| laurahl_7225 a întrebat:

Sunt casatorita 3 ani cu sotul meu. nimic nu mai merge cum trebuie intre noi. Absolut nimic. ma jigneste la fiecare pas. ma face cateodata sa plang. e la a doua casatorie, eu la prima. el are 35 ani eu 23, mai are un copil din prima casatorie. acum sunt insarcinata, sunt in 3 luni. nu stiu ce sa fac, viata imi este data peste cap. colegele mele de la servici mi-au spus sa nu avortez ci sa divortez, pentru ca mai sunt mame singure. recent am aflat despre sotul meu ca a facut 3 ani de inchisoare pentru talharie. de aceea nici nu are servici, nu il angajeaza nimeni. sunt debusolata. ai mei stiu trecutul lui si insista sa nu ma despart de el pentru ca e "baiat bun" si ca poate s-a schimbat. Dar cand ai mei vin la noi stie sa joace foarte bine teatru si se arata foarte dragastos fata de mine. nu a dat in mine niciodata, dar zilnic se ia de viata mea. am mai intentionat o data sa divortez si a insistat sa ma intorc acasa, mi-a promis ca se schimba. Acum e mai rau ca atunci, probabil crede ca ma are la mana cu sarcina si ca nu mai divortez de el. exista vreo institutie bisericeasca care sa ma ajute sa duc sarcina si sa nasc? sa divortez? astept mai multe pareri, va rog.

23 răspunsuri:
| caravaggio a răspuns:

Vorbesc din punctul de vedere al copilului tau. Am 23 de ani sunt proaspat inginer si da, am crescut fara tata inca din perioada intrauterina. El nici nu ma baga in seama, dar pe mine nu ma intereseaza faptul acesta deoarece sunt pe picioarele mele. Eu zic sa il lasi si sa iti refaci viata in continuare pentru ca nimic nu incepe cu acel tip de care te-ai indragostit o data si nici nu se sfarseste cu el. Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff, scapa de el...iti dai seama ca se schimba doar temporar, apoi va deveni la vechile obiceiuri...stiu si eu genul asta de persoanehappyesti tanara, nu ti irosi viata pentru asa ceva

| karellen a răspuns:

Divorteaza. poti gasi unul mai bun. esti tanara si n-are rost sa-ti faci viata un iad, tie si viitorului copil. data viitoare mai multa atentie la alegerea oamenilor

| anad a răspuns:

Fii sigura ca nu va deveni peste noapte cel care a fost! Din pacate se va purta tot mai urat cu tine si cred acest lucru fiindca scrii ca esti insarcinata cu copilul lui si, in loc sa te ocroteasca, el te supara. Repet, nu se va schimba si viata iti va fi un cosmar fiindca, dupa ce se naste copilul, nu vei pleca, cica, pentru copil si vei suferi, vei fi jignita si desconsiderata o viata! Te vei trezi mult prea tarziu ca te-ai sacrificat degeaba si ca va era mai bine, tie si copilului, fara o viata de batjocura langa el.

mira
| mira a răspuns:

Renunta la el.Iti va amari toata viata daca n-o faci.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca mama ta este de incredere si inteleapta, si nu o resemnata!, inceraca sa vorbesti cu ea si sa ii spui tot, si mai ales cum joaca teatru! daca poti sa si inregistrezi macar audio, (cu telefonul) cateva minute ca dovada, ar fi super!
Nu uita ca cel din burtica simte si preia toate starile tale tensionale, si care nu ii fac deloc bine dezvoltarii sale firesti! Daca ai si poti, sa asculti mult Mozart! - ii face foarte bine micutului! Deci discuta cu mama, si poate si cu tata, si apoi decizi! Daca acum se poarta asa, da-ti seama cum se va purta cand vei fi deja mama! - nu poti avea nici o garantie ca se va purta frumos!
Biserica are mari probleme si ea cu preotii homosexuali si altele, nu am auzit de asa ceva, sa ajute in sensul intrebarii tale! Este sigur doar ca ti-ar spune sa nu avortezi! Nu ar trebui sa consideri ca "te are la mana cu sarcina"! Copilul este responsabilitatea ta directa si primara! Fa o vizita si la Directia Copilului de unde domiciliezi si acolo poti afla mai multe amanunte care sa iti foloseasca!

Curaj, putere, si Success! Sa ne tii la curent!

Răspuns utilizator avertizat
| thealchemist a răspuns:

Totul depinde de intrebarea, sau cum vezi tu realitatea, daca tu crezi ca te iubeste, si daca tu il iubesti. nu de trecut, sau de familie. daca il iubesti si te iubeste, totul se va rezolva. daca insa te supara intentionat, e mai bine mama singura, orice, decit cineva care nu te apreciaza la adevarata ta valoare. parintii sau anturajul pot sa se "casatoreasca" ei cu el daca il plac asa de mult. tu trebuie sa faci ce e bine pentru tine. iar asta este sa fii cu cine te respecta.
nu stiu de institutii bisericesti, dar nu trebuie sa te sperii de ideea de a avorta, daca mai e posibil. principalul insa e ca tu trebuie sa decizi, si tu trebuie sa ai curaj in decizia ta. vei avea incredere mai mult intr-un talhar decit in tine insati? daca era cinstit, de ce ai aflat asta despre el dupa casatorie?

| gabriela007 a răspuns:

Eu zic sa divortezi, ai toata viata inainte. El nu are ncii un drept sa te jigneasca etc. In legatura cu avortarea copilului, am citit undeva ca poti avorta un copil doar daca e sub 4 luni, daca e mai mult, atunci nu se avorteaza ( acesta este unul din drepturile copilului)

| psihox a răspuns:

D-na, intreaba-l pe sotul dvs. ce meserie i-ar placea in viata lui.
Daca aveti calculator cautati la Google sunt multe oferte si munci la domiciliu, cred ca i-ar placea sa lucreze acasa pana sa demonstreze in fata societatii ca e apt in viata. Poate ar avea noroc, dar mai trebuie si multa rabdare, daca aveti. Cu bine.

| Anca a răspuns:

Ochelari mari de cal ai avut tu fata cand l`ai luat pe omu asta!
In primul rand era divortat cu un copil, nu avea un servici stabil, era cu 12 ani mai mare, fost puscarias.

Intrebarea e : Cine va intretine acum daca pe el nu-l angajeaza nimeni?
Eu nu stiu cum te-ai putut marita cu el avand in vedere aspectele problemei.
Si ar mai fi : Daca ai vazut ca nu te intelegi cu el, de ce te-ai mai inhamat si la o sarcina?!

Acu. e prea tarziu peste analiza pe text.
Gandeste-te la copilul tau si divorteaza de parazitul asta!

| EUSIATIT a răspuns:

Grea decizie, dar eu sp sa rez cit mai repede pb. nu vreau sa fiu rautacioasa dar cred ca divortul e sing solutie si desi e dureros mai poti face intrerupere. stiu ca tie greu dar si cu un copil e greu si pentru o alta casatorie si esti fff tinara. aici e greu de hotarit. nu prea e timp sa te gindesti fff mult. eu nu are cum sa ti plateasca pensie. si tu ce serviciu ai?/ Daca cu divortul e usor cu copilul... vb cu mama ta si vezi si parerea ei /te va ajuta sau. e o mare responsabilitate si greu de refacut viata cu un copil. iti urez sa iei o decizie cit mai buna si sa ne tii la curent ce ai facut sanatate.

| ikram a răspuns:

Divorteaza si pastreaza copilul bineinteles, si ai sa reusesti sa treci peste asta.
Incearca sa vorbesti cu parintii tai separat, si sa le explici situatia, si sa le spui ca tu vrei sa divortezi si sigur te vor sustine, ca doar esti fata lor, nici un parinte nu vrea sa aiba copilul nefericit.
In legatura cu intrebarea ta referitoare la insititutia bisericeasca, mergi la o biserica din localitatea in care stai si vorbeste cu preotul de acolo, eventual la o manastire din zona ta si sigur te vor ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi vine foarte greu sa -ti spun sa-l lasi, dar si viata asta este scurta si ne-a fost data sa o traim in cinste, respect, dragoste, sanatate.nu cred ca o sa vezi asa ceva langa el.stiu genul acesta de oameni. mint de ingheata apele, se prefac si ii desconsidera pe toti in jurul lor.se cred smecheri, dar cand ii parasesti le tataie curul de frica.si incep cu promisiuni si lamentari. dar asa fac mereu.profita.deci...i-a o decizie buna.

| Roberta00 a răspuns:

Draga viitoare mamica
Iti zic sincer DIVORT sa scrie pa fruntea ta asta nu e un comportament demn de o familie care urmeaza sa aiba un bebe!
Crezi ce vrei dar cred ca dupa te vei cai!

| ramona_4785 a răspuns:

Daca se poarta asa cu tine e clar ca nu te iubeste. Tu primul lucru pe care trebuie sa il stii este ca nu esti obligata sa faci nimic din ceeea ce crezi ca nu este bine pentru tine. Nu te mai gandi la altii Gandeste-te la tine si la faptul ca daca acu este asa situatia poate sa devina mult mai grava.Nu esti nici prima nici ultima mamica singurica si te vei descurca de minune fara cel care nu te respecta si mai mult decat atat nu te iubeste. GAndeste-te ca ai toata viata inainte si nu trebuie sa ti-o distrugi din cauza unui individ.Gandeste-te bine si ia decizia cea mai inteleapta in primul rand pentru sufletelul tau si apoi pentru ceilalti; nu trebuie sa suferi si sa regreti mai tarziu si sa te intrebi cum ar fi fost daca...viata ta e in mainile tale succes!

| oracoluldindelphi a răspuns:

Din pacate ai dat peste cine nu trebuia. Scapa de sot cat mai repede posibil pentru ca iti va face viata un iad, nu numai tie dar si copilului, asta e doar inceputul si fii sigura ca ai sa o si iei pe spinare la propriu mai tarziu. Nu vreau sa te sperii, dar ar fi bine sa ai pe cineva in preajma care sa te ajute si sa te sustina. Parintii tai stiu de sarcina? Nu ii asculta in ceea ce-l priveste pe sotul tau ca e baiat bun lalala. Ei nu stiu ce e in casa voastra si plus de asta sunt oameni pentru care "imaginea in lume" conteaza mai mult decat fericirea copilului, adica tu. Nu iti strica toata viata, daca stii sa lupti e posibil ca intr-o zi sa fii foarte foarte fericita. Nu te multumi sa taci si sa inghiti.

| Lorelai a răspuns:

Paraseste-l.nu are rost sa stai cu un barbat care nu te respecta. Pastreaza copilul, el nu are nici o vina, insa nu mai sta cu acest barbat, divorteaza, e spre binele tau, chiar daca insista sa te intorci la el fii ferma pe pozitie. Meriti o viata mai buna si tu si copilul tau.

| elyssa20 a răspuns:

Exista femei care, desi nu se simt implinite in relatia cu partenerul, prefera sa nu se desparta pentru ca le este frica de singuratate. Am mai spus si o sustin in continuare, o despartire nu inseamna inceperea singuratatii; intr-o relatie de dragoste se fac compromisuri, dar prea multe te fac sa aduni resentimente, dragostea dispare si ramane doar o simpla relatie, care are la baza doar obisnuinta.

Nu trebuie sa iti fie frica de singuratate, la orice varsta ai fi... Te vei simti si mai singura intr-o relatie care nu merge cum ti-ai dori. Nu trebuie sa devii "proprietatea" lui mai ales ca acum esti pe cale sa devii mamica.Nu ai nevoie de el ca sa iti cresti puiul si daca nu vrea sa se schimbe mai bine spui ADIO.bafta multa si sarcina usoara, tine cont si de sfaturile celorlalte mamici cum e si "caravaggio". pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca poti, stai separata de el pentru un timp. Cand reuseste sa aiba un loc de munca, vezi ca se poarta constant bine cu tine, fiti din nou impreuna.

| simina a răspuns:

O sa-ti dau un sfat de femeie trecuta prin viata dar decizia e a ta.Sigur ca acum esti mai sensibila pentru ca esti insarcinata dar tine bine minte, viata nu este dreapta. Daca asi fi in locul tau asi divorta si asi face un avort cat mai am timp sa-mi refac viata. Un copil fara sprijinul a doi parinti e foarte greu de crescut si soacietatea nu te ajuta cu nimic, vei fi curand disperata ca nu ai ce sa-i oferi si te va teroriza si "tatal" cu un nou motiv. Timpul sterge amintirile oricat de greu ti se pare acum si o femeie divortata si cu un copil foarte greu sau imposibil o sa-si gaseasca un nou partener, barbatii nu vor sa creasca "copilul altuia" iar parintii la o anumita varsta sint loviti de egoism vor sa-si traiasca in liniste anii care le-au mai ramas(ai mei asa sint). Am 40 de ani si nu vrei sa stii ce repede o sa ajungi acolo, e ca un vis, te duci la culcare si te trezesti batrana anii zboara repede nimeni nu o sa ti-i dea inapoi.Intretinerea unui copil mic te costa milioane pe luna toata viata si daca nu te sustine nimeni vei ajunge in pragul disperarii.Pe de alta parte un avort prost facut te poate mutila si sa nu mai poti avea copiii.Trebuie sa gandesti la rece si te rog sa ma crezi, viata e scurta si meriti mai mult decat ce ai acum.

| laurahl_7225 explică:

M-am gandit indelung si aveti cu totii dreptate. am gasit un apartament cu doua camere unde sa locuiesc, cu 200 lei pe luna, e al finilor mei care sunt plecati din tara. parintii mei m-au inteles (desi cred ca ei au impresia ca ma voi intoarce la el, parca sunt prea calmi) si insista sa ma mut la ei la tara. in fine. va multumesc din suflet pentru sfaturi, am mai vorbit cu 2 colege la servici care mi-au spus la fel ca voi. va jur ca nu sunt deloc lamentata si nu suspin deloc dupa el. am fost ieri in parc cu nepotica unde era un spectacol cu itsy bitsy si m-a apucat acolo plansul, am simtit o mare eliberare. de 3 ani nu am mai fost in parc. va multumesc pentru toate sfaturile. cred ca am sa ma descurc, caci voi primi cei 800 lei, plus ca il voi obliga la pensie alimentara. in plus mai fac poze la gradinite/scoli din acelea de inramat. sper sa fie totul bine. va multumesc inca o data pentru raspunsuri.

| ioana_4251 a răspuns:

Buna ziua,
Imi doresc sa intru in legatura cu dvs. pentru a va propune participarea intr-un nou show televizat difuzat pe Prima tv. Timp de o saptamana mama dvs ar trebui sa locuiasca in casa dvs langa sotul dvs si sa il confrunte cu lucrurile pe care i le reprosati, intr-un fel sa incerce sa rezolve nemultumirile pe care le aveti dvs legate de sot. In tot acest timp dvs veti pleca din casa si veti locui in casa parintilor dvs, exista si o compensare financiara consistenta. Va rog sa ma contactati sau sa imi scrieti cum putem sta de vorba mai multe.
Toate cele bune.
Tel redactie- 0729209690 Ioana