| Mara56677 a întrebat:

Sotul meu a decedat acum un an am mai zis asta a decedat în accident rutier iar fratele lui mai mic are 21 de ani si vine des la mine acasa eu am 24 el îmi zice ca vrea sa ma ajute sa trec peste pierderea sotului meu dar eu cred ca e îndragostit de mine nu vreau o noua relaţie nu ar fi frumos din partea mea dupa ce soţul meu a decedat l-am iubit mult ce pot face? ce sfaturi aveţi pentru a ma vindeca?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Desschizi gura si-i spui sa nu te mai viziteze decat insotit de fosta soacra, sau cu familia sotului, fiindca nu este normal sa-ti vina singur in casa.

| doctorandus a răspuns:

Ai citit pilda cu Onan din Biblie?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru doctorandus):

Doctore, tu citești Biblia? laughing

| doctorandus a răspuns (pentru DovleacTurbat):

O citesc mai atent decat pocaitii de pe TPU.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru doctorandus):

De ce, ce te a atras?

| relian a răspuns:

Timpul te va vindeca, deci ai nevoie de timp.A trecut 1 an, dupa cel mult 2 ani ar trebui sa iti gasesti pe altcineva.

Unele femei si dupa cateva luni deja au pe altul, eu am spus asa chestie maxima 2 ani, pentru ca sunt oameni care sufera dupa un partener si mai mult de 2 ani.

Daca fratesu e indragostit de tine, iar tu nu esti curioasa de el, spune-i sa nu mai vina pe la tine, spune-i ca esti in regula, te descurci si nu se cade ca tu femeie singura sa vina el pe la tine des, pentru ca nu prea are pentru ce.

Si ca nu vrei ca lumea sa vorbreasca.Dar daca iti place de el, daca esti curioasa, o trecut deja 1 an de cand esti singura, atunci bagate, sau baga-l in pat, fa ce simti, nu trebuie sa intrebi pe nimeni nimic.

| anonimg a răspuns:

Să nu îl primești pe acest tânăr.
Vindecarea vine de la Dumnezeu. Citește Biblia și te vei bucura de fericire.

| doctorandus a răspuns (pentru anonimg):

"Să nu îl primești pe acest tânăr."--din punct de vedere biblic sfatul tau este erezie.

| anonimg a răspuns:

Se pare că îți plac poveștile pasionale, și de aceea ai scris mai multe întrebări deschizandu-ti mai multe conturi.
Fie ca seriozitatea să te caracterizeze ca să te bucuri de fericire.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca tu vrei o noua relatie nu trebuie sa te simti vinovata, ai dreptul sa faci ce vrei, esti tanara, pe sotul tau nu il mai aduce nimeni inapoi. Doar ca o sa fii privita ciudat daca o sa incepi o relatie cu fratele lui

| TimberWolf a răspuns:

Eu cred ca tu esti indragostita de el si nu invers, cauti un tampon emotional.

| TimberWolf a răspuns:

Eu cred ca esti troll, ai mai postat si inainte fix aceleasi intrebari de pe alt cont.

| ioana748 a răspuns:

Dumnezeu sa l odihnească.
Vindecarea vine cu timpul.Nu exista vreo injectie speciala pentru asta.
Doar acceptarea ca trebuie sa parcurgi aceasta suferința.
Cu rugaciune este mai usor.
Fratele lui este foarte tanar si nu realizează ca este ciudat sa ai vreo relatie cu el
Poti in discutiile voastre sa i spui ca nu ti trebuie barbat pentru o perioadă si daca este singur sa i insufli ideea sa si gaseasca pe cineva si sa inteleaga ca il vezi ca pe un frate
Ii spui ca este ca fratele tau si ai fi bucuroasa sa l vezi cu o fata draguta.
Il tii cu fratele pana intelege ca este fratele tau.
Toate cele bune,
Doamne ajuta,

| Cipi1212 a răspuns:

Îi poți întreba dacă este îndrăgostit de tine și în cazul în care spune da ii spui că nu vrei o relație nouă sau că nu este potrivită o astfel de relație.

| Giulia911 a răspuns:

Nu e moral sa ai o relație cu el, ti-a fost cumnat la un momendat

| doctorandus a răspuns (pentru Giulia911):

Biblia ai citit-o?

| Giulia911 a răspuns (pentru doctorandus):

Spre rușinea mea nu prea am citit-o.

| Giulia911 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce întrebi, scrie în Biblie ca e normala căsătoria în cazul asta?

| doctorandus a răspuns (pentru Giulia911):

Nu, nu scrie ca e "normala". Scrie ca e *obligatorie*. Adica indiferent ce vrea ea si ce vrea fratele raposatului, sunt obligati sa se casatoreasca si sa faca prunci.

| Unexpected a răspuns:

Eu te as sfatui sa te combini cu el daca e fratesu decat sa te combini cu altul