| dantiberiu269 a întrebat:

Sunt o persoana rea.Parca nu ma sunt eu cel de dinainte.Acum am devenit mai orgolios, mai distant de persoanele din jurul meu; nu mai le ajut si nu mai tin la ei cu obisnuiam sa o fac.
Si toate astea au un efect masiv asupra mea.Acum parca nimeni nu ma mai intelege, nimeni nu mai tine la mine.Majoritatea prietenilor mei s-au indepartat,dar pe buna dreptate.
Nu stiu ce sa mai fac. Vreau sa fiu eu,cel de dinainte cand tineam la ei neconditionat, cand ii ajutam fara sa-mi ceara, cand intr-adevar eram o persoana mai buna. Nu stiu ce sa mai fac. Sunt foarte dezamagit de mine.

Răspuns Câştigător
| AnaBejenaru a răspuns:

Nu stu daca ma crezi, dar te inteleg perfect.Si eu sunt la fel acum, probabil pentru ca am crescut, si nu mai tin cont de unele lucruri, trebuia sa ma maturizez, si chestia este ca sunt mult mai imatura ca inainte.Lucrurile astea se intampla cu un motiv, nu devenim asa pentru ca noi vrem asta, nu este vina noastra, este vina persoanelor din jurul nostru, persoanele care ne-au dezamagit si ne-au facut sa fim egoisti.Cred ca esti mult prea dur cu tine, bunatatea are un loc special in constiinta fiecaruia, si daca gandesti pozitiv, si renunti la pesimismul asta, o vei gasi.

8 răspunsuri:
| larisalary12 a răspuns:

Stiu cum e.
toate astea vin si trec o data cu varsta si orice adolescent are perioada asta in viata

| lascudaniel a răspuns:

Poate treci printr-o perioada mai proasta...ai rabdare cu timpu ai sa treci peste, incearca sa fi mai bun, sa nu te mai enervezi repede, sa pui mai mult suflet in ceea ce faci.Bafta happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Nu aş crede că eşti chiar aşa de rea cum spui, faptul că recunoşti că faci unele fapte mai putin bune, te arată că ai de papt calităţi bune. posibil te afli în perioada adolescenţei şi asta explică unele lucruri. Dar în acelaşi timp e bine că ai dorinţa de a face schimbări, eşti de laudă. Cu puţină răbdare şi efort străduieşte-te să-ţi formezi din nou obiceiurile bune ce le aveai, poate chiar să faci şi alte îmbunătăţiri. Chiar dacă nu-ţi va reuşi din prima, nu ceda. Faptul că vei pierde o bătălie nu înseamnă neapărat că pierzi şi războiul. Iar următoarea informaţie sper că te va ajuta să înţelegi ce se întâmplă cu corpul unui adolescent.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008098.
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti intr-un dezacord cu tine insuti. Asta este, se mai intampla. Este bine daca incerci sa fii de acord cu tine insuti.
Oamenii din jurul tau nu si-au schimbat atitudinea din cauza ta, ci pentru ca asa sunt ei. Fiecare are momente mai bune sau mai nasoale. Incearca sa nu mai aplici "judecati" nici tie insuti si nici altora. Fa pace cu tot si mergi mai departe.

| Demonull a răspuns:

Bate palma nici eu nu mai cunosc pe nimeni s-a dus acel „suflet bun" cand am fost dezamagit de oameni si am dezamagit.Acum prefer sa dezamagesc doar eu

| milan9 a răspuns:

Suntem intr-o continua evolutie spirituala. Ea poate fi de progres sau regres... Important este ca nu ai pierdut reperele, nu ai pierdut "simtul" datoriei, bucuria de a face bine, asteptarile de a simti satisfactie in cazul ajutorului oferit celorlalti... happy

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de „nelinişte", de „dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte „aşezări" a „lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine in privinta lucrurilor de mai sus... happy

| Anastasia1997 a răspuns:

Hey,poate te-a afectat ceva incat te.ai transformat in alt om,cu alt caracter fara sa vrei si eu sunt uneori asa cand ma cert cu toti din jur si zic gata nu imi mai pasa de nimeni, ma gandesc doar la mine si atata tot dar nu e asa, incearca sa faci ce faceai pana sa te schimbi, fa ce iti place tie mai mult, petrece mai mult timp cu prietenii.Nu e neaparat ca te-ai schimbat si ca nu mai poti sa te recunosti numai ca cine stie prin ce perioada ai trecut dar incearca sa te intregrezi din nou si nu te mai supara singur cu astfel de cuvinte:nu ma mai suport sau aletele :* stai linistit ai sa vezi ca o sa fie totul bine, incearca sa te distrezi sa faci lucruri care te face sa te simti in largul tau happy ai grija de tine, ai sa vezi ca o sa fie totul bine puppy dog eyes