| AlexMoss a întrebat:

Stiu ca nu ar trebuie sa pun acest subiect pe TPU,dar am nevoie de un sfat. Mama si sora mea se cearta incontinuu si nu pot sa fac numic,se cearta din orce **** si se ajunge si la bataie, ea are 11 ani. Eu am 15 si nu mai suport stresul. Inafara de a o duce pe sora mea la psiholog ce as putea face. Astept pareri.

11 răspunsuri:
| William a răspuns:

O exorcizare ar putea ajuta.

| powergirl a răspuns:

E greu sa le impaci poate imposibil pentru tine incearca sa vb cu mama ta daca tu poti vb cu ea fara sa va certati si intreab-o ce vrea de la sora ta si zii ca ar trebui sa o asculte putin cu calm sa se abtina ea sa nu strige pentru ca pentru un adolescent cu cat interzice sa faca ceva cu atat o va face indiferent de consecinte si incearca sa vb cu sora ta nu te va intelege poate dar zii sa fie mai cuminte sau nu stiu ce sa zic ca nu stiu despre ce e vb in scandalurile lor incearca sa o faci sa se destainuie la tine si apoi sa vb iar cu mama sa ii explici ca asta vrea sora ta si poate se va conforma amandoua sper sa poti face asta daca nu nu stiu ce sa zic daca mai vrei sa vb cu mine trimite mesaj pe privat si poate te ai pot ajuta cu sfaturi ca stiu foarte bine prin ce treci ca am trecut si eu prin asta

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alex,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta trebuie sa o abordeze altfel si sa nu o mai bata.
Vorbeste si tu cu surioara si vezi de ce e asa rautacioasa, copiii au si ei motivele lor, poate mama ta nu are timp sa o asculte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tatal tau ce zice?

| Johndoe2023 a răspuns:

Sa o duci si pe mama ta la psiholog impreuna cu sora ta?
ele ambele trebuie sa isi gaseasca sursa conflictelor dintre ele si sa o rezolve

| Gameru a răspuns:

Poi zi-mi si mie cine incepe cearta?

| xxnpc a răspuns:

La mama ta e problema, soara ta are doar 11 ani inca copil si mai greseste.
Ia legatura cu alte rude poate vorbesc ele

| MatzaNeagra a răspuns:

Fiind o fata care a trecut prin ce trece sora ta si care are un frate care era iritat de situatie iti pot spune urmatoarele: nu da vina pe sora ta si nu te certa si tu cu ea si in nici un caz nu o insulta. Aproape toate fetele avem aceasta problema cu mamele la aceasta varsta pentru ca mamele nu prea au rabdare sa ne asculte si sa ne inteleaga si sunt frustrate pentru ca o fata e mai greu de crescut decat un baiat si mereu uita ca si ele au fost asa. Bataia va inrautati situatia. La un moment dat eu ajunsesem sa o urasc pe mama pentru ca in loc sa ma inteleaga ma batea si o ocoleam si nu mai vorbeam cu ea si cand aveam o problema o tineam in mine de ajunsesem in depresie. Ar trebui sa ii fi macar tu aproape surioarei tale si daca e nevoie povesteste-i mamei tale de experienta unei "prietene".winking

| Obiectiv a răspuns:

In primul rand cred ca ti-e greu, adolescent fiind, sa suporti cearta din casa. Apoi e neplacut atat pentru sora ta cat si pentru mama ta. Vezi tu, nu ai scris nimic despre situatia voastra materiala, despre cine va creste, despre unde este tatal tau. Sunt multi factori care intretin stresul in viata de zi cu zi. Cu siguranta, conflictele trebuie aplanate. Cred ca intr-adevar, atat mama ta, cat si sora ta, ar trebui sa consulte un psiholog, care, in cunostiinta de cauza, sa le sfatuiasca. Nu sta in puterea ta sa rezolvi aceste conflicte. Numai bine!

| AnduTzelul a răspuns:

Pai incearca si tu sa le impaci cand se cearta si spune-le ca nu este bine ce fac. Poate o sa inteleaga, pana la urma.