| anonim_4396 a întrebat:

Sunt maritata si de o vreme relatia cu partenerul nu mai este ce a fost. In viata mea recent a aparut un barbat binenteles si el insurat; i-am acceptat intalnirea si ne-am apropiat foarte mult unul de celalalt.
Intrebarea mea este ce sa fac? Oare daca fac bine? pentru ca ma mustra constiinta

Răspuns Câştigător
| marina_7216 a răspuns:

Eu consider ca ar fi bine sa o termini cu acest barbat, pentru ca ii faci rau si lui si tie chiar daca acum va este bine la amandoi. cat despre sotul tau, incearca sa il faci asa cum ai vrea tu sa fie si el poate fi mai bun decat celalalt barbat.este sotul tau si eu zic ca poti si ar fi bine sa iti faci relatia cu el asa cum iti doresti pentru ca poti si asa se cuvine...eu as vrea sa pot sa o fac cum vreau dar eu am limite.nu sunt inca casatorita dar in nici un caz nu as l-as parasi chiar daca nu este chiar cum vreau eu, il fac eu sa fie si crede-ma ca merge si astfel se v-a strange si mai mult relatia voastra, vei fi mandra de ea pentru ca simti ca ai facut ceva ce nu multe femei fac. casatoria este o binecuvantare si Dumnezeu stie sa te rasplateasca de 10 ori mai mult! Bafta!

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm, e trist cand o femeie isi inseala sotul, pentru ca asa cum se spune "femeile insela cu sufletul!" deci.intrebarea ar fi ce rost mai are relatia cu sotul daca ti-a iesit atat de tare din suflet incat sa il inseli?

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Nu faci bine...pentru ca distrugi dintr-un foc doua familii...nu crezi ca e cam mult? Daca nu te mai intelegi cu sotul tau, va despartiti amiabil si fiecare o ia pe drumul lui...si abia de atunci vei vedea care ti-e urmatorul ales!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doua lucruri rele dintr-un foc.relatia cu el practic o ajuti sa se destame mai repede si nu-i mai dai nici o sansa, si mai ajuti o casnicie sa-si dea foc la valiza.sincer asculta mai mult constiinta si cauta sa nu mai ranesti pe nimeni ca apoi se intoarce inpotriva ta.gaseste sau regaseste momente care sa te apropie de sotul tau, reaprinde focul din iubirea voastra. plecati undeva intr-un concediu poate va ajuta.
iubitiva mult

| emanuela_7068 a răspuns:

Constiinta spune adevarul intotdeauna. dar cred ca in sinea ta te framanti cu privire la relatia dintre tine si sotul tau...se merita sa te intorci la el, stiind ca nu mai esti implinita emotional, sexual etc?
te intreb: de ce crezi ca s-a indepartat el de tine? de ce s-a racit fata de tine? lucrurile negative dintr-o relatie sunt greu de trecut cu vederea.totusi, daca nu ierti, dragostea se raceste, si incet isi face loc ura, indiferenta, judecata celuilalt etc. Iarta-l pentru ce ti-a gresit.Stati de vorba sincer, fara cearta, si spune-i deschis ce te doare, ce e in inima ta. Orice barbat stie sa asculte cand spui ceva din suflet, si nu cu duh de cearta.Sunt sigura ca sotul tau e la fel.Vei fi uimita sa vezi ca si el isi doreste sa rezolve dar nu stie cum.Barbatii nu sunt foarte comunicativi in casnicie.
Raul vine de la sine, dar pentru ceva bun trebuie luptat.
Cum lupti tu pentru casnicia ta? e mai usor sa pleci indiferenta sa cauti in alta parte ce nu mai gasesti acasa, dar gandeste-te, oare el nu ar fi indreptatit sa faca acelasi lucru? oare de ce nu o face deja?
Daca vrei sa reaprinzi dragostea si intelegerea in casnicia ta, comporta-te ca o persoana indragostita fata de el, manifestati dragostea fata de el: prin fapte macar (daca prin cuvinte tie mai greu momentan). Fi atent cu el, asculta orice are el de spus, nu il contrazice, da-i importanta, lauda-l... fa-i surprize frumoase...sa vezi ca se va schimba...si te vei schimba si tu.
Dumnezeu sa te ajute! Numai Dumnezeu poate schimba sufletul unui om, tu poti ajuta la schimbare prin comportamentul tau.Succes!

| ada a răspuns:

Nu faci bine...Gandsete-te la faptul ca ai putea fi tu in locul sotului tau sau sotiei prietenului tau...Nu cred ca ar fi deloc placut pentru tine... Daca vrei sa iti salvezi casnicia si implicit sa salvezi casnicia prietenului tau, atunci cred ca ar trebui sa te opresti...Eu nu vreau sa te condamn pentru ce ai facut, ci doar iti dau un sfat prietenesc...Degeaba te mai mustra constiinta... Iar daca ai constatat ca relatia cu sotul tau nu mai merge, atunci divorteaza, dar nici facand un joc dublu nu poti trai...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Rutina si dezinteresul macina calitatea unei relatii! Trebuie efort, vointa, dar si dorinta bilaterala de a Reconstrui, reinventa, remodela, etc, dace se mai poate! Raspunsul e, totusi, in sufletul si mintea ta, nu la noi! Sincer!

| cribus a răspuns:

E un joc periculos! ai intrebat daca faci bine, raspunsul ti l-ai dat chiar tu din moment ce ai mustrari de constiinta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine umbla dupa doi iepuri nu prinde nici unul

| pulcino a răspuns:

Eu am o relatie cu un barbat insurat lucram impreuna suntem toata ziua impreuna, dar cind vine ora sa plece la sotie eu sufar, incearca sa nu faci greseala care am facut-o eu, chiar daca iti arata ca te iubeste

| camelia_1697 a răspuns:

Ai pus o intrebare la care de fapt ai raspuns singura, nimeni niciodata nu cred ca o sa-ti spun ca adulterul este OK, daca lasi la o parte remuscarile, si vei continua aceasta relatie, unde crezi ca va duce? La un posibil mariaj? Si daca da de ce crezi ca relatia ta cu un alt barbat va fi mai buna decat actuala ta relatie? Sau poate doresti doar o aventura, dar revin si te intreb la ce bun?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia sa fi facut el la fel cu o femeie, in timp ce tu credeai cu disperare ca el te iubeste numai pe tine... nu te supara, orice probleme ati avea, luptati impreuna.nu da bir cu fugitii la altul doar pentru ca e mai nu-stiu-cum decat sotul...pai asa, s-ar insela toti de pe terra unul pe altul tot timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este sa pui capat primei relatii si sa continui cu cel ce te implineste, ce te face sa te simti cu adevarat importanta speciala dorita.