| Anays45 a întrebat:

Sunt despărțită de tatăl copiilor mei am 2 copii băiatul are 2 ani și fetița 6 luni eu acum locuiesc la mama ea ma ajuta mult cu copii doar ca eu și tatăl copiilor vrem sa încercăm sa ne înțelegem pentru copii.Ce ar trebui sa facem sa avem o relație de prietenie acum ca neam despărțit și avem 2 copii totuși?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice relatie de dusmanie se poate ameliora si chiar intoarce, spre prietenie, chiar profunda! Diplomatia buna conteaza.
Re-aduceti-va aminte clipele frumoase din viata comuna si discutati CALM si pe cele rele!
Astfel de discutii va vor calma ura si vor putea fi baza unei relatii lungi, chiar pana la batranete!
Jocul comun cu copii este de asemenea foarte important!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand te desparti de cineva pe care nu-l mai placi si nu-l mai vrei in viata ta, este o ineptie si ilogic sa vrei sa-l ai in viata ta ca prieten.
Adica atunci cand iti era sot il urai si acum il placi?

| ioana748 a răspuns:

Sa discutati pe tema copiilor, sa urmăriti binele lor, sa stie ca sunt iubiti de ambii părinți chiar daca acestia s- au despartit.
Sa va respectati si sa gasiti o cale de mijloc pentru echilibrul copiilor.

| Cipi1212 a răspuns:

Puteți încerca să fiți prieteni.

| MountainRiver a răspuns:

Să vă respectați și iubiți?!

Cred că ăsta e unicul mod în care se poate trăi în cuplu.

Important e însă, doar ce vreți voi. Dacă întradevăr asta vă doriți e ok. Dar doar dacă sunteți siguri 100% că asta vă doriți, altfel, nu va merge și doar veți distruge și mai mult viețile copiilor. Deoarece uneori e mai rău să stai cu cineva pe care nu iubești sau cu care numai te cerți sau nu ai nimic în comun, doar de "dragul copiilor". + că, copiii vor simți, vor simți tot. Adică vor simți sacrificiul vostru, dar dacă totul e ok în final, vă va iubi și ei și vor învăța că da, iubirea există, dar că pentru ea se fac sacrificii.
Însă și dacă nu va merge, dar voi tot vă sacrificați, luptându-vă doar să stați în acea relație, copiii vor simți și vor învăța (să zicem mai ales o fată) că trebuie să facă orice sacrificiu pentru o relație și că orice s-ar întâmpla să rămână acolo (ca spre exemplu, cum am spus, o fată care poate e bătută zilic, dar ea va rămâne că doar asta a văzut la mama și la tata, 2 oameni străini dar care se luptau cu ce puteau, pumni, picioare, țipete, înjurături să nu plece).
Pe scurt ce vreau să spun e că aveți grijă de ce luați această decizie și nu faceți "doar de dragul" copiilor să meargă o relație, pentru că, orice fac părinții, copiii simt și cum simt și ce îi învață părinții, asta duc mai departe copiii.

| MarYaNM a răspuns:

Rezolvarea e simpla. Necesita o f**ere impreună cu el si totul se rezolva.