| SilentRain a întrebat:

Sunt persoane pe aici care au trecut prin relații abuzive, toxice?
Mi-ar placea sa discutam despre asta

31 răspunsuri:
| TheStrategist a răspuns:

Da, am avut relații toxice

| Frank51 a răspuns:

99% din relații sunt toxice. Cred că ne place nouă oamenilor să fim nașpa.

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

Ah, ce bine ca fac parte din cei 1%.
Cheers

| Frank51 a răspuns (pentru FreddieM):

De unde știi?

We are all bad in someone's else story.

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

Nu am motive sa consider altfel. Toxicitatea o trăiești pe propria piele, nu e o amăgire, iar eu nu am simțit asta. Eu sunt perfect armonios și fericit. Și pot vorbi în numele celei mai importante persoane din viața mea, adică eu. Ca la asta se referea intrebarea, dacă EU am trecut prin relații toxice, nu ceilalți.
Cheers

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

Ah Frankie, Frankie cum cauți tu galvceava și polemica aiurea. Dar nu-i bai, ai dat peste unul educat care are răbdare cu tine și te lamureste tot ce ai navoie.
Cheers

| Frank51 a răspuns (pentru FreddieM):

Dacă discutăm sau avem conversații normale nu mi se pare deloc inutil, tu ai fost cel care mi-a răspuns mie primul, așa că ți-am răspuns înapoi așa cum cred eu de cuviință... Apoi urmează conversație normală, pe care îmi face plăcere să o port dacă am un interlocutor care mă înțelege sau încearcă să mă înțeleagă happy

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

No problem, discutam. Chestiunea e ca ai indicat o ipotetica stare necorelata cu întrebarea.
,, We are all bad in someone's else story'' Intrebarea nu interesa dacă EU sunt toxic in viata cuiva, ci daca persoana mea a trecut prin asa-zisele relații toxice.
Scuze pentru extralamurirea oferita, dar e o caracteristica a mea sa nu las loc de dubii în discursurile mele. Și nu în ultimul rand ca iubesc corectitudinea și coerenta.
Cheers

| Frank51 a răspuns (pentru FreddieM):

Păi o relație este formată din 2 persoane. Nu contează care dintre ele este toxică, una este de ajuns, și relația devine toxică. Eu la asta m-am referit. Deci noi poate ne considerăm ok, când de fapt suntem cauza toxicității din relație, înțelegi cum zic? La asta m-am referit prima dată, și într-adevăr nu are legătură cu întrebarea, ci cu primul tău răspuns.

| dinaprilie a răspuns:

De ce vrei sa discuti?

| FreddieM a răspuns (pentru Frank51):

Am înțeles perfect din prima Frankie, de aia a necesitat atâtea explicatii.
Cheers

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah. Cred ca cea mai abuziva relatie o am cu propria persoana...

| Hammurabi a răspuns:

Relație abuzivă, toxică cu soacra, se pune? laughing

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Daca i-ai tras'o, da! laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Dacă i-o trăgeam, ar fi fost liniștită, fericită și deloc veninoasă.
Toxică, am vrut să zic. Deloc toxică.
laughing

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Ai fost, ești însurat? Uuu

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Am fost.
Câteva luni. laughing

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Mor,cum mă câteva luni? laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Da mă, am mai povestit.
După căsătorie, la vreo 5-6 luni, a venit soacră-mea pe la noi în vizită (în casa mea de la Snagov) și n-a mai vrut să mai plece. laughing
Atunci am hotărât, și i-am zis fostei că vreau să ne întoarcem în Grecia. Ea a zis nu, cum să o las pe mama așa. Păi zic, maică-ta are casă, gospodărie și soț în Argeș.
Și uite așa, a avut de ales între mine și maică-sa. Și i-a fost greu să aleagă. Așa că am ajutat-o eu. laughing
Concluzia : 6 luni nu sunt deloc suficiente pentru a cunoaște un om.

| SilentRain explică (pentru Hammurabi):

Am ras laughing)
Bine că mi-a zis că ești singur, daca tu ești ăla din poza și mai ai ochii albaștri ...sa știi că nu am mamă laughing))

| Hammurabi a răspuns (pentru SilentRain):

Eu sunt în poză, dar n-am ochii albaștrii.
Acum, dacă zici că n-ai mamă, găsesc eu ceva să-i vopsesc... laughing

| Forneticugem a răspuns:

Nu știu dacă eram toxi sau așa da știu și eram sigur ca eram prea din cale afară prea frumos sa fie real sa fie adevărat sa eu sa fiu acolo sa fie așa real adevărat nu știu era prea adevărat prea frumos sa adevărat

| ania a răspuns:

Toti ne nsstem cu o natura pacatoasa si suntem abuzuvi si toxici in diverse grade pentru cei din jurul nostru.Numai atunci cand ne daruim suflerul mantuitorului Hristos, primim adootia Lui, iertarea de pacate si purerea Duhului Sfant sa locuiasca in noi, iesim din cercul vocios al ranirulor reciproce ne vibdecam noi i sinr si devenim surse de vindecare suflteascs pentru cei din jurul nostru, in masura in care ramanem conectati la sursa inepiuzabila a iubirii Mantuitoeul Hristos.Atffel ramanem prizonieri iai acuzarîi si amaraciunii

| 19flo79 a răspuns:

Tu personal, iti doresti sa dormi linistit sau iti doresti sa stii adevarul?

| universe3 a răspuns:

Ce inseamna toxicitate la tine?

| SilentRain explică (pentru 19flo79):

Doresc să mă descarc și să îmi găsesc liniștea.
M-aș simți un pic mai bine daca ași discuta cu persoane care au trecut prin ceva ce am trecut și eu

| SilentRain explică (pentru universe3):

Vrei o definiție? Caută pe net

| universe3 a răspuns (pentru SilentRain):

Eu stiu bine ce inseamna, dar eu te intreb ce vezi tu la toxicitate.
Eu de exemplu vad persoanele care au prieteni cand stau intr-o relatie toxice, si persoanele alea ma vad pe mine toxic pentru ca nu o las pe iubita mea cu altii sau altele.
Tu ce sustii?

| SilentRain explică (pentru universe3):

Susțin că toxicitatea se referă la acele persoane care sugrumă libertatea de exprimare /alege /gândi liber a altor
In a manipula și minți din motive egoiste
Pe scurt este un abuz psihic, prin impunere forțată sau subtilă împotriva voinței tale

| universe3 a răspuns (pentru SilentRain):

Bine,atunci tu esti pesoana toxica aici, ai gasit o persoana buna care te doreste doar pentru ea si tu ce faci?