| newlife111111 a întrebat:

Sunt la zeci de mii de km de tara, parinti, catel, fosta viata, lucruri care acum sunt doar o amintire.astept noaptea ca sa visez si sa nu mai am inima zdrobita.merg pe strada si am lacrimi in ochi.credeti ca sinuciderea ar fi o solutie pentru a scapa de acest chin?

Răspuns Câştigător
| deeaitzu a răspuns:

Buna.nu sunt in masura sa-ti dau un sfat, pot sa-ti zic doar ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare cu a ta.si eu sunt departe de casa, si stiu cum e.sinuciderea nu e o solutie de-a trece peste,din contra, va fi mult mai rau, la fel cum au zis si ceilalti.desi am cu mine sora,cumnatul, sotul. uneori, doar parintii ma pot alina.am avut parte de multe neplaceri aici, si la fel ca tine, nu ma pot intoarce in tara.la mine,e vorba de situatia materiala,la tine poate e altceva.iar atunci cand ma ia dorul de casa, astfel incat nimeni nu are ce sa-mi faca, mi-e de-ajuns sa aud vocea parintilor.si ma linistesc, si mai trece o zi.si eu m-am acomodat foarte greu,si in fiecare pas pe care il faceam, fie el chiar si un pas bun, eu nu-i vedeam valoarea.si de foarte multe ori,ziceam ca decat departe, mai bine dincolo.dar am invatat cu timpul, ca atunci cand ti-e mai greu dumnezeu te ajuta si-ti da putere sa mergi mai departe.trebuie doar sa-ti recapeti increderea in el.pentru ca d-zeu iti da atat cat poti duce, niciodata mai mult.si in situatiile grele, cum ar fi dorul de casa, imi zic doar atat:trebuie sa trec si peste asta.plang,sun acasa, si pe urma ma simt mai bine.si am puterea de-a merge mai departe.tot ce trebuie sa faci tu acum,e sa-ti scoti ideea sinuciderii din cap, si sa vezi ca cineva vegheaza asupra ta mereu. daca poti invata cava din povestea mea, as fi foarte bucuroasa.si sper sa revii cu cateva cuvinte, si ne spui ca te-am putut ajuta cu vorbele noastre.multa sanatate

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, sinuciderea e calea pentru a-ti duce sufletul in infern si acolo e mult mai rau. Tu schimba-ti ideea de a nu comite acest pacat si vreau sa citesti asta: http://psiholistic.ro/blog/2011/03/a-fi-sau-a-nu-fi-pozitiv-sau-negativ/ ai sa vezi ca o sa ai alta viata dupa ce vei afla acel mister.

| superdorex a răspuns:

In nici un caz! Viata e frumoasa si merita traita la maxim, sa beneficiezi de tot ce e frumos si special din jurul tau! Ce sa faci dincolo? Nimeni nu s-a intors sa ne zica ce bine sau rau e pe acolo...Nu se merita sa fii curios cum ar fi dincolo! Ce crezi ca rezolvi sa faci acest gest necugetat? Vei vedea ca va iesi el soarele si pe strada ta, fruntea sus Dumnezeu isi va intoarce fata si catre tine! Multa Bafta!

| Esperança a răspuns:

Sinuciderea este un gand pe care ti-l pune diavolul in cap. Sinuciderea nu este o solutie deoarece nu scapi de chin, ci dai de altul si mai mare pe lumea cealalta. Eu zic sa ridici fruntea sus si sa vezi si partea buna a lucrurilor!
Asa este viata cu bune, cu rele. Acum daca de fiecare data cand cadem ramanem jos si nu ne ridicam unde ajungem? Trebuie sa ai credinta in Dumnezeu numai El te poate ajuta sa scapi de acest chin. Gandeste-te bine inainte de a face orice!

| AshuraElric a răspuns:

Sinuciderea ar putea fi o solutie,dar nu cea mai inteleapta. whistling Nu e ca si cum s-ar sfarsi totul odata cu schimbarea locatiei, din contra, e un nou inceput.Iti va fi dor de plaiurile natale,de familie etc.un an,poate doi...dar atunci cand te vei acomoda si vei cunoaste persoane cu care sa-ti faca placere sa stai de vorba, poate alti romani, nu te vei mai simti singur.Inceputul este cel mai greu, apoi, totul trece de la sine.

| Tania a răspuns:

Uf stiu ca este foarte greu.Eu am stat intr-o tara straina maxim o luna si mi-a fost foarte greu si stiu cam cum te simti.
Am si eu o prietena in aceiasi situatie.(Daca esti Steluta,stai linistita mai vb pe fb pe mess).
Nu te sinucide, nu este o solutie, poate vor urma zile bune si ai sa te bucuri ca nu te-ai sinucis.
Sunt omeni care dorm pe strada care au ramas fara maini sau picioare ei ce sa mai zica.
Sa sti ca intotdeauna poate fi mai rau.Stai linistita.Probabil esti tanara si ai viata inainte!

| GandesteLogic2011 a răspuns:

E SIMPLU. Intoarcete unde iti este inima. Fi o selectie naturala sau Obisnuiestete in noul loc

| newlife111111 explică (pentru GandesteLogic2011):

Nu pot sa ma intorc,nu sunt un ucigas sau un violator dar nu pot sa ma mai intorc in tara, iar ca sa ma obisnuiesc in columbia e cam greu, deci?

| yiby a răspuns (pentru newlife111111):

Buna! Eu cred ca TU AR TREBUI SA TE BUCURI CU ADEVARAT DE VIATA, deoarece oricum e SCURTA. As vrea sa intelegi foarte bine ca VIATA este un DAR de la DUMNEZEU. Si e pacat ca noi sa ne gandim la aceste lucruri obscure, in timp ce altii ar fi dat orice pentru a scapa cu viata dintr-un accident, sau de o boala. Trebuie sa recunosc ca e greu sa iesi invingator din orice batalie, insa Dumnezeu ne ofera suportul spiritual sa traversam toate necazurile.

| dana85 a răspuns:

Daca viata ta e atat de grea pe taramuri straine si, uneori, nu intrevezi alta alternativa decat sinuciderea, inseamna ca intoarcerea in tara e o pedeapsa mai grea decat moartea? Sau de ce nu o iei in calcul? Nu are logica felul in care gandesti.

| a1doru a răspuns:

Inceputul e mai dificil, atunci canad emigrezi. dupa 1 an, 2, sa vezi ca nu-ti mai vine nicimacar sa-ti mai amintesti de romanica.

| xAbb a răspuns:

Nu,ar fi total gresit. De ce ai vrea asta? :| Iti imaginezi cata suferinta le vei aduce celor care te iubesc? :| Cu timpul te vei invata...

http://www.facebook.com/....../photo.php

| alexandru1991 a răspuns:

In nici un caz sinuciderea nu e o solutie. Fiecare mai cadem in cate o depresie adanca din care iesim greu...dar odata ce ai o viata de trait de ce sa te sinucizi. Asta ar insemna lasitate si ai da inapoi, ai pierde tot ce ai dobandit pana acum si ii faci si pe cei care te iubesc sa sufere. Moartea nu e o alternativa. Infrunta orice problema cu incredere indiferent de deznodamant, nu te lasa prada depresiei.

| Aleeeeeexandra a răspuns:

O solutie ar fi sa te intorci in tara daca se poate asta, sau sa astepti pana te vei intoarce.
Nu sinuciderea.

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Ai mai vrut sa te sinucizi si acum aproximativ 2 saptamani, ceva de genul! Nu ai nevoie sa faci asemenea lucru, nu este firesc! Eu nu ma pot compara cu tine, sunt doar la cateva sute KM departare de casa, familie, nepotelul meu langa care mi-am dorit sa fiu dar nu pot, il vad cum creste de la distanta, la camera web. mi se frange sufletul! Si eu am avut zile bune si rele. Gandeste-te ca sunt altii mai necajiti ca tine, care nu au familie deloc, care nu au la ce sa se gandeasca, si-ar dori sa aiba pe cineva la care sa se intoarca ...candva... Eu cand am astfel de momente ma imbarbatesc stiind ca sunt si altii in situatia mea, chiar mai rau si traiesc, sunt bine si sunt puternici, eu de ce sa fiu las? De ce sa nu lupt? La fel trebuie sa fii si tu! Cand te simti deprimat incearca sa te gandesti la altceva! Gandeste pozitiv, zambeste mai des, fii cineva! Nu esti singur, nu uita niciodata, acolo sus Cineva vegheaza asupra ta neincetat!
Te salut si iti urez o zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce rezolvi cu sinuciderea? la parintii tai nu te gandesti? de ce nu te poti intoarce in tara? ce ai facut atat de grav incat sa nu poti sa mai vii inapoi in tara? infrunta viata, nu fii las, sigur esti tanar ai toata viata inainte, fii tare ca viata e grea.

| cutremur a răspuns:

Nu,la sinucidere nici sa nu te duca gandul. dupa cum spun si ceilalti, o sa scapi de un chin si o sa dai de unul mai mare de N miile ori.Fruntea sus si doamne ajutawinking