamei voastre si sa ii fi alaturi

| mariusres a răspuns:

Nu, nu-i spune. daca sora ta nu are motive sa-i spuna, cu atat mai putin ar trebui sa ai tu. e problema ei si daca va vrea sa discute despre asta, o va face, fii sigura.

| vio2006 a răspuns:

Sora ta a avut incredere in tine... ajut-o cum poti... Daca e minora, discutati in ce fel ii veti spune mamei voastre si faceti asta impreuna...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e minora spune-i mamei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

las-o pe ea sa decida cind ii spune si cum, dar daca e minora TREBUIE sa o convingi sa ii spuna cit mai repede. spune-i ca vei fi alaturi de ea si ca amandoua o sa reusiti sa treceti peste asta. in fond mama este (ar trebui sa fie) cel mai bun prieten. spuneti-i si poate rezolvati problema favorabil. curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...si eu am sora.mai mica...am stat mult sa ma gandesc pana am scris mesajul asta... ce as fi facut eu...primul instinct: ii spun mamei. apoi m-am gandit mai bine... ce decizie grea... daca o poti ajuta cu adevarat si totul va fi bine (cat se poate de bine in situatiea de fata) nu ii spune mamei, dar daca nu o poti ajuta mai bine ii spui.

| luana_popa a răspuns:

Parerea mea e ca mama ta e cea mai indreptatita persoana sa stie si o poate si ajuta pe sora ta cu niste sfaturi. Ar trebui sa-i spui.

| radu_tudose a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa o convingi pe sora ta sa-i spuna chiar ea. Daca pastreaza copilul, n-o sa poata tine secretul la nesfarsit. happy

| deutza_9965 a răspuns:

Pai...iti dai seama cum s-ar simti mama ta cand ii vei spune...mai bine puneti-va amndoua de acord sa vorbiti cu mama voastra.presupun ca sora ta nu e casatorita, nu?

| bogdan_andrei a răspuns:

Nu e bine nici sa o tradezi pe sora ta. Ea stie cel mai bine. Chiar, cati ani are?