| Bianca6002 a întrebat:

Soțului meu de ceva timp nu îi mai convine nimic nici cum gătesc nici nimic are momente când e nervos și din cauza ca e nervos țipă la mine a vorbit și mama lui cu el și i-a zis ca nu e bine sa facă așa și ca ar trebui să mă aprecieze dar el tot continua așa poate e așa și din cauza oboselii pentru ca muncește mult cam 14 ore pe zi de divorțat nu aș vrea să divorțez doar pentru atât.Cum aș putea rezolva aceasta problemă?

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Acestea sunt simptomele unui barbat indragostit de alta.

| Yurisa a răspuns:

Nu îi mai găsi scuze nebunului.
"Nu vreau să divorțez doar pentru atât".

În primul rând trebuie să conștientizezi gravitatea situației și voi fi foarte directă:

Draga mea, se cheamă abuz emoțional și e o formă de violență în cuplu. Dacă acesta este comportamentul lui, nu te simți apreciată în propria relație este momentul să fugi acum, nu după 15 ani și cu copii. El se simte foarte confortabil că a găsit o femeie care să stea la cheful lui, cu care să se comporte cum vrea el pentru că are siguranța că nu o să plece de lângă el.

În al doilea rând, dacă nu conștientizezi ceea ce se întâmplă îți recomand următoarele:

1. STABILEȘTE LIMITE CLARE: discută deschis cu soțul și spune-i cum te afectează comportamentul lui, specificând clar că nu este acceptabil.

2. CAUTĂ SPRIJIN (rude, terapeut, persoane care îții sunt apropiate și care îți vor binele)

3. NU ACCEPTA VIOLENȚA: comportamentul soțului nu este vina ta, și că nimic nu justifică abuzul.

Îți înțeleg dorința de a menține familia unită și faptul că nu vrei să te grăbești să iei o decizie radicală. Totuși, trebuie să știi că meriți să fii tratată cu respect și afecțiune, iar comportamentul soțului tău nu este justificat, indiferent de cât de obosit sau stresat ar fi. Poate că el trece printr-o perioadă dificilă, dar asta nu îți dă nimănui dreptul să te facă să te simți mică sau neapreciată. Încearcă să îți acorzi un moment de introspecție și să te întrebi cum te simți cu adevărat în această relație și ce ai nevoie ca să fii fericită.

Nu te simți obligată să rămâi într-o situație care te rănește, doar pentru că nu pare să fie „suficient de gravă". Uneori, problemele emoționale și lipsa de respect sunt la fel de dăunătoare ca și abuzul fizic. Îți sugerez să te gândești la limitele tale și la ce ești dispusă să accepți pe termen lung. Poate fi un pas greu, dar tu meriți o relație în care să te simți iubită și apreciată cu adevărat.