| elilavi a întrebat:

Stie cineva cum ar trebui sa sune cererea pentru inceperea serviciului dupa concediul de maternitate de 2 ani? Trebuie sa incep munca si nu stiu sa fac cererea.

3 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut, eu urmeaza sa fiu in aceeasi situatie. Ia legatura telefonic sau pe mail cu seful tau sau cu tipa de la resurse umane - cu care te intelegi mai bine-. Anuntza cu o luna inainte ca e cazul sa te intorci la ei (unde lucrez eu, de ex, se poate sa ma puna pe un alt post). Si cererea... ca oricare cerere: "Domnule director, Subsemnata _ rog a-mi aproba re-angajarea dupa concediul legal de maternitate la societatea___ in functia de_ incepand cu data de_, conform legii...(nu cred ca e obligatoriu sa scrii asta cu legea, trebuie sa verifici cu sefu'/ res umane; Iar pentru legea respectiva vezi pe site la bebe.ro sau la mami.ro). Multumesc, " semnatura si data. Cum s-ar zice pe romaneste "ura si la gara!"

| eva_2950 a răspuns:

Eu am reinceput serviciul acum o luna, dupa ce 1, 5ani am stat acasa cu bebelina si iata ce am facut eu:mi-am sunat seful direct cam cu 2-3 saptamani inainte de reinceperea serviciului si el a anuntat serviciul resurse umane ca de pe data de X, revin la munca.Pe data stabilita m-am dus la biroul resurse umane unde am facut o cerere scrisa pentru.reangajare(iti zic cei de la serviciu res.umane cam cum trebuie sa sune cererea respectiva)si din ziua aceea am reinceput serviciul.Bafta multa si reacomodare cat mai usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule director, subsemnata.angajata al firmei...solicit reinceperea activitatii dupa concediul de maternitate de doi ani la care am avut dreptul conform legii. Data si semnatura.