Întrebare recomandată | Timmotey a întrebat:

Sunt un copil nedorit. sunt ultimul an iar parintii mei ma toaca la cap sa invat si fac asta iar in weekend nu am voie sa ies si dupa scoala trebuie sa merg acasa nu am pic de libertate acum. am avut. si ma tot fac in toate felurile la scoala colegii sunt rai si tipa urla ma injura ..profesorii imi pun note proaste mai ales diriginta care mi-a pus note din burta. as vrea sa iau calmante sau orice care sa ma calmeze suficient cat sa fac fata si sa imi vad de treaba voi ce ati face in locul meu... daca nimeni nu va asculta?

13 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Tu ai ajuns la concluzia ca esti un copil nedorit pentru ca parintii de indeamna sa inveti? si colegii de ce se poarta asa cu tine? si diriginta de ce ti-a pus note din burta? si profesorii de ce-ti pun note proaste?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Timmotey,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu spune ca esti un copil nedorit. Vad ca parintii tai chiar vor sa iei o nota mare la BAC, dar mie mi se pare ca exagereaza.Si oricum,nu ingrasi porcul in ajun. Daca nu sti materia din anii trecuti si icerci s-o inveti acum, nu ai facut nimic.
In legatura cu colegii de la scoala, nu ii mai asculta, prefa-te ca nu ii vezi si nu ii auzi.Stiu ca pare greu, dar macar incearca.Cand or sa vada ca nu iti pasa or sa inceteze.
Faza cu notele de la diriginta mi se pare o prostie. Daca voia sa-ti puna nota trebuia sa te asculte la lectie macar.
Si cu calmantele, nu prea stiu ce sa zic, mai bine te duci la un psiholog

| Timmotey explică (pentru anonim_4396):

Asta m am gandit si eu sa ma duc la psiholog... incep sa nu mai judec cum trebuie uneori

| anonim_4396 a răspuns (pentru Timmotey):

Hmmm...thinking Poate ca din cauza a tot ce s-a intamplat in ultima vreme ai cazut in depresie (eu cam asa te simt).Dar singura rezolvare pe care o vad e psihologul. Acum, ceea ce va urma depinde de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda,din ce stiam eu, TPU e un site pentru ajutor. Ca de aia e Toti Pentru Unu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cel mai bine o ajută nişte străini de pe un site care nu o cunosc absolut deloc. Are logică.
Mai ales la ce probleme are, sigur ţin de competenţa userilor de pe TPU să o ajute.

| kitten95 a răspuns:

Nu esti un copil nedorit. ziceai ai note cam proaste, asa ca parintii te "indeamna"(ceva mai dur; si eu patesc asaoh go on) sa inveti sa iei note bune; nu de alta, dar vor sa fii cineva, sa ai un job bun etc... daca ai invata mai mult si ai avea note mai bune o sa vezi ca o sa-ti fie mai bine, mai ales ca esti i ultimul an...si eu am trecut prin asta, am invatat mai mult si totul a trecuthappy.

| Swordsman a răspuns:

Frate, trebuie sa fii barbat adevarat, nu te lasa influentat de toate porcariile, nu te mai plange atata! incearca sa fii puternic si reusesti, ca asa parca esti emo, ce pana mea! cresteaza-te cu lama daca te face sa te simti mai bine

Răspuns utilizator avertizat
| riri2 a răspuns:

Te admir pentru ca esti asa sincer. Si asta nu inseamna ca nu esti "barbat", cum afirma cineva de-aici.

Sunt convinsa ca exista cel putin inca o persoana in afara de parintii tai care te place si te apreciaza. Doar ca unii nu stiu sa arate asta direct si constant.
Sau poate ca nimeni nu banuieste cum si de ce te simti cum te simti.
De-aceea ar fi bine sa comunici deschis cu persoanele de incredere din jurul tau.

Nu trebuie sa disperi.
In viata intalnim, din pacate, oameni care sunt mai duri. Sau care ne inteleg gresit. Sau care ne inteleg, insa nu stiu sa arate asta clar. Sau care actioneaza sever tocmai pentru ca ne iubesc si doresc sa ne canalizeze pe un drum bun. Dar asta nu iseamna ca nu esti valoros si apreciat de altii.

O dovada ca parintii tai sunt siguri ca ai potential, e faptul ca iti cer sa inveti. Ei nu-ti acorda libertatea dorita de tine NU ca sa te necajeasca, sau ca sa te faca sa te simti nefericit, ci tocmai din dorinta de-a te sti fericit in viitor.

Vorbeste cu ei despre sentimentele tale!
Iar daca ai sentimentul ca nimeni nu te asculta, adreseaza-te lui Dumnezeu in rugaciune - arunca-ti povara asupra lui si-o sa vezi ca, spunandu-ti pasul, reusesti sa te limpezesti putin. Roaga-te pentru intelepciune si ajutor, ca sa gasesti o iesire favorabila tie:
IACOV 1:5 Astfel, dacă vreunuia dintre voi îi lipseşte înţelepciunea, să i-o ceară neîncetat lui Dumnezeu, căci el le dă tuturor cu generozitate şi fără să reproşeze şi ea îi va fi dată.

Iti doresc din suflet ca situatia sa ti se remedieze cat mai repede, sau sa se fi remediat intre timp!
Curaj, seninatate si incredere!

| Mariab94 a răspuns:

Ai incercat sa discuti cu ei? iar faza cu invatatul e spre binele tau deoarece te va ajuta in viata iar in ultimul an asa sunt toti profi... parinti poate exagereaza nu ai un prieten bun cu care sa discuti toate aceste lucruri te-ar linisti enorm.iar ultima si cea mai grea decizie e psihologul

| ByFive a răspuns:

Copil nedorit... exagerezi si tu fi barbat ce ai 18 ani? ia gandeste-te ce fac majoritatea copiilor de varsta ta? beau se drogheaza isi pierd vremea..nu zic ca toti dar destul de multi dintre ei din cate am vazut eu si cunosc ''n'' cazuri parerea mea e ca chiar daca nu iti convine situatia parinti tai fac ce cred ei ca e bine pentru tine. Fi linistit in legatura cu celelalte lucruri si asculta-ma ce e al tau e pus deoparte. in viata nu-s toate roz