| deziluzie a întrebat:

Sunt Maria, cea care a cerut un sfat referitor la decizia de a divorta dupa cei noua ani.Imi cer scuze ca nu am explicat mai bine ceea ce-mi doresc sau ceea ce am trait pana acum. Vreau sa intelegeti ca nu am pe nimeni, nu sunt indragostita de cineva anume, ci datorita modului in care am trait atatia ani alaturi de sotul meu, fara sa pot iubi, ma simt goala pe interior, simt nevoia de a iubi si de a fii iubita.Nu mai pot traii fara dragoste, fara sa daruiesc si sa primesc.Am spus ca tanjesc dupa acest sentiment deoarece inainte de a ma casatorii am simtit ce inseamna sa iubesti si sa fii iubita...insa, nu alaturi de sotul meu.Il respect si-mi doresc sa-si gaseasca pe cineva pentru a nu fii nevoit sa sufere, chiar am incercat sa-i caut eu pe cineva... dar nu mai am rabdare, simt ca ma imbolnavesc. Pentru ca nu simt nimic in afara de mila pentru el nu-l mai suport.Nu suntem compatibili din nicio privinta, nu avem principii comune. Sunt o persoana statornica si responsabila, dar am ajuns la capatul puterilor.INTREBAREA ESTE LA MINE CINE SE GANDESTE CAT SUFAR? Poate voi aveti mintea libera si puteti sa-mi raspundeti gandindu-va cum a-ti fii ractionat daca a-ti fii trecut prin asa ceva. Va multumesc tuturor celor care-mi raspundeti, indiferent de raspuns.

Răspuns Câştigător
| stephie21 a răspuns:

Nu te mai pune pe locul 2, pentru ca asta faci te gandesti la sotul tau sa nu sufere, dar el se ganseste la tine? Explica-i situatia, fa-l sa inteleaga ca nu-l iubesti ...trebuie sa inteleaga, nu poate fi atat de egoist sa se gandeasca doar la suferinta lui! Cand iubesti, doresti ca persoana iubita sa fie fericita chiar daca nu va fi langa tine... el ar face asta pentru tine? Intreaba-l!
Ai dreptul sa iubesti si sa fii fericita! Prin urmare, orice decizie vei lua va fi pentru inima ta si nu vei gresi!

10 răspunsuri:
| Leea1234 a răspuns:

Greu!
eu nu stiu cum ai rezistat 9 ani langa o persoana pe care nu o iubesti, ma refer la dragostea dintre un barbat si o femeie!
ca tu de iubit, il iubesti, dar nu ca pe un sot...mai mult ca pe un prieten drag, am ajuns la concluzia asta, pentru ca ai spus ca stai cu el din mila...deci nu ti-e indiferent!
dar eu cred ca e mai bine sa pui punct acum!
inca esti tanara, si ai viitorul inainte!
lasa conceptiile lu bunica...ca nu esti prima si nici ultima care divorteaza!
lasa-l si cauta-ti un barbat pe placul tau, unul care sa te faca sa te intorci acasa cu drag!

| Ruxy a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa faci ceea ce simti. Nu stiu povestea voastra in detaliu, ca sa iti pot da sfaturi, dar cel mai bine e sa iti asculti inima. Sa nu iti pese de ce o sa se auda apoi... oameni rai o sa gasesti peste tot. Important e ca tu sa fii fericita si implinita. Si daca el nu e omul care sa iti ofere ce vrei tu, atunci vorbeste cu el, explica-i ce simti...si daca tine la tine catusi de putin, va intelege si iti va respecta decizia.
Mult noroc si mai ales, multa iubire!

| georgica29 a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa-ti sacrifici viata cu un barbat care nu il iubesti. gandeste-te ca ai decat o viata si ar trebui sa o traiesti asa cum crezi ca este mai bine pentru tine si anii de acum nu se mai intorc.nu trebuie sa-ti sacrifici viata langa un barbat care nu-l iubesti.mult noroc si ai incredere in tine caci nimeni nu trebuie sa decida in locul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa mai stai cu el, doar din mila. Sper ca nu sunt si copii pentru ca ei vor fi cei care sufera. El isi va gasi cu siguranta o femeie potrivita cu el si va fi fericit, sunt convinsa ca ii faci un bine, altfel s-ar fi complacut in postura unui sot care cerseste dragoste sotiei. Si el are dreptul sa fie fericit. Tu, sper sa iti gasesti un barbat care sa iti acompanieze pofta de viata, de actiune si fericire. Pleaca cat mai repede si gaseste-ti linistea si fericirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e mecanismul gandirii tale? Tu actionezi din mila? Ai incercat sa-i gasesti pe cineva? E absurd! Rupe-te, cat mai ai mintea intreaga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

POT SA ZIC CA ESTI INTR-O SITUATIE DIFICILA!
Daca intre voi nu e nimic... daca nu te iubeste nu ai cum sa simti in inima ca il iubesti.cum ziceam daca nu te iubeste iubeste pe altcineva! Eu asi propune sa vb mai intai cu el... daca nu se poate purta o discui cat timp esti cu el incearca sa-ti gasesti pe cineva! Stai cateva luni cu "noul" prieten sa vezi daca e jumatatea perfecta! Daca vezi ca merita sa iti duci viata inainte vb acasa cu sotul si poate un scandal. si divortul! Apoi te mariti cu "noul" barbat! Si incearca sa dai tot ce poti u mai bun pentru al avea toata viata si nici o alta femeie sa se bage intre voi! Sper ca parerea mea a fost de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@turcud - Multumesc pentru sfat, nu spun ca nu merg, insa te rog sa-mi explici care-i rationamentul? Daca am nevoie de un duhovnic, am pentru cu totul si cu totul alte motive. Duhovnicul nu poate sa ma determine sa-l iubesc. ori sa-mi compromit intreaga viata.Sincer nu stiu cate persoane ar fi asteptat 9 ani sa se infiripe ceva ...numai de dragul de a nu face pe altcineva sa sufere, sacrificanu-si propria persoana, propriile sentimente, vointe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inchipuie-ti cat de egoist poate fii, iti dau un exemplu pur.Am vb cu el i-am explicat faptul ca nu sunt fericita, ca nu mai pot traii asa, ca nu-l iubesc si ca daca in toti acesti ani nu s-a schimbat nimic sunt slabe sanse sa ne iubim de acum incolo. Dupa ce m-am trudit sa-l fac sa inteleaga faptul ca nu simt nimic pentru el si ca ar fi mai bine sa-si gaseasca pe cineva cat de curand pentru a trece mai usor peste momentul despartirii, m-a intrebat "vrei sa facem dragoste"...Acum sunt eu tampita sau un om normal in aceste conditii ar fi incercat sa repare relatia respectiva, sa vada daca mai poate exista ceva si mai apoi sa treaca la o faza de genul.

| vincentiu a răspuns:

Buna seara deziluzie. Eu sunt in aceeasi situatie cu sotia mea, dupa 19 ani. Ce mai zici de asta? Nici eu nu stiu pe ce drum sa o iau. Astept vesti de la tine.

| turcud a răspuns:

Te rog fierbinte sa mergi la un duhovnic bun! Sfaturile lui au sa te trezeasca la viata. Te rog din suflet nu amana nu ai nimioc de pierdut.