| georgy_9064 a întrebat:

Sunt casatorita de 4ani si am o fetita minunata de 3 anisori. zilele trecute am avut o discutie fff aprinsa cu sotul(din pacate fetita era de fata), el mi-a aruncat in fata ca niciodata nu a avut incredere in mine.cand lucram nu stiam altceva decat servici-acasa-servici-acasa.asta era "programul" meu timp de 2 ani, din luna oct 2008 stau acasa pentru ca am ramas fara servici si nu ies decat 30 min cu fetita in fata blocului in parc.am crezut ca atunci a zis ca nu a avut incredere in mine la nervi, dar...de sf valentin am pregatit ceva frumos lumanari, vin. o lenjerie sexy si multa dragoste, dar s-a dus totul de rapa pentru ca am reluat discutia si mi-ai zis la fel cat se poate de calm si de direct. ce pot face ca sa-l fac sa aiba incredere in mine?

Răspuns Câştigător
| 112 a răspuns:

Nu e chiar o problema grava, asta gasesti la 80% din cazuri...se trateaza cu fapte si vorba buna. Nu ii mai impuia capul cu aceiasi intrebare(dc esti gelos? ce te fac? sunt momente cand esti nervos si trebuie sa te descarci intr-un fel).
Este posibil ca cineva sa vrea sa va desparta si baga bete in roate, si povesteste minciuni sotului tau...
Cred ca cel mai important e sa ajungeti la un acord, ca aveti o fetita impreuna si sa lasati fiecare de la el cate putin si va fi bine.

13 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite iti zic din experienta, el este cel care greseste si ca sa nu intri tu la banuieli da vina pe tine, ceea ce trebuie sa faci tu este sa eviti ca fetita sa fie de fata la astfel de discutii, in astfel de cazuri sa stii ca copiii sint cei care sufera.

| mariazet45 a răspuns:

Ce l-a facit sa isi piarda increderea, l-ai intrebat? iar daca nu a avut niciodata de ce s-a mai casatorit cu tine? O casnincie se bazeaza in primul rand pe incredere daca nu exista asa ceva nu are rost sa mergi mai departe.Inceraca sa ii explici ca faci totu pentru ca sa va fie bine si nu are motive de indoiala in legatura cu persoana ta. Totusi sunt foarte nedumerita ca un om sa-ti spuna dupa 4 ani ca nu a avut niciodata incredere.Ar trebui sa banuiesti si tu acelasi lucru ca ceva nu e in regula.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Sincer... mie m-i se pare ca nu stie pe unde sa-si scoata camasa... si pe principiu "cea mai buna aparare e atacul" te acuza de diverse chestii... e ciudat ca tocmai acum si-a dat seama de toate astea...
Cat despre incredere... increderea se dobandeste pe parcurs... si o data pierduta este greu de recuperat... Incearca sa porti o discutie cu el si intreaba-l ce l-a facut sa nu mai aiba incredere in tine. Si incearca sa o feresti pe fetita ta de aceste aspecte... iar daca e sa le vada, explica-i ce s-a intamplat... raspunde-i la intrebari si fa in asa fel incat sa nu creada ca e vina ei (presupun ca se poate intampla). Multa bafta! si... daca vrei putem coresponda. O zi faina!

carla
| carla a răspuns:

Copiii n-ar trebui sa asiste la certuri. Foarte bine ca munceai, doar contribuiai la binele familiei. Adica, cum, nu avea incredere in tine ca munceai sau ca presupune ca il inselai? Cred ca ar trebui sa aveti o discutie sincera, fara nervi sa clarificati subiectul. Ce nu pot sa inteleg deloc.este faptul ca desi presupunea asta. a acceptat sa aveti un bebe. Cum vine asta?

| monicaclaudia a răspuns:

Hmm oare te merita asta e intrebarea mea ((. eh nu stiu daca o sa reusesti ca sa il schimbi asa a fost din totdeauna? sau a devenit posesiv pe parcurs ( sincer te admir eu nu as reusi ca sa suport ((

| 112 a răspuns:

Nu e chiar o problema grava, asta gasesti la 80% din cazuri...se trateaza cu fapte si vorba buna . Nu ii mai impuia capul cu aceiasi intrebare(dc esti gelos? ce te fac ...? sunt momente cand esti nervos si trebuie sa te descarci intr-un fel).
Este posibil ca cineva sa vrea sa va desparta si baga bete in roate, si povesteste minciuni sotului tau...
Cred ca cel mai important e sa ajungeti la un acord, ca aveti o fetita impreuna si sa lasati fiecare de la el cate putin si va fi bine.

| madalina3005 a răspuns:

Pai...in primul rand ti-a spus si care sunt motivele neincrederii lui? ...in al doilea rand... mie mi se pare ca el are ceva de ascuns si face asta ca tu sa nu ai timp sa te gandesti la cum se poarta el in ultimul timp si sa te focalizezi in "a-ti indrepta imaginea in fata lui". Eu cred ca ar trebui sa devii ceva mai indiferenta, sa-ti focalizezi atentia asupra fetitei si sa vezi ce se intampla. Insa ESTE F IMPORTANT SA NU VA CERTATI IN PREZENTA EI! O afecteaza chiar daca nu iti dai seama de asta acum. Ai grija de tine si de minunea ta si tine minte ca TU esti cel mai important lucru din viata copilului tau si ca sotul tau este cel care ar trebui sa aiba grija sa-si mentina familia fericita. Lasa-mi un mes daca vrei sa discutam mai multe...am trecut si eu prin ceva asemanator. Va pup

| madalina3005 a răspuns:

Apropos...am lasat si o intrebare la timp liber legat de teatru, daca vrei sa mergi cu fetita ta. Asta daca esti din Bucuresti... te pup si ai grija

| mary_4249 a răspuns:

Dar tu ai incredere in el? Increderea trebuie sa fie reciproca. De ce iti spune abia acum ca nu a avut incredere in tine dupa 4 ani de casnicie de ce abia acum. Crezi ca tot tu trebuie sa faci ceva pentru a a vea incredere in tine.

| moni a răspuns:

Stii ce cred eu ca te incearca sa vada daca ti dai seama ca el a gresit candva. dar tu fal sa inteleaga ca tu nu ai nimic de ascuns si demonstreaza i ca ai incredere in tine.nu e bine sa fie copilul expus la astfel de discuti ca asa mic cum crezi tu ca este tot intelege si il afecteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa-l ignori, nu baga in seama ce spune, nu-i pune intrebari pentru ca nu merita. O sa-l deranjeze faptul ca e ignorat, dar functioneaza... o spun din experienta.Lasa-l sa creada ce vrea(sa moara prost, cum se zice pe la noi)

| blonda a răspuns:

Sunt de acord cu mlm.era o vorba :"numai hotul se teme de furat"! ai grija sa nu cumva sa fie el cel care greseste si sa incerce sa te faca pe tine sa te simti vinovata.si faptul ca ti-a zis asa ceva de fata cu fetita...lasa multe de gandit. oare nu incearca de fapt sa ajunga in alta parte si sa o atraga pe fetita de partea lui? nu va cun cazul, dar din moment ce el face asa ceva cu toate ca poate stie ca u nu esti vinovata inseamna ca are un scop.sau poate e prea gelos, dar oricum ai grija si multa bafta!

| iamrock a răspuns:

Nu vreau sa va suparati, am 14 ani si am avut o situatie asemanatoare in fam. Cel mai bine e sa va cautati un post de munca cat mai repede... Dupa o anumita perioada de stat acasa SAU programul servici-acasa-servici-acasa, poate incarca corpul cu energie negativa. Poate sunt mic la virsta dar sa stiti ca o parere nu strica nici o data. Cel mai bine ar fi sa faceti o plimbare cu sotul si sa-i explicati ce nu va place la el si sa-l intrebati de ce nu mai e ca inainte...Intr-o carte psihologica am gasit un caz asemanator. Cel mai bine e sa va pretuiti familia si sa aveti grija de fetita...mult noroc in viata