| anonim_4396 a întrebat:

Stressul si depresia pot afecta sanatatea? daca da, in ce mod?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Stiu sigur ca ma repet.Am mai dat raspunsul asta in 2009 dar il mai dau o data.Creierul controleaza toate functiile din organism.Astfel va fi primul afectat de stress dar va transmite socul loviturii unor organe mai slabe exact ca atunci cind ai primit o veste naspa si parca te-a lovit in stomac.Care sint organele mai slabe? Stomacul si ficatul.In felul asta ai sa vezi oameni care n-au baut alcool niciodata bolnavi de ciroza sau oameni alimentati bine operati la stomac.E extrem de periculos stresul dar il tratam cu superficialitate.M-am carat naibii in padure.Ninge frumos.

4 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Stresul provoaca oboseala si daca persista si vei fi foarte stresat/a, exista posibilitatea sa nu te mai poti concentra deloc. Iar depresia trebuie tratata din timp... Teoretic, depresia este o boala. Se trateaza, exista medicamente pentru asta. :*

| Instinkt a răspuns:

Da in primul rand psihic, daca mintea e obosita corpul nu poate fii altfel, se poate ajunge la boli destul de grave din cauza stresului

| 220V a răspuns:

Stresul sta la baza tuturor bolilor din organism, asa ca incearca sa-l eviti

| BiGaBi a răspuns:

Da.Dureri de cap, ameteli, sangerari nazale.