| Ionela899000 a întrebat:

Sotul meu are o fata de 2 ani din fosta relatie mama fetei a renunţat la ea asa ca a ramas la el custodia completa a fetei e la el dupa ce a renunţat la ea mama biologică a fetei nu a venit niciodata să o vada a venit abia acum câteva zile dar când a vazut-o a plâns şi nu a vrut deloc la ea pentru ca ea e ataşata de mine mie îmi zice,, mama,, e mereu vrea doar cu mine se lipește mereu de mine bineînţeles ca mama bilofica a fetei sa spuarat şi a zis ca eu i-am furat sotul si copilul.Vi se pare normal ca ea a venit abia dupa 2 ani sa o vada? Cum sa o fac pe cea mica sa nu mai fie speriata când o vede pe mama ei biologică?

5 răspunsuri:
| OvidiuBatranu a răspuns:

Pur si simplu ii schimbi numele copilului pe numele sotului tau sau pe numele tau, asta doar daca esti casatorita cu barbatul actual si nu aveti de gand sa va despartiti vreodata, si daca copilul te vrea pe tine mai mult decat pe mama biologica, nu are ce sa faca mama biologica, deoare ce a facut o greseala, iar greseala se plateste. Acum sa stea dupa handralau ala?

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil că la 2 ani a înțeles că mama ei nu a vrut-o.

| OvidiuBatranu a răspuns (pentru OvidiuBatranu):

Edit: rectific la ce am spus, daca sunteti casatoriti, il treceti pe numele de fam care l ati trecut in certificatu de casatorie si nu mai aveti treaba, mama biologica nu are ce sa faca in privinta asta.

| Miruna333 a răspuns:

Nu suntem in măsură sa judecam pe nimeni, fiecare are viața lui, ia propriile decizii după cum considera si crede ca este mai bine pentru el.
Copilul la 2 ani trebuia deja învățat cu alte persoane, daca sta in permanentă cu voi clar ca va fi speriat de bombe, de orice om, copil, adult.
Daca i-ati dat-o direct in brate, cred ca si eu ca s-a speriat, acomodarea se face treptat, sa o vadă mai mult prin preajma, si apoi sa se conecteze cu ea, nu totul deodată

Bula
| Bula a răspuns:

Nu o prezenta ca "mama", ci ca o cunosinta de familie!
Mamei biologice explica-i situatia ca, prin atasament fortat poate traumatiza copilul!
Ca urmare, sa se poarte cu copilul doar ca o cunostinta al familiei, si nu mai mult (daca vrea s-o vada).