| Myrela123 a întrebat:

Sunt casatorită cu soțul meu de 7 ani azi a fost puțin supărat soțul meu pentru că acum de dimineață când a vrut să meargă la muncă i s-a stricat ceva la mașină și a țipat la mine el e mai impulsiv și chiar daca nu îl supără eu și e nervos din alt motiv îl înțeleg întrun fel dar de la un timp mă cam deranjează asta i-am zis a zis că va încerca să se schimbe dar până acum nu a făcut-o el după ce țipa la mine își cere mereu iertare.Ce ar trebui să fac în situația asta cu soțul? E întrebare repostată neavând răspunsuri la prima și am nevoie de ajutor și de sfaturi dau funda

2 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roaga-l sa fie de acord ca atunci cand e nervos si incepe sa tipe sa fie dw acord sa ii spui o fraza, un fel dw cod știut diar dw voi care sa ii aduca aminte ca nube bine ce face, de exemplu Dunarea se revarsa.

| andreierdna91 a răspuns:

Incearca sa-i explici ca tu nu esti cosul de gunoi emotional al nimanui (dar incearca o exprimare prietenoasa) si ca nervii lui trebuie sa fie varsati (daca simte nevoia sa ii verse) pe omul/obiectul in cauza nu pe altcineva. Incearca discutia asta intr-o atmosfera relaxata, intr-un moment cand el nu este deja nervos. Explica-i ca unui copil "nu e vina mea ca te-a suparat vanzatorul de la magazin".
Mai incearca si o alta abordare daca discutia nu functioneaza. Cand e nervos si tipa, fa ceva dragut pentru el (chiar in momentul ala) si cand o sa realizeze ca el s-a purtat urat si tu i-ai raspuns cu bunatate il va şoca si ai sanse mai mari sa nu mai faca asta data viitoare.