| Adina34567 a întrebat:

Sunt casatorită cu soţul meu de un an, eu am 22 de ani şi el 26. El de câteva luni îmi zice că îşi doreşte un bebe şi eu vreau dar nu încă pentru ca 1 nu sunt pregătită şi 2 mi-e cam frica de naştere, am auzit că e dureroasă şi eu când o să am bebe vreau să nasc natural nu vreau cezariana. Nu vreau să îl dezamăgesc pe soţul meu spunându-i ca nu sunt pregatită încă să facem un bebe nu vreau să creadă că sunt egoistă şi nu vreau să fim fericiţi, îl iubesc.Credeţi că sunt egoista pentru ca nu sunt pregatită să facem bebe? Aveţi nişte sfaturi?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nimeni nu este cu adevărat pregătită pentru a avea un bebe la nicio vârstă, când il vei face, te vei descurca, atunci va apărea instinctul matern si vei știi ce sa faci. Cel mai important e sa stați bine financiar, să aveți cu ce întreține acel copil, pentru ca va avea nevoie de multe, dacă te consideri prea tânără, mai așteaptă puțin 2, 3 ani, soțul tău poate vrea copil dar sper ca e dispus si sa ajute la tot ce înseamnă asta, nu doar la procesul de producție a copilului si apoi sa il lase numai pe capul tău, pentru el e ușor. Sunt cazuri de bărbați care se bat cu pumnii in piept ca vor bebe și când apare bebe nu se implica si nu își ajută soția cu nimic. Ai grijă, dacă il consideri suficient de matur si responsabil să fie tată, si tu sa fii mamă, sunteți pregătiti sa aveți si copil, și sa aveți amândoi joburi cât de cât plătite bine pentru a nu avea lipsuri nici voi nici copilul.
Nașterea doare, într-adevăr, pentru unele femei mai rău, pentru altele doare mai puțin, e o chestie de câteva ore si apoi uiți de durere. Dureri vei avea oricum și la cezariana, doar ca după, și in altă zonă a corpului

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce dumnezu te-ai mai casatorit daca nu esti pregatita sa faci copilasi?
Esti studenta si ai de terminat o facultate?
Ai o cariera pe care ti-o constriesti si nu poti sa lipsesti de la munca?
Sau vrei distractie si copilasul te deranjeaza?

In ce privesc durerile de nastere, da, dor si acum si peste 10-20de ani tot asa vor durea, dar sa nu uitam ca poti sa faci cezariana si atunci nu doare deloc nasterea.

Spune-i omului ca nu ai chef de copilasi mici, ce mai atata nazuri si hachite, odata ce ai fost pregatita sa te mariti, inseamanand ca ai fost constienta de ce atributiuni ai cand iti faci o familie.

| utilizator03 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu toti oamenii casatoriti doresc sa se reproduca. Daca te casatoresti, nu trebuie sa faci copii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Copilul se face când îl vor ambii părinți nu când unuia îi e frica sa ii zică celuilalt că nu vrea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fii deschisa cu el, spune-i ca vrei dar nu te simti pregatita.
Esti tanara, poate e chiar bine sa mai amani putin. In plus, daca dispare presiunea, s-ar putea sa te relaxezi si sa te simti pregatita in timp scurt.

| adryang78 a răspuns:

Nu ești egoistă. Apariția unui copil este un moment important și trebuie să fiți pregătiți amândoi pentru asta. E ușor să-l concepi, dar a fi părinte este cea mai grea meserie din lume, cum se spune. happy Un copil va aduce schimbări majore în viața voastră, bucurii și griji, și epicentrul relației voastre se va schimba, toată viața voastră va gravita în jurul lui.
Deci, nu, nu ești egoistă. Iar soțul tău va înțelege și va aștepta, tocmai pentru că te iubește.
S-auzim numai de bine. happy

| Miruna333 a răspuns:

Imi pare foarte rau sa aud modul in care gandesti... Egoismul este cand le faci rau celorlalti, gandindu-te doar la tine. Este normal sa iti vrei binele si sa te pui pe primul loc! Pe primul loc esti tu, nu partenerul. Conteaza sa iti fie tie bine. Cine va purta copilul 9 luni si va trece prin ororile sarcinii? Tu, nu sotul. Normal ca el isi doreste copil ca nu are de facut mai nimic, doar pe partea financiara, ca mai apoi, tot mama sta cu copilul.
Un copil se face cand te simti 100% pregatit psihic, sentimental si finaciar. Si nici atunci nu esti 100%, pregatita. Nu se face la dorinta partenerului. Vaginal normal ca este foarte dureros, poti ramane cu sechele pe viata, nu inteleg de ce esti impotriva la cezariana. In fine., alegerea ta.
La 22 esti foarte tanara, mai asteapta. Daca te preseaza cu facutul copilului sau te santajeaza emotional sau in vreun alt fel, paraseste relatia cat mai repede.

| KovacsB a răspuns:

Al cont, alta poveste ciudata, aceleasi greseli gramaticale, acelasi suflet chinuit.

| Cipi1212 a răspuns:

Tu vei decide când vei avea bebe.

| 1onur a răspuns:

Tu ai să porți acel suflet și inimă în pântecele tale luni de zile nopți de zile nu el tu vei da viața și suflet acelui copil și tu vei ști de nopțile ne dormit ai zilele in care trebuie să-l crești și să-l educi de la tine va învăța iubirea și căldura tu dai viața și sufletul acelui copil ( ÎN NICIUN CA EL) deicia este la tine (ÎN NICIUN CAZ LA EL) sa nu faci prostia să lași decizia asta lui este decizia ta. Tu dețin darul lui Dumnezeu să dai viața și suflet unii copilul ce-ți va spune mamăhappy ceva uluitor... incredibil de frumos...

| 1onur a răspuns:

Dacă te-ai măritată cu in bărbat dacă ești cu un bărbat asta nu însemnă că trebuie Sâte constrângă Sâte forțeze săi faci un copil că așa vrea el și își dorește ele decizia este a ta și nu mai a ta și sper că nu faci prostia să lași decizia asta pe mâinile lui. Tu n-ai viață tu dai suflet acelui copil dar ăsta este oferi lui Dumnezeu femei unei fete nu nouă.l bărbaților băieților.