| Irinairyna43 a întrebat:

Soțul meu e foarte violent, a devenit așa de când am născut primul copil, bebelușul care e fetiță are 2 luni. De când am născut ma bate aproape zilnic, el nu era așa, m-am gândit la divorț dar totuși avem un copil.Ce pot să fac?

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti doar sa divortezi, asta ar fi unicul lucru pe care-l poti face, fiindca un om violent nu se va schimba niciodata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Divort și plângere la poliție.

| mihai69 a răspuns:

Să iei copilul și să fugi! Ceri și ordin de restricție pentru animal, apoi divorț și trăiești liniștită.
Pentru copil e infinit mai bine așa!

| Fatamuntilor a răspuns:

NU e primul si nici ultimul copil care va creste fara tata.
Cand te mai bate, cheama politia.
Sau pleaca cu copilul la parinti, sau la centru pentru victimile vioolentei domestice.
https://anes.gov.ro/call-center/
Intre timp intenteaza divort.Vei ramane in casa cu copilul.

| gabicoo a răspuns:

Ordin de restricție și divorț.

| Furnicuta000 a răspuns:

Din pacate cred ca e doar inceputul. Daca el indrazneste sa bata o femeie care acum 2 luni i-a nascut copilul, imagineaza-ti ce poate face mai tarziu...

| ioana748 a răspuns:

Nu aveti un copil. Ai un copil. Din pacate el nu realizează ca are o responsabilitate.
In loc sa te ajute si sa te protejeze ca abia ai nascut, te abuzează fizic.
Tu realizezi ca esti o fiinta omeneasca si meriti liniste, pace, respect, protecție din partea unui barbat. Fetita ta este in pericol si tu la fel.
Omul are nevoie de doctor si terapie. Nu cred ca va fi de acord sa se trateze.
Ia bebelusul si daca ai unde merge, mergi inainte si nu te mai uita inapoi.
Daca nu, mergi la politie, sa te ajute sa gasesti un centru de plasament pentru mama si copil.
Trebuie sa iesi din acel context pana nu este prea tarziu.
Multa sanatate,

| Madaxo97 a răspuns:

Divorț neapărat, chiar vrei ca copilul tău să crească numai în certuri și bătăi? Crezi că este un mediu benefic pentru bebe? Mai ales că zici că te bate aproape zilnic, așa ceva e inacceptabil, de schimbat nu se va schimba animalul niciodată, tocmai pentru că vede că îl accepți așa, deci nu are motiv să se schimbe. Tocmai că fix pentru copil trebuie neapărat să divorțezi, mai ales că e și fetiță, ce exemplu îi dai ei? Că trebuie să accepte bătăile viitorului soț? Fugi de lângă asemenea brută, nu se numește bărbat și nici tată.

| Miruna333 a răspuns:

Si ce daca ai un copil? Crezi ca dispare daca divortezi? Ramane tot copilul tau, te lasi sac de box pentru ca ai un copil? Pai si copilul va creste tot la fel, in bataie. Daca atat de iubesti pe tine incat sa te lasi batuta, nu lua decizia si pentru copil sa il cresti langa o asemenea persoana in acest mediu toxic. Divort rapid

| Cipi1212 a răspuns:

Va trebui sa divorțezi. Pentru binele tău și al fetiței tale.

| adryang78 a răspuns:

Divorțează. O să fie infinit mai bine pentru copil, decât să crească într-un mediu toxic. Și fă-i animalului reclamație la Poliție.

| mont a răspuns:

Nu prea există altă soluție decât divorțul

| Giulia911 a răspuns:

Divorț și plângere la politie!

| Giulia911 a răspuns:

Nu-l ierta ca nu se va schimba! Dacă a îndrăznit sa de a in tine, merita pușcărie, fără nicio îndoială!

| Cavaler001 a răspuns:

Divorț. Nu merita sa.ti distrugi viața alături de el.

| 47red a răspuns:

Ca si persoana care a trait intr-un mediu de genul, cel mai indicat ar fi sa divortati, asa poti trai si tu dar si fetita in pace. Nu stiu daca exista sansa ca el sa se schimbe si sa devina iarasi ca la inceput.

| ninuku a răspuns:

Ganteste-te la copil ca o sa traiasca intr-un mediu cu violenta, ce viata o sa-i oferi, ia copilul de duci depui plangere la politie ceri ordin de restrictie si ii oferi copilului o vista linistita.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Si daca ai un copil mic ti se pare normal sa il expui la violenta?

| andreierdna91 a răspuns:

Nici n-ar trebui sa stai pe ganduri. Divort, politie.
Copilul va fi traumatizat si distrus din punct de vedere psihic (asta daca nu cumva peste cativa ani incepe sa-l bata si pe el) daca va creste in mediul ala. Am avut o vecina care a luat bataie 10 ani de la barbat, pana a crescut baiatul si l-a batut pe betivan pana l-a bagat in spital si tot divortul (dupa faza aia au si divortat) a fost singura solutie.

| UnulSimplu312 a răspuns:

Divort, și îl dai în judecata pentru pensie la copil + despăgubiri pentru violenta

| Vera53 a răspuns:

Baga divorț