| RebecaCristiana68 a întrebat:

Sunt căsătorită cu soțul meu din luna Martie anul ăsta ne am căsătorit doar civil dar ne am gândit să ne căsătorim și religios dar încă nu știm sigur ce să facem nouă nu ni se pare asa de necesar sa ne căsătorim și religios și avem
nevoie de niște păreri.Voi ce părere aveți ați considera necesar? Dau funda

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu sunteti credinciosi religios, atunci nu este necesar sa va casatoriti religios.
Daca totusi vreti sa faceti asta pentru parintii voastri, atunci luati o pereche de prieteni foarte buni si rugati-i sa mearga cu voi la biserica sa va fie nasi, fiindca preotul va poate cununa, daca aveti inca o pereche care va tin lumaraile de cunuie si platiti taxele aferente cununiei religioase.
Se poate face acesta cununie religioasa in orice zi a saptamanii (doar s anul fie POST), doar cu nasii si eventual parintii, fara haine festive si fara cine stie ce petrecere dupa aceea. Poate organizati un pranz sau cina cu familia si atat.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu consider că e necesară căsătoria religioasă. Cum se zice, "Alți bani altă cheltuială".

| Madaxo97 a răspuns:

Pai nu este necesar, nu ajută la nimic cununia religioasă, dar dacă voi sunteți creștini adevărați sau părinții vostrii sunt și e important pentru ei să faceți si cununia religioasă, puteți să o faceți, de ce nu, să fie și asta făcută, nici nu ajută, dar nici nu strică această cununie. Faceți fix așa cum vreți, cum credeți voi de cuviință.

| Yaesmin a răspuns:

Mda…