| Cristirttt a întrebat:

Sunt un incapapil, nu sunt in stare sa rezist la nici-un loc de munca.

In scoala am avut note bune dar nu am putut lua bac-ul, asa ca m-am angajat pe unde am putut.

Dar nimic nu a mers cum trebuie.

Am lucrat vara trecuta ca ospatar la un restaurant important dar colegii mei ma urau ca nu prea eram in stare de nimic crying.

Am plecat din acel loc cu o luna mai devreme si am mers la munte la o alta pensiune crezand ca lucrurile se vor schimba.

Insa dupa o luna patronul nu a mai vrut sa ma mai tina spunandu-mi ca ``nu am nici-o`` calitate.

Acum lucrez de doua saptamani la o alta pensiune dar ieri patronul l-a sunat pe tatal meu spunandu-i ca uit foarte repede anumite lucruri si ca daca nu imi schimb atitudinea o sa ma concedieze crying.

Problema consta insa in faptul ca eu am avut un accident cand eram mic, am cazut pe scari si m-am lovit la cap iar de atunci nu prea am mai retinut lucrurile cum trebuie.

Am fost la doctor imediat atunci si mi-au spus ca nu este nimic grav.

Insa de atunci eu nu am mai putut sa retin mai nimic mai ales in scoala, uit foarte repede iar oamenii nu inteleg.

Eu am un contract pe 3 luni aici dar imi este teama sa nu imi rezilieze contractul mai inainte crying.

Ce sa fac?

Am 24 de ani si simt ca am trait degeaba.

Despre prietena nici nu poate fi vorba, am avut una doar acum foarte mult timp cand eram in ultimul an de liceu dar nu am discutat prea mult cu ea decat doua saptamani.

Simt ca sunt o povara pentru parintii mei, am avut multe ocazii si nu am fost in stare sa profit de ele.

Ce sfaturi aveti pentru mine crying?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Du-te la un neurolog si cauta ceva care isi sa isi placa e clar ca ca ospatar nu isi place

| Violleta2022 a răspuns:

Schimba-ti meseria, unde nu se cere sa tii minte, fa-te pastor la oi, sau taietor de lemne!

| mihai69 a răspuns:

Să mergi urgent la un neurolog bun!

| minrest a răspuns:

Cred ca in prima faza ai acceptat acuzatiile aduse de altii, in a doua te-ai conformat acestor acuzatii ca sa nu te confrunti cu faptul ca ai acceptat acuzatii false aduse tie, iar apoi ai gasit si o cauza, lovitura la cap. DAR. Lovitura la cap nu are astfel de efecte. Tu esti descurajat si nu esti motivat, normal, daca crezi ca nu retii bine. Toata lumea retine greu. Renunta la ideea ca retii mai greu ca altii si iti va merge mai bine. Nu te motiveaza ce faci pentru ca sunt lucruri prea marunte, fa ceva mai important. Ia bacul si apoi mergi la facultate.

| PersonajFictiv a răspuns:

In primul rand,asta e o problema care trebuie discutata cu un medic.
Primul pas e sa te duci la medic,o sa iti spun unele chestii ce o sa te ajute, dar daca nu mergi la medic, se poate agrava.
Eu chiar nu va inteleg pe voi astia, ce aveti frate? Vedeti ca nu va simtiti bine si stati acasa, crezand sa o sa se rezolve lucrurile singure, du'te si vezi poate ai ceva si se poate trata, daca nu te duci acum e posibil sa se agraveze.
Nu te duci la un medic, te duci la 3 atunci cand inca ai anumite dubii.
Deci, primul pas e sa te duci la medic.

Nu am sa intru in detalii cu explicatii prea multe, ca le poti cauta pe google, doar o sa iti spun cateva chestii ce te ajuta sa ai creierul mai activ, sa ai o memorie mai buna :

1.Cititul - sportul mintii, ajuta si memoria, pe langa altele. - macar 10 pagini pe zi iti poti face timp de ele
2.Meditatia - imbunatateste atentia si memoria. - incepe cu 2 minute, nu stiu, cat poti, fa 2 minute dimineata, 2 la amiaza, etc, incepe cu mai putin, faci cum poti, doar sa faci.
3.Deep Breathing - scapa de stres,oxigeneaza creierul,reduce stresul, logic ca memorezi mai bine, etc, etc, etc
4. Sportul - ajuta si asta creierul, de 3 ori pe saptamana,iti faci tu programul cumva,nu trebuie sa mergi neaparat la sala,fa ceva miscare, jogging, flotari, genuflexiuni, etc
5.Imparte lucrurile in pasi mai mici, cand iti faci ordine in camera de exemplu,faci in felul urmator a ) o sa fac patul b) o sa fac curat pe masuta c) o sa dau cu aspiratorul d) o sa asez hainele frumos,etc. -Ideea e stii ce ai de facut si sa imparti ce ai de facut, faci o singura chestie, apoi treci la urmatoarea.

Si stai linistit, sunt persoane in o situatie mai grava ca tine,sunt in scaun cu rotile,au cancer,sunt orbi, dorm pe strazi.
Nu e tarziu sa incepi sa iti faci viata, in niciun caz, doar ca trebuie sa te implici mai mult.
Ti-am zis, daca te duci la medici si nu ai nimic ( du'te la 2 cel putin ), incepe sa faci alea mai sus, iti antrenezi creierul si o sa vezi ca o sa se schimbe in timp.
Multa bafta.

| DeeaMarry a răspuns:

Si unde scrie ca trebuie sa fii neaparat ospatar? Daca esti dat afara de la 3 job-uri ca ospatar, firesc ar fi sa cauti o alta meserie, nu sa te plangi ca nu esti in stare sa rezisti la niciun loc de munca.
Invata o meserie. Ceva care sa nu presupuna prea multa tinere de minte, ci deprinderi dobandite prin exercitiu.
Asta dupa ce ai fost la medic si ti-a confirmat ca tu chiar ai o problema si nu se poate face nimic pentru a o remedia.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! In mod psihologic,trebuie sa te duci la un medic neurolog,si treptat sa incerci sa compbati aceasta problema,prin tratemant,ori daca nu este posibil printr-o alta cale de tratament, consulta un psiho-terapeut, cu siguranta problemele se vor slabi, se vor dizolva, ceea ce este lucrul cel mai bun.Nu esti tu devina. Unii nu au avut ocazia sa fie angajati de atatea ori, dar faptul ca nu esti stabil, poate fii o dezamagire pentru tine, cu atat mai mare.Nu regreta, nimic.Traieste prezentul cu profunda constienta! big grin

| DorelExpertu a răspuns:

Parerea mea e sa cauti un alt loc de munca, nu neaparat ca ospatar, e clar ca nu te pricepi la asta.
Sunt multe locuri de munca, cauta altceva.
Cat despre "problema" ta, eu spun ca e mai mult la nivelul psihicului, incerci sa dai vina pe ceva pentru problemele tale, pentru incapabilitatea ta de a memora unelele lucruri, de a te concentra si dai vina pe o mica lovitura in copilarie.

| 2EXA a răspuns:

Sper sa te ajute raspunsnul pe care ti-l voi da.
Parerea mea este urmatoarea:
Avand in vedere ca ai avut destul de multe locuri de munca, inseamna ca esti o persoana ambitioasa care isi doreste sa aiba succes.Este perfect! Probabil inca nu ai gasit un job care sa te multumeasca sau care sa-i multumeasca pe altii, insa faptul ca ai incercat atatea te poate pregati pe ziua de maine, poti afla ce iti place si ce nu, iar daca nu simti ca nu esti pregatit pentru un anumit job, o anumita treaba, domeniu, ai doua optiuni. Ori poti lucra din greu sa inveti si sa te lupti cu "asa-zisa" problema ta din copilarie, ori sa cauti altceva.O alta varianta ar faci un curs incat sa poti obtine o diploma in domeniul X. Exista o gramada de fabrici care cauta cu disperare angajati.
Probabil ai nevoie de un neurolog sau, un psiholog.Si eu sunt o persoana care uita enorm de repede, asta nu e din cauza cazaturilor sau altelor.Cand faci un lucru, ai atentia distributiva,ceea ce inseamna ca tu, atunci cand faci un lucru, sa zicem speli pe jos si cineva vorbeste cu tine nu esti in totalitate atent la ce spune, si totodata nu ti se pare interesant sau esti superficial.
Si eu sunt la fel, insa, ce cred ca poti face pentru memorie: Incearca un timp, o luna, doua, lecitina Sunt niste pastile organice de la farmacie pe care le iei cu 15 lei, probabil stii de ele. Poti incerca sa iei un timp sau poti sa consumi alimente bogate in fier, vitamine.Aa da, si daca mananci nuca, ajuta enorm de mult la memorie.Eu cred ca totul e in regula cu tine, insa trebuie sa depui putin mai mult efort si sa fii atent cu exactitate, iar dupa ce X iti spune un lucru, repeta-l in gand.Asa nu vei uita.

| Întotdeuna2 a răspuns:

Salut,

Încearcă să nu te descurajezi pe tine însuți, iar accidentul suferit nu trebuie să te fac indiferent cu propria persoană, fii mai atent și curajos la ceea ce crezi că ar trebui să faci la locul tău de muncă. Mult succes îți doresc.