| I089didi a întrebat:

Sunt în anul 2 la Drept și din cauza restanțelor acumulate sunt pe punctul de a repeta anul. Deși tot ceea ce fac este să învăț, dar rezultatele nu se văd. Tata este foarte supărat pe mine. Mi-a reproșat că a investit în educația mea și că eu dau cu piciorul și că nu îmi dau interesul. Că este de vină prietenul meu că de când sunt cu el, eu sunt schimbată. Prietenul meu chiar mă susține și îmi spune să continui această facultate dacă am început-o. Situația este critică și sinceră să fiu m-am săturat să mă prezint în examene și să mi se spună ai învățat mecanic, mai bine nu te prezentai și alte expresii venite din partea anumitor profesorii. M-am gândit că îmi schimb facultatea, să încerc ceva nou, poate nu este pentru mine acest drum. Și doresc să îmi găsesc ceva de muncă, să le dovedesc tuturor că pot să fiu independentă financiar. Cum îl fac pe tata să înțeleagă? Deși îmi spune că se îmbolnăvește dacă mă retrag de la Drept. Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Incearca sa inveti impreuna cu cineva, sa te asiguri ca intelegi ce inveti, asa e la dreot, greu.

| mODIN a răspuns:

"Că este de vină prietenul meu"

O sa scapi de probleme in momentul in care nu mai dai vina pe altii. Pe bune acum, prietenul tau e de vina ca nu ai note bune? Suna rezonabila chestia asta in vreun fel?

| ioana748 a răspuns:

Of, pai daca esti la o facultate pe care nu ai ales o tu, normal ca nici nu esti interesata sa acumulezi cunostinte in domeniul respectiv.
Nu trebuie sa dovedești nimanui nimic, trebuie sa reusesti sa fii independenta si linistita in viata ta.
Cu tot respectul pentru parintii care te au crescut, tu ai dreptul la viata in viata ta.
Asa ca job, chirie si te gandesti ce ti ar placea sa studiezi daca doresti sa urmezi o facultate.
Visele tatalui tau sa le implineasca dansul din pozitia lui.
Nu esti tu datoare sa urmezi visele nimanui.
Toate cele bune si multa bafta in tot ceea ce doresti TU sa faci.
Drum cu lumina si sa fii om corect si de nadejde, indiferent de job.
❤️

| adryang78 a răspuns:

Altul care pune aiurea presiune pe copil. Dacă ar fi să ghicesc, aș zice că ai dat la Drept fiindcă așa au vrut părinții tăi, hmmm?
Sincer, reproșurile astea cu "am investit în educația ta" mi se par meschine și chiar o formă de șantaj sentimental.
Îmi pare rău, dar nu ai cum să-l faci să înțeleagă. Părerea mea. Se vede că gândește limitat. N-o să fie ușor, dar eu aș zice să schimbi macazul până nu e prea târziu. Alege o facultate care te atrage, pe care să o faci din plăcere și interes, și rezultatele se vor vedea. O să fie greu să și muncești, dar nu imposibil.
Succes!

| LisaJulie a răspuns:

La ce facultate vrei sa mergi?

| Madaxo97 a răspuns:

Nu e bine că ai făcut doar la insistențele tatălui tău, și dacă termini facultatea cu greu, chiar nu pari făcută pentru meseria de avocat, ceea ce înseamnă ca nu vei fi un avocat foarte bun si nu vei avea succes, dacă până și profesorii și-au dat seama ca înveți mecanic și nu de placere, poți să îi spui tatălui tău asta. Dacă te retragi acum, e irelevant, 2 ani i-ai pierdut deja. Dacă tu crezi ca poti să continui, ca mai ai voința și energie sa termini această facultate, tu știi. Dacă vrei sa renunti, renunță, nu mai face doar că așa vrea tatăl tău. Am o cunoștință, o fată care a făcut școală postliceala sanitară și o facultate în domniul IT pe care a abandonat-o în anul 2 pentru ca îi era foarte greu si nu se descurca, nu era pentru ea, ambele școli făcute la insistențele părinților, ani întregi pierduți degeaba pentru ca nu vrea sa profeseze in domeniul medical unde are diplomă și în prezent lucrează la un job normal post de necalificat. Nu face si tu același lucru, să faci o facultate degeaba din care nu înțelegi nimic oricât ai învăța iar când termini să nici nu poți să profesezi pentru ca nu ai competențele necesare.
Tatăl tău să meargă el la facultate dacă crede că e așa ușor să își realizeze acest vis, e doar o mândrie stupidă pentru el, face asta ca să aibă cu ce se lauda la rude si vecini, ca fata lui a terminat Dreptul, dar ei nu stiu adevărul. Eu îl înțeleg și pe el într-un fel, că vrea ce-i mai bun pentru tine și a încercat să te ducă pe acest drum catre o cariera de succes, dar dacă nu se poate, nu e să fie, asta e, nu trebuie sa dramatizeze atât.
Dacă ai totuși alt plan și te atrage altă facultate în alt domeniu, te poți duce in altă parte și gata, tatăl tău ar trebui să fie mândru oricum, orice facultate ai face.

| Cipi1212 a răspuns:

E mai bine să încerci ceva nou. O facultate mai ușoară.