| maria76c5 a întrebat:

Sunt intr-a VIIIa. Ma gandeam daca la filologie vin cei care au avut media mica sau cei care sunt pasionati de materiile umane? Si daca eu imi doresc sa fac facultatea de istorie sau psihologie, merita sa ma chinui 4 ani cu materiile exacte doar pentru ca acolo sunt cei cu mediile mari? Daca pot cei care au terminat sau sunt in liceu sa imi zica cum este...

2 răspunsuri:
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Pai e gresita ideea ca la filologie merg cei cu medii mici.Parerea mea e sa inveti ce-ti place. Spre exemplu, in orasul meu natal, cele mai pretentioase doua licee sunt unul Real si unul Uman.Acolo se intra doar cu medii peste 9.Asa ca nu poti sa crezi ca numai la Real se invata sau mai stiu eu ce. Te-ai gandit ca optand pentru real s-ar putea sa fii printre cei mai slabi la invatatura? Facultatea, cred ca e prea devreme sa te gandesti acum la ea.In liceu optiunile ti se schimba. Te maturizezi, iti faci eventual prieteni cu care ai vrea sa ramai si pe perioada facultatii, poate acum pari de neclintit in decizia ta privind facultatea dar vei vedea ca am dreptate.Mult succes!

| mariaw a răspuns:

Nu te lua neaparat dupa medii. Da unde iti place(de aia sunt si asa de multe profiluri, sa multumeasca asteptarile cat mai multor elevi-deci de ce sa nu profiti?). Nu e totul batut in cuie. Daca iti dai seama ca nu e tocmai cum ti-ai imaginat, te poti transfera la un alt proil chiar din al doilea semestru. Si apoi facultatea pe care o urmezi nu trebuie sa fie neaparat legata de profilul din liceu, rareori ajungi intr-a 12-a cu aceleasi idealuri pe care ti le-ai format in clasa a 9a. De exemplu consc multi care sunt la stiinte sociale(profil uman) si dau la medicina. Deci momentan fa ce-ti place si nu-ti mai planifica in amanunt viitorul