| Sonia9090 a întrebat:

Soțul meu ma bătut de față cu copilul avem un băiat care are 5 ani copilul plângea când a văzut ca mă bate suntem căsătoriți de 7 ani pe lângă că mă bate mă forțează să întrețin cu el relații intime. După ce el a plecat copilul m-a pupat pe obraz și a zis mami eu te iubesc. Eu stau cu el pentru copil dar nu mai suport bătăile în fiecare seara cand vine de la bar
mă bate mă gândesc la divorț dar îmi e și frica să îi cer divorțul și mai e ceva copilul are nevoie de tata eu pentru copil stau cu el.El nici nu muncește doar eu și casa e a mea primita moștenire de la părinți mei mereu îmi cere bani se duce la bar și bea când vine acasă mă bate l-am iertat de nenumărate ori pentru ca a promis ca se schimba dar nu s-a schimbat. Totuși e copilul la mijloc și de asta nu știu dacă să divorțez.Voi ce sfat aveți?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu mai stai cu el.
In primul rand solicita un ordin de protectie, in baza L.217/2003 si apoi intenteaza actiune de divort.
Din ce spui casatoria este iremediabil distrusa si degeaba incerci sa-l aduci pe calea buna, faci si mai rau copilului daca mai stai asa.

| Violleta2022 a răspuns:

Hai mai lasa-ma cu prostiile astea "....stau cu el pentru copil".
Tu nu vezi ca-ti supui copilul la traume si frici, de-l nenorcesti?
Tu nu sesizezi cat de infricosat este copilul tau, cand il vede pe taica-su ca te bate, ca un animal?
Mai femei, nu mai sta de lene cu barbatul asta ca-ti distrugi copilul, pleaca de acasa, du-te la bunici sau la parinti cu copilul si baga divort de nenorocitul ala.

| mihai69 a răspuns:

Ce de exemplu e animalul ăla pentru copil?!?
Ia băiatul și fugiți cât mai departe de nebun.
Divorț și adio!

| AliGab a răspuns:

Pai crezi ca copilului ii face bine sa isi vada mama batuta in fiecare seara? Ce Dumnezeu mai stai? La politie denuntat pentru violenta in familie, eventual suna la 112 cand stii ca vine acasa. Cu denuntul si un ordin de restrictie tu poti cere autoritatilor sa il dea afara din casa si acestia il vor evacua din locuita. Ce barbat este asta? Pentru ce stai cu el? Nici nu munceste, nici nu va iubeste, te si bate....PENTRU CE?

| Madaxo97 a răspuns:

În ce sens are copilul ăla nevoie de un tată abuziv, explică te rog, și care pe deasupra nici nu muncește, nu vă inteleg, jur, cum puteți sta cu asemenea bărbați, care au toate defectele din lume, bețivi, putori ordinare, care vă și agresează fizic si violează. Decât cu un așa tată mai bine de 1000 ori fără, asta cu stau cu el pentru copil e cea mai tâmpită chestie, ce treabă are copilul, de ce îl bagi la mijloc? Tocmai ca din cauză ca stai cu el faci mult mai mult rău copilului decât dacă ai pleca. Oferă copilului o viață frumoasă, nu una plina de certuri si bătăi. Care e logica ta? Crezi ca copilul e fericit în astfel de familie? Ești sigură ca stai pentru copil? Sau stai pentru ca îți place și te complaci în această situație, pentru ca dacă într-adevăr nu îți placea și aveai o gândire sănătoasă de om normal, nu acceptai așa ceva niciodată, tocmai pentru copil ar trebui să il părăsești, lui îi faci cel mai mare bine dacă îl părăsești pe acel monstru care mai e și o lepră ordinară care sta pe banii soției, cum naiba va alegeți așa bărbați, e incredibil, nu pot să imi dau seama.
P. S. si eu am în minte si acum de când eram copil scene cu tata care o bătea pe mama, ea la fel, a stat pentru copii, si mai rău ne-a traumatizat pe mine si fratele meu, toată viața am crescut cu ură în suflet pentru tatăl meu, pentru ceea ce îi facea mamei, aș fi fost de 100 ori mai fericita dacă se despărțea, chiar am rugat-o eu în adolescență să se despartă de tata că suntem mari și nu mai vrem abuzuri și ceartă, dar ea tot o baga pe a ei, ca sta pentru copii, în continuare sta cu el deși eu și fratele meu avem peste 20 ani fiecare cu viața lui, acum nu mai are scuza ca sta cu el pentru copii și tot sta să suporte abuzuri.
Tu decizi dacă vrei să îți distrugi viața și să ajungi ca mama mea, la aproape 60 ani tristă și nefericită cu o viață netraită și plină de abuzuri, și cu copiii traumatizați pe deasupra.

| KovacsB a răspuns:

Sfatul meu este sa te lasi naibii de trollat.
Tot tu esti si aici:
https://www.tpu.ro/utilizator/acmanc

| Cipi1212 a răspuns:

Un astfel de om nu se poate schimba. Încearcă să obții un ordin de protecție.

| 1onur a răspuns:

Ma omule voi sunteți Handicapate mă? Mă cei cu voi in halul ăsta?

Cum mă să stați cu un om care va bate cum dracu sa mă? Copil? Pentru copil? Păi distrugeți și copilul voi așa mă ăla va vedea cu te tratează pe tine m bărbatul tău și el va face la fel va loga toate apucăturile lui tacsu și el va crede că așa se comportă cu o femei și o fată că asta însemnă "bărbăția" bătaie scandale certuri voi cum puteți săi accepți mă frate pe ăștia? Cum?

| 1onur a răspuns:

Niciodată în viața voastră să nu vă dați impresia că puteți face om de casă dintr-un așa om niciodată să nu vă dați impresile astea că voi aveți puterea mistică feminină să-l puteți face pe un animal om cei animal animal rămâne ce este în om rămâne dacă aveți impresia că voi puteți face ceva cu bombardieri câte îi creșteți și va da în cap este jale rău... Jale rău de tot... Nici măcar JHON CENA nu a intrat în spital de câte ori o sa intrați voi din cauza la bărbați voștri când o să începe ăștia băieți ăștia care sânt viața voastră iubirea voastră dragostea voatră sa va bage prin spitale atunci poate poate )))) o sa va dați seama ce ști făcut cu mâna voatră da orgoliul ăla al vostru tot nu va permite asta că voi știți mai bine mereu
Dacă ai impresia că faci om din copilul ăla lângă un așa bărbat care ai lângă tine după sa nu-ți mai pui întrebări că ți-o faci cu mâna ta.

| AndaAlexandra a răspuns:

Copilul nu are nevoie de tata atâta timp cât el nu știe să fie un tata. Ce mai cauți acolo? Ia-ți copilul și pleacă. Baga divorț și fii fericita langa cineva care te merita. Copilul îți va mulțumi pentru asta.

| adam7 a răspuns:

Sună la 112 fără frică și reclamă-l, primește ordin restricție urgent și tu rămâi liniștită în casa ta!
Dacă înțelegi, sex forțat cu nevasta înseamnă viol. Bătaie de față cu copilul înseamnă traume și îi poate distruge viitorul.
Tot ce zici aici înseamnă un om pentru care sunteți proprietatea lui, nu vă iubește, nu vă protejează.
Nu rabda la nesfârșit fără să pui piciorul în prag, ca mai târziu îți va părea rău!
Și nu ierta la primele semne când îți va cere, ca așa va face când va simți,, morcovul,, ca va trebui să plece din casa ta și nici să te bată nu va mai putea.