| NadiaNadi80 a întrebat:

Sunt căsătorită de 8 ani cu soțul meu dar de ceva timp el și a schimbat locul de munca și mă cam deranjează noul lui loc de munca pentru ca la el în birou sunt încă 3 birouri are 2 colegi bărbați care sunt cu el în birou și o domnișoară mă deranjează faptul că e și accea fata cu el în birou pentru ca eu sunt foarte geloasa de fel și urăsc faptul ca soțul meu sa lucreze cu alte fete pentru ca sunt geloasa i-am zis să își ia din nou alt loc de munca și nu prea vrea.Care ar fi cea mai bună metoda să încerc să nu mai fiu geloasă? Cum să îl fac să mă înțeleagă și pe mine? Am nevoie de pareri din partea voastră

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cuplezi creierasul si gandesti inainte sa scoti venin pe gura, ca asa iti pierzi sotul.

| relian a răspuns:

Nu vrea pentru ca ii place de noua fetita ce lucreaza acolo, asa ca in curand asteaptate ca o sa fii schimbata. Esti casatorita de 8 ani cu sotul tau, normal ca no sa fii casatorita cu sotul alcuiva laughing dar in ncurind o sa fii dupa 8 ani lasata, divortata, pentruc a nu esti buan la pat., iar sotul tau asta cauta, una buna de ciocane, asa ca gasit-o pe asta de la birou, si-o mai trag asa cand iau cate o pauza, sa se mai relaxeze.
Tia si spus, nu nu zici ca ai surprize, asa ca incepe sa-ti faci frumos bagajul, cauta altul pe masura ta, sau numarul tau laughing

| anonimg a răspuns:

Oamenii trebuie să se căsătorească pe bază de încredere. Dacă el ar fi fost singur în birou cu fata aceea, aș mai zice; dar mai sunt inca doi bărbați acolo.
Oamenii geloși sunt la fel ca și cei violenți: nici unii și nici alții nu trebuie să aibă relații apropiate cu persoane de sex opus, și mai ales căsătoria în dreptul lor ar trebui interzisă, până ce ei dovedesc după zeci de ani de singurătate că s-au lecuit de bolile lor incurabile: de gelozie și/sau violență. Pentru că gelozia este soră bună cu violența.
Înainte de căsătorie oamenii trebuie să aibă o bună relație cu Dumnezeu. Și nu ei vor căuta atunci partenerul, ci Dumnezeu îl va aduce la ei. Dar de multe ori majoritatea oamenilor o i-au înaintea lui Dumnezeu și își caută parteneri după gusturile lor. Poate că la început relația este dulce; dar mai târziu în pântece va fi amară.
Caută să cunoști pe Dumnezeu. Și când sufletul tău va fi strâns legat de Dumnezeu, atunci nu vei avea de ce să te îngrijorezi. Atunci tu Îl vei chema, pe Dumnezeu în rugăciune, și El îți va răspunde.
Toți oamenii să trăiască în ascultare de Dumnezeu, și nu după capul lor, nu după gusturile lor nesănătoase.

| adam7 a răspuns:

Problema nu e să te înțeleagă soțul, problema e să înțelegi tu ca ești geloasă și greșești.
Asta înseamnă ca nu ai încredere în tine și mai înseamnă ca unele lucruri nu le poți controla.
Dacă nu va fi o colegă la birou, poate fi o clientă sau vânzătoarea de la peco etc
Ține de soțul tău dacă îți e fidel sau nu,

| darrio2007 a răspuns:

Tu ar trebui sa intelegi nu el pe tine. In drumurile lui, imposibil sa nu mai fi intalnit si alte femei. Dacă nu ai incredere in el, ai probleme.