| Adelina4444444 a întrebat:

Sunt însărcinată, i-am zis soţului meu şi el spune să fac avort. Eu nu vreau să fac, îmi doresc copilul, el zice ca nu e pregatit să fie tată, nici eu nu sunt pregătită sa fiu mamă dar îl doresc pe bebe.Voi credeţi ca ar trebui sa fac avort sau sa pastrez sarcina? Credeţi ca ar trebui sa fac ce zice sotul meu?

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu trebuie sa faci ce zice sotul. Corpul tau nu este decizia "voastra", este doar a ta.
Decizia voastra era protectia. Acum nu are decat sa-si asume alegerea.

| VoidEternal a răspuns:

Ori a crescut brusc natalitatea in Romania, ori avem un troll obsedat de sarcini dorite/nedorite, care își face 5 conturi pe zi...

| AliGab a răspuns:

In niciun caz sa nu faci avort. Este foarte clar ca tu iti iubesti sotul, dar el pe tine nu, altfel ar fi dorit copilul. Cum Dumnezeu sa fii intr-o casnicie si sa vrei sa iti omori copilul cu cel pe care pretinzi ca il iubesti (ca din iubire presupun ca v-ati casatorit)?! Ii poti spune ca este prea tarziu si ca doctorii nu te mai lasa sa faci avort (dupa 10-12 saptamani niciun doctor nu se mai baga sa faca avort pentru ca este pasibil de puscarie)

| Madaxo97 a răspuns:

Nu face avort dacă tu nu vrei, nu te lăsa influențată de el, fa ceea ce simți tu. Dacă nu e suficient de bărbat să își asume răspunderea pentru copil, mai bine scapă de el, e un imatur si iresponsabil, trebuia să te protejeze în primul rând dacă stia că nu vrea bebe.

| Cipi1212 a răspuns:

Ar trebui să să hotărăști ce este mai bine pentru tine.

| adam7 a răspuns:

Ar trebui să faci ceea ce simți tu!
Ca femeie, nu omori un suflet ca așa vrea soțul.
Gândește bine dacă poți duce sarcina la capăt și responsabilitatea de a crește un copil și apoi hotărăște ce și cum.
În altă ordine de idei, niciodată nimeni nu e pregătit să aibă copil indiferent de vârstă și ce situație financiară are.
Cred ca dacă apuci să naști, nu l-ai mai da pe toți banii din lume!